3:03 pm - Pazartesi Ağustos 21, 2017

Okula Kayıt Parası ve Bağış Yapmak Zorunlu mu? Şikayet Birimleri

Cuma, 18 Ağustos 2017, 23:46 | Genel | 280 Comments
by admin

Milli Eğitim Bakanlığı Birimleri tarafından Velilere Çağrı : Kayıt Parası Vermek Zorunda Değilsiniz , Kayıt Ücretsizdir

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ısrarla ‘Kayıt parası alınmayacak’ uyarılarını okul yönetimlerinin dikkate almadığı ortaya çıktı.
Kırşehir’de çocuğunu anaokuluna kayıt yaptıran bir veliden 180 lira kayıt parası alındı. Veli istenilen parayı bankaya yatırdıktan sonra çoğunu okula kaydettirebildi. Bakanlık açıklama yaptı:

Kırşehir’de ismini vermek istemeyen bir veli, çocuğunu Fatoş Çetin Anaokulu’na kayıt ettirmek istedi. Okul yönetimi veliden 180 lira kayıt parası istedi. Bakanlığın ‘Kayıt parası alınmayacak’ açıklamalarını idarecilere hatırlatan veli, çocuğunu ancak 180 lirayı okulun hesabına yatırarak kayıt ettirebildi. Birçok tanıdığının daha kayıt parası ödediğini iddia eden veli, yetkililere göreve çağırdı.

BAKANLIK KAYIT PARASIYLA ALAKALI ÖZEL ARAŞTIRMA TİMİ KURMUŞTU

Öte yandan okul kayıtlarının başlamasıyla çok sayıda velinin kayıt parası veya zorunlu bağıştan şikâyetçi olmaları sebebiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirmiş ve bakanlık bu konuyla alakalı özel tim oluşturmuştu.

Konuyla ilgili açıklamayan yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer şunları söylemişti: “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel bir ekip kurduk. Kayıt parası alındığı iddiasına konu olan okulları tek tek tarıyoruz. Yapılan ihbarı anında değerlendirip, o okulda denetim yapıyoruz. Eğer zorla kayıt parası alan bir okul tespit edersek, okul müdürleri hakkında inceleme başlatacağız. Gerekirse, soruşturma açacağız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir çağrı merkezi var. Bunu daha aktif hale getireceğiz. Vatandaşlar, 147 numaralı telefona bu konudaki şikayetlerini bildirebilirler.”

Kaynak:
Okula Kayıt Parası Vermek Zorunlu mu?,2016 2017 Eğitm Öğretim Yılı Okula Kayıt Sırasında Bağış Yapmak Zorunlu Değil,Okuldan Kayıt Parası İstiyorlar Nereye Şikayet Edebiliriz, Okul Öncesi Kayıtlarında Okula Kayıt Parası Vermek Mecbur mu?, Okuldan Kayıt Parası Şikayet Hattı Telefonu – Adına Gerekli tüm bilgileri bu yazımızdan öğrenmiş bulunmaktasınız.

280 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Okula Kayıt Parası ve Bağış Yapmak Zorunlu mu? Şikayet Birimleri"

 1. Saliha dedi ki:

  Ben 540 tl yatirdim ana sınıfı ücreti yoksa kayittinizi yapmam dedi okul müdürü benim anlamadığım bakanlık alınmayacak diyor okul kesin yatiracaksiniz diyor hangisi doğru bilemedim batikette olan bütün okullar ücret almadan kayıt yapmıyor hemde tamamı yatacak diye şart koşuyorlar

 2. murat dedi ki:

  ankara çankayada 2000 tl den aşağı kayıt olmuyor

 3. Özlem dedi ki:

  Ben eşimden ayrı 14 yıldır bir erkek evladı büyütüyorum ve işim yok doguda oturuyorum iş olmadıgı için İstanbul’a yerleşicem çocuguma nakil yaptırmak istedim 450 lira istediler ve benim imkanım yok kayıt yaptıramassam çocugum okula devam edemiyecek diye korkuyorum biz bu vatana asker ögretmen hukukçu yetiştirmek için ugraşıyoruz şehit yakınıyım ama hiç bir yardım alamıyorum sadece çocugumun egitimi için biz magdurlara yardımcı olunsa çokmu zor

 4. faruk dedi ki:

  ANKARA yenimahallede cocugumu yazdirdim 540 tl verdim diyerini 200tl verdim banka dekontunu goturmeden kayit yapmadilar

 5. mehmet dedi ki:

  bakanlık milletin aklıyla alay ediyo. bütün okullar kayıt parası alıyor.

 6. Leyla Kılıç dedi ki:

  Bende Eryaman da oturuyorum.Kayit için gittiğim okulun ortaokulun müdür Yrd si bana yazılı bir kağıt uzerinde hesap No verdi.okul aile Birliği parasini önden alıyorlar ilişkin 250 tepeden yıl verdim çoğunluk vermedi dedim.Ilokukun faturasını buraya çıkarmayın dedi.monitorden görüyorum. Ödeyen ve ödemeyeni yıl içinde hiçbir özel isteği dikkate almam dedi …Garip şeyler oluyor ülkemde

 7. rıdvan dedi ki:

  sarıyer yeniköy iöo kayıt parası ıstıyor 3000 tl vermıyene kaydını başka bır yere taşı dıyor

 8. kaan dedi ki:

  bakırkoy ahmet hamdi tanpınar 3000 tl den kayıt işlemi yapıyor bağiş yapmassan kayıt yapmıyor

Yorum Yazın