8:26 am - Çarşamba Haziran 29, 2016
Sponsorlu bağlantılar

Okula Kayıt Parası ve Bağış Yapmak Zorunlu mu? Şikayet Birimleri

Pazartesi, 14 Mart 2016, 8:29 | Genel | 200 Comments
by admin

Milli Eğitim Bakanlığı Birimleri tarafından Velilere Çağrı : Kayıt Parası Vermek Zorunda Değilsiniz , Kayıt Ücretsizdir

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ısrarla ‘Kayıt parası alınmayacak’ uyarılarını okul yönetimlerinin dikkate almadığı ortaya çıktı.
Kırşehir’de çocuğunu anaokuluna kayıt yaptıran bir veliden 180 lira kayıt parası alındı. Veli istenilen parayı bankaya yatırdıktan sonra çoğunu okula kaydettirebildi. Bakanlık açıklama yaptı:

Kırşehir’de ismini vermek istemeyen bir veli, çocuğunu Fatoş Çetin Anaokulu’na kayıt ettirmek istedi. Okul yönetimi veliden 180 lira kayıt parası istedi. Bakanlığın ‘Kayıt parası alınmayacak’ açıklamalarını idarecilere hatırlatan veli, çocuğunu ancak 180 lirayı okulun hesabına yatırarak kayıt ettirebildi. Birçok tanıdığının daha kayıt parası ödediğini iddia eden veli, yetkililere göreve çağırdı.

BAKANLIK KAYIT PARASIYLA ALAKALI ÖZEL ARAŞTIRMA TİMİ KURMUŞTU

Öte yandan okul kayıtlarının başlamasıyla çok sayıda velinin kayıt parası veya zorunlu bağıştan şikâyetçi olmaları sebebiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirmiş ve bakanlık bu konuyla alakalı özel tim oluşturmuştu.

Konuyla ilgili açıklamayan yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer şunları söylemişti: “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel bir ekip kurduk. Kayıt parası alındığı iddiasına konu olan okulları tek tek tarıyoruz. Yapılan ihbarı anında değerlendirip, o okulda denetim yapıyoruz. Eğer zorla kayıt parası alan bir okul tespit edersek, okul müdürleri hakkında inceleme başlatacağız. Gerekirse, soruşturma açacağız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir çağrı merkezi var. Bunu daha aktif hale getireceğiz. Vatandaşlar, 147 numaralı telefona bu konudaki şikayetlerini bildirebilirler.”

Kaynak:  – 6 Ağustos 2012
Okula Kayıt Parası Vermek Zorunlu mu?,2015 2016 Eğitm Öğretim Yılı Okula Kayıt Sırasında Bağış Yapmak Zorunlu Değil,Okuldan Kayıt Parası İstiyorlar Nereye Şikayet Edebiliriz, Okul Öncesi Kayıtlarında Okula Kayıt Parası Vermek Mecbur mu?, Okuldan Kayıt Parası Şikayet Hattı Telefonu – Adına Gerekli tüm bilgileri bu yazımızdan öğrenmiş bulunmaktasınız.

200 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Okula Kayıt Parası ve Bağış Yapmak Zorunlu mu? Şikayet Birimleri"

 1. Aziz salman diyor ki:

  Okulda yillik ayda isteniyor dogrusu vermesem ne olur

  • deniz diyor ki:

   Aynı sorunu biz yeni yaşadık zorunlu dedikleri parayi yaptırdığım iz halde ek para 200 tl daha istedi.bunu yatirmazsa k cocuguklarimiz dislancagini söylediler.ve benim iki tane cocugum var ikiz.800 tl para ödediğim halde çocuk başına 200 tl daha istediler. Bunu vermiyicegimi söyledim. Çok büyük tepki aldım.

 2. Savaş yılmaz diyor ki:

  Okullarda ana sınıfı öğrencisi için aidat istenilmakte ödemelimiyim

 3. Abdulkadir diyor ki:

  Okulumuza kayıt için gittik bizden bağış istediler.Hasan Şükran Saruhan Orta Öğretim Okulu

 4. fatih diyor ki:

  arkadaşlar okula para vermeyin sadece ana sınıfı için 100 tl aidat ödeniyor onun dışında sizden hiçbir şekilde para alamazlar alo 147 arayın sorun bütün sorularınıza cevap bulursunuz

 5. hulya diyor ki:

  okullarda temizlik mazemesi guvenlik gorevlisi ve calisan hizmetli parasini devlet karsilamiyormu neden biz vermek zorundayiz boyle bisey varmidir

 6. tarkan diyor ki:

  1.sınıf öyrencilerinden okul yöneticileri sunıfa bilgisayar perde sıra masa parası isteyebilirlermi.

 7. murat diyor ki:

  Bugün gaziantep mehmet tuncay Aykaç ilköğretim okulundan öğrenci başı 100 tl okul için 100 tl de sınıf için para istiyorlar. Okulun temizligiymis kapı pencere bakimiymis falan filan. Benim anlamadığım devlet bunlar için okula para vermiyormu. Okulun bütün ihtiyaçlarını vatandaş mi gidermeli. Devletin diğer kurumlarında o kadar çok fuzuli masraf ve memur fazlaligi varken okul velilerden sadaka topluyor. Temizlik için ücretli adam ariyor, Olacak iş değil.

 8. hatice diyor ki:

  Oglum 4 sinif ilk ogretim de 100 tele aydat verilecek dedi ogretmen veremeyenede 10 tl verebilirsiniz 10 taksite boldu ver meyiniz diyorlar ne yapmamiz gerekiyor

 9. ali diyor ki:

  imkansız kimse sizden para alamaz. kayıt yapmamazlık yapamazlar.zaten 12 yıl zorunlu eğitim. siz istemezsenide kayıt yaptırmak zorundalar.

Yorum Yazın