Okul Kantinlerinde Kola ve Cips Satışı Yasaklandı MEB

Cuma, 22 Temmuz 2011, 11:48 | Genel | 0 Yorum
by admin

2016 2017 Eğitim – Öğretim yılına kantinlerde satışına izin verilen ürünlerin düzenlenmesiyle giriliyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yayımlanan genelgeye göre, okul kantinlerinde bundan sonra  gazlı-kolalı içecekler ve cips satışı yapılamayacak. Haberin ayrıntıları şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamaya göre Bakan Dinçer’in bugün (22 Temmuz 2011 ) yayımladığı ”Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı” konulu genelge, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.
Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci, kursiyer ve çalışanların güvenli, sağlıklı beslenme bilinci kazanmalarına katkı sağlamak, olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıklar ile şişmanlığı önlemek amacıyla yayımlanan genelgeyle, konuya ilişkin Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı genelgeleri de dikkate alınarak 17 Nisan 2007’de yayımlanan genelgede değişikliğe gidildi.
Buna göre, 2007/33 sayılı genelgenin Genel Kurallar bölümünün 16. maddesi ”Eğitim kurumlarının, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dahil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri vb. yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine, şişmanlığa (obezite) neden olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı, aromalı ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makineler de bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır” şeklinde değiştirildi.
Ayrıca genelgenin ”Okul Kantin Denetim Formu”nun ”B-Gıda Hijyeni” bölümünün 26. maddesi de bu maddeyle uyumlu hale getirildi.

22 Temmuz 2011

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.