1:23 am - Pazartesi Mart 30, 2015
Sponsorlu bağlantılar

Okula Kayıt Parası ve Bağış Yapmak Zorunlu mu? Şikayet Birimleri

Çarşamba, 6 Haziran 2012, 17:48 | Genel | 162 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Milli Eğitim Bakanlığı Birimleri tarafından Velilere Çağrı : Kayıt Parası Vermek Zorunda Değilsiniz , Kayıt Ücretsizdir

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ısrarla ‘Kayıt parası alınmayacak’ uyarılarını okul yönetimlerinin dikkate almadığı ortaya çıktı.
Kırşehir’de çocuğunu anaokuluna kayıt yaptıran bir veliden 180 lira kayıt parası alındı. Veli istenilen parayı bankaya yatırdıktan sonra çoğunu okula kaydettirebildi. Bakanlık açıklama yaptı:

Kırşehir’de ismini vermek istemeyen bir veli, çocuğunu Fatoş Çetin Anaokulu’na kayıt ettirmek istedi. Okul yönetimi veliden 180 lira kayıt parası istedi. Bakanlığın ‘Kayıt parası alınmayacak’ açıklamalarını idarecilere hatırlatan veli, çocuğunu ancak 180 lirayı okulun hesabına yatırarak kayıt ettirebildi. Birçok tanıdığının daha kayıt parası ödediğini iddia eden veli, yetkililere göreve çağırdı.

BAKANLIK KAYIT PARASIYLA ALAKALI ÖZEL ARAŞTIRMA TİMİ KURMUŞTU

Öte yandan okul kayıtlarının başlamasıyla çok sayıda velinin kayıt parası veya zorunlu bağıştan şikâyetçi olmaları sebebiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirmiş ve bakanlık bu konuyla alakalı özel tim oluşturmuştu.

Konuyla ilgili açıklamayan yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer şunları söylemişti: “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel bir ekip kurduk. Kayıt parası alındığı iddiasına konu olan okulları tek tek tarıyoruz. Yapılan ihbarı anında değerlendirip, o okulda denetim yapıyoruz. Eğer zorla kayıt parası alan bir okul tespit edersek, okul müdürleri hakkında inceleme başlatacağız. Gerekirse, soruşturma açacağız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir çağrı merkezi var. Bunu daha aktif hale getireceğiz. Vatandaşlar, 147 numaralı telefona bu konudaki şikayetlerini bildirebilirler.”

Kaynak:  – 6 Ağustos 2012
Okula Kayıt Parası Vermek Zorunlu mu?,2014 2015 Eğitm Öğretim Yılı Okula Kayıt Sırasında Bağış Yapmak Zorunlu Değil,Okuldan Kayıt Parası İstiyorlar Nereye Şikayet Edebiliriz, Okul Öncesi Kayıtlarında Okula Kayıt Parası Vermek Mecbur mu?, Okuldan Kayıt Parası Şikayet Hattı Telefonu – Adına Gerekli tüm bilgileri bu yazımızdan öğrenmiş bulunmaktasınız.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

162 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Okula Kayıt Parası ve Bağış Yapmak Zorunlu mu? Şikayet Birimleri"

 1. yusuf yavuz diyor ki:

  Afyon ilinin sandikli ilçesinde devlet ilk ogretim okulunda okul öncesi eğitim için aylık 30tl toplamda 300tl para isteniyor bu Parayi vermek mecburimi 27.03.2015 tarihine kadar okul aile birliği hesabına yatırıp dekontunu okula vermezsem öğrencinin kaydı silinip okulla bağı kalmayacakmis ne kadar doğru okul öncesi eğitim mecburidegilmi ilk öğretim mecburi olduğu gibi sonuçta devlet okulu birde devlet tüm masrafları karsiliyor boyle mi karsiliyor

 2. barış döner diyor ki:

  ilk öğretim okulunda okuyan çocuğum için okulda bulunan güvenlik ve temizlğini yapan hizmetliler için okul aile birliğine aidat ödemek zorunda olduğumu belirten bir belge göndermişler gereğinin yapılmasını arz ederim

 3. BÜLENT ÖZBAY diyor ki:

  MALATYA ALPASLAN İLKÖĞRETİM ANAOKULU ÖGRENCİSİ MAHMUT EFE ÖZBAY ÖGRENCİSİNDEN 75 TL KAYIT PARASI ALINDI KAYIT PARASI KALMADIMI

 4. sema diyor ki:

  devletin anaokulu ve okul aile birliğinde toplanan paralardan Milli Eğitim Bakanlığı ve okul yönetimi pay alıyormu, lütfen bilen varsa yazsın, teşekkürler.

 5. hakan diyor ki:

  selam benm yengemden 80 tl katkı parası ıstemışler ve kayıtını yapmamış boyle bı sey varmı

 6. Senem diyor ki:

  Bence bağışdan önce daha büyük sorunumuz başka ilçelerden gelip başka ilçelerdeki okullara yazılan adresi tutmadığı için bağışı bol alan okullara ne demeli… Adres yönetmeliğinde şart koşulmuştur en yakın okula gidecekler diye ama adres tutmasada getirip başka ilçedeki okullara yolluyorlar bostancı Atatürk ortaokulu bu konu yüzünden çok zor durumda Bostancının kendi halkı yok sınıflar dolu ama sağolsunlar parayı veren giriyor içeri bir gelin adresleri inceleyin servisleri inceleyin bizim çocuklarımızda günah değilmi ?

 7. pinar öztürk diyor ki:

  Istanbul maltepe ye bağlı Kadir Has ilköğretim okulunda inanilmaz uçuklukta bağışlar alınıyor.ben gecensene anasinifi için 1000 tl istemislerdi indirim rica ettik bunu verbilecek güçte degiliz zarzor 500 indiler.ilkokuk 1. Sınıf içinde arkadaşım 750 tl yatırdı.banka hesap no ile.

 8. özlem özmen diyor ki:

  Mer ha balar.. bende ana okul kay di için 180 TL yatirdim..fakat simdi başka bir özel anaokuluna katot yap tir ak istiyorum… ben bu 180 TL para yi okuldan geri alabilir miyim?? Lütfen YARDIMCINIZ olun..

 9. elif diyor ki:

  oğlumun kaydı için gittiğim imamhatip ortaokulundan 500 tl bağış istiyorlar ne yapmalıyım?

 10. cengiz öztüten diyor ki:

  Slm bu konuyla kim ilgiliniyoda bir önce cagre bulsunlar iş ticaretse cami önüne otursunlar herkez ucu ucuna geciniyo ve bu parayi ömeyemelenler de var ve ödeyipte hakkini helal etmiyorlar ayrica ömemeyenlerin cocuklarína farklí yaklaşmayla karşílíşíyor ve bir önce cagre bulunmazsa bu konu uzerine ilk önce 2 top a4 kagifi daha sonra kayit parasí ya bitmiyo ben müdürü dövsem elime bisey gecmiyecek ama o dilden anlayan ögretmenlerimiz mevcut okularímízda

 11. SIDDIK KÖKSAL diyor ki:

  ilkokula yeni kayıt yapmam gereken çocuğum var. fakat okul müdürü kayıt parası verilmeden kayıt yapmıyor. eşimi ve çocuğumu kayıt yapmadan (kayıt parası getirmeden gelmeyin!!!…deyip)geri göndermiş. ne yapmamız gerekiyor.
  SAYGILAR

 12. ibrahim diyor ki:

  Okullarda zorunlu bagis istiyorla 2top a4 kagidi istiyorlar birsuru seyda istiyorlar bunlar devlet tarafindan odenmiyormu

 13. Ömer diyor ki:

  Hangi müdür para toplamak için velilerle yüz göz olmak ister?Neden vatandaşla kötü olmak ister?Okullarda hizmetli sıkıntısı hat safhada,onarım boya badana,yıpranan demirbaşlar nasıl onarılacak? Bakanlık bunlar için ne kadar ödenek gönderiliyor? Kim çalıştığı yerde bu kadar sorunu çözmek için mesleğini riske atar?Bu sorunu çözecek bakanlık.Öğrenci başına okullara ödenek göndersin bizde işimize bakalım.Yok bu olmayacaksa bırakın okul müdürleri ile uğraşmayı.

  • murat.ç diyor ki:

   Sanki eğitim değilde ticarethane işletir misali yorum yapmışssınız.. bir sıkıntı varsa bakanlıkla çözersiniz ailelere yüklenmek zorla para istemek veremeyen çocukları okulda deşifre edip aşağılamak ne alaka. meb ödemiyeceksiniz diyor diyorsa demekki bir bildiği var.

 14. hüveyla ekici istanbullu diyor ki:

  BENDE İSTANBUL SULTANGAZİ DE BİR OKULA ÇOCUĞUMU ANA OKULUNA YAZDIRMAK İÇİN GİTMİŞTİM.250-300TL KAYIT PARASI,100TL AİDAT,100-200TL ARASI KİTAP PARASI DEDİLER..KAYITLAR BAYRAM SONUYMUŞ TEKRAR GİTTİĞİMDE SORACAĞIM MÜDÜRE KAYIT PARASI YOK NASIL ALIRSINIZ DİYE…BAKALIM NE CEVAP VERECEK..BU ŞARTLARDA ZOR GÖNDERİRİM ÇOCUĞUMU OKULA

  • murat ç diyor ki:

   Ödemeyin kayıt parası diretirlerse meb 147 arayın ayrıntılı bir şikayet dilekçesi oluşturun okulun tam ismini yazın kendi isminizide yazın 1 haftada ilgilenecekler göreceksiniz.

 15. murat ç diyor ki:

  Çekmeköyde bir okulun ana sınıfına kayıt yaptılar aylık 100 tl olailirmiş.. şimdi heryeri arıyorum. başbakan dahil her yeri devreye sokacağım.. yakarım bu gezegeni.. yakarımmm

  arkadaşlar tehditlere boyun eğmeyin bimer meb ak iletişim merkezleri beyaz masa neresi olursa başvurun alamıyacaklar..

  • murat ç diyor ki:

   Arkadaşlar az önce aldığım bilgi.. üm türkiye genelinde ana okulları için aidat yasalmış.. fakat kesinlikle kayıt parası adı altında ana sınıfı olsun ilk öğretim olsun bir para ödemeyin yasal değil. illa bağış yapın derlerse bankaya bir miktar para atın gitsin bağışın miktarı yok sonuçta.. makbuzsuz iş yapmayın

 16. hatice diyor ki:

  04.07.2014 tarihinde çocuğumu ana sinifina kayit için goturdum benden 500tl kayit parasi ayrıca ocak ayında 150tl kirtasiye masrafi aylik 60/80tl arazi beslenme ücreti istediler.kayit parasi alamazsiniz dediğimde bizim yasal iznimiz var dediler bu ne kadar doğru bilgi alabilirmiyim.ayrıca istedikleri para bankaya falanda yatmiyo direkt olarak okula odeniyor.

 17. mesut çelik diyor ki:

  ana okulu kayıt parası isteyen İSTANBUL KARTAL HÜRRİYET MAHELLESİNDE bulunan cumhuriyet ilköğretim okulunu size şikayat ediyorum 100 tl kayıt parası istemiştir yasal mı? değil mi?

 18. ahmet dedecan diyor ki:

  ben sakarya hendek ten ahmet benim ikizlerim var ve cocuk başına 250 tl istediler yoksa kayıt edemeyiz dediler ne yapmamız lazım cok tşk ederim

  • Merve diyor ki:

   MEB 147 yi arayın ordan bilgi vereceklerdir. Sakın durumunuz yoksa bişey olmaz çocuklarım için değer gibi şeyler düşünüp ödemeyin. Gidin şikayet edin okul başlayana kadar zaten bu tür şeyler halledilir diye umuyorum. Hayırlısı.

 19. ayşe diyor ki:

  ben oğlumu anasınıfına kayıt yaptırdım ve 310 tl para yatırmak zorunda kaldım devletin okullarında bunun yasal olduğunu düşünmüyorum.Bu parası olmayan gönderemicek anlamında ve adil diil.

 20. nur diyor ki:

  Kızımı sincan ilköğretim anaokuluna kayıt için götürdüm ve benden 310 tl tutarında para yatırmamı istediler aksi halde para yatırmassam kayıt yapmıcaklarını söylediler ve ben sonuç olarak bunu kabul etmediğim için kayıt yaptıramadım.Bu yasal bir zorunlulukmu ben param olmadığı için kayıt yaptıramıyorum.Umarım yardımcı olursunuz

 21. nazanmurat diyor ki:

  slm ana sınıflarında kırtasiye malzemeleri,temizlik malzemesi-ıslak mendil,tuvalet kağıdı,peçete,havlu peçete vb gibi toplu şeyleri velilere aldırdılar aylık 50tl aidat istediler artı beslembede velilere ait toplu oluyor 20 kişilik sınıfın meyvesi içeceği yiyeceği aylık olarak sırayla veriliyor beslenbede 70-80tl arası tutuyor arada o ihtiyaç bu ihtiyaç diye sınıfın bütcesi bitiyor diye yerli malı,yıl başı,öğretmenler günü,karne hediyesi,doğum günü hediyesi diye ardada toplanan paranın haddi hesabı yok duyduğum kadarıyla aidat zorunlu ama beslenbe kırtasiye temizlik vs aidattan karşılanıyorsa bizler hem aidat hem bu saydıklarımızı almak zorunda kalıyoruz zaten herşeyi biz veliler karşılıyorken aidat ne oluyo nereye harcanıyor. kızım 15-09-2009 doğumlu 48 aylıktı anasınıfına başladığında önümüzdeki sene tekrar anasınıfı diyor öğretmen.anasınıfı okul öncesi eğitim zorunlu olmadımı biz veliler mesela ben 2 çocuk okutuyorum ve servisle gitmek zorundalar soruyorum size 145tl servis,50tl aidat,aylık beslenbe tutarı ortalama 70-80tl,arada istedikleri paranın haddi hesabı yok ev kirası 350tl,200tl bina aidatı yeme içme elektirik su bunlarıda saymıyorum siz hesaplayın sadece aylık 275tl ve fazlası okula gidiyo 550tl oturduğumuz daireye hala daha zorunlumu aidatlar zorunluysa saydığım ihtiyaçları aidattan karşılasınlar haksızmıyım

 22. gfhnbb diyor ki:

  Yani anadolu lisesine kayit parasi falan yok ama daha yeni aldilar kuzeninden liseye geçti o bence yalan

 23. nurten diyor ki:

  Merhablar bizde bu sene anaokula başladık ama 450tl harç parası istiyolar kayıt yaptırmak için 45 tlsini yatırdık geriye kalan 405 tlsini ödemek zorundamıyız acaba?

  • nurten diyor ki:

   Ayrıca 450 tl yemek parası
   100 tl kitap parası
   100tl araç ve gereçler için para verdik bize 1000 tlyi geçti

 24. Havva diyor ki:

  Merhaba kızım lise ikiye gidiyor. Düz liseden imam hatibe geçti fakat yapamadığı için kendi düz lisesine geri kayıt ettirdik fakat 200 lira istediler biz de ne yazık ki verdik. Bu durum normal mi mebe şikayet etsek gerekli işlem yapılır mı ve çocuğuma bir etkisi dokunur mu?

 25. Adınız ... diyor ki:

  ALO ŞİKAYET HATTİ 147 MEB.

 26. Murat cemile alıç diyor ki:

  Benim oğlum ilk okul 4.sınıfa gidiyor.ben 2 ay önce kaza geçirdim çalışamıyorum.tabiki çalışmadığım içinde başka gelirim de yok.bu durumumu öğretmenede anlattım ama anlayan kim.hergün çocuğumdan aidat parası istemeye devam ediyor.çocuğuma ödev,fotokopi vs.hiçbir sey vermiyor.artık anlatmayada bıktım ben.işe başlayınca vercem diyoruz hala aynı.çocuğa beslenme parası veriyorum 3 tl.2 tl sini öğretmen alıyo çucugun elinden.cocuk eve aç geliyo.. artık bıktım yani insanlara derdini anlatmak gerçekten çok zor.ÇOK ACİL CEVAP VE YARDIM BEKLİYORUM lütfen.. yetkililerden de çare bekliyorum..

 27. Ahmet diyor ki:

  Benim çocuğum İlköğretim 2ci sınıf ta okuyor. Okul Aile Birliği tarafından ayıdat isteniyor bu durum normal mı ne yapmam yerekiyor

 28. Adınız ...nasuh diyor ki:

  Bu devlet okullarina para vermekten artik gina geldi.yok sinav parasi yok kitap parasi yok temizlik parasi.su parasi bu parasi.bu ne soygunculuk yaaa.mufettis gelecegi zaman ise yariyor devletin verdigi kitaplar.arkadas madem ise yaramiyor devletin verdigi kitaplar neden dagitiliyor.bu okul mudurleri bizi soyyor ltf care bulunsun

 29. misafir diyor ki:

  çocuğum bu sene anasınıfına başladı okul devletin ama müdüre kalsa devlet sıra veriyor başka bişey vermiyor diyor okul açılalı 2 hafta oldu şimdiden 3 veli toplantısı oldu hepside paraya dayalı kitap parası dolap parası ayakkabılık parası meb. in anasınıfı donatım listesinde bunlar veriliyor ama bizim okulda bizden isteniyor asgari ücretle geçinen bir aile ben bir çocuk zorlanıyorsam 2 çocuk gönderenler ne yapsın meb bu konuyla ilgilenmeli okullara verilen bütçeler nerye gidiyor bende 3 aylık peşin yatırdım kayıt parası 270 tl

 30. Yamazan diyor ki:

  Arayın şikayet edin, zorla bağış alamazlar

 31. ALİ UZUN diyor ki:

  Ne güzel herkes bakanın dediğini sahiplenmiş. Para vermek zor geliyor ondandır. Ama biride çıkıp sayın bakana sormuyor. Bu okullar sadece öğretmen, elektrik, doğal gaz, su telefon parası ilemi dönüyor. okullarda başka masraf yokmu örneğin temizlik, güvenlik, tamir bakım 2000 öğrencinin tuvaletlerinin temizlenmesi 2000 öğrencinin sınıflarınınn temizlenmesi bunun için kac adam lazım bunların temizliği için ne kadar malzeme lazım. Bunları bakanlık ödemiyorsa bunları kim nasıl karşılayacak. Okullarda temzilik olmasa hastalıklar baş gösterdiğinde veli okul idaresinin yakasına yapışır bakanlık bunu iyi biliyor. Oradan rahat koltuklarından bağrıyorlar kayıt parası yok bağış yok… Peki yokta her yıl harcanan bir okulda en azından ortalama 100bin tl nerden geliyor nasıl geliyor. Bunları sormayan bakanlık birde bunları merkezi sisteme girilmesini ve denetlenmesini istiyor. Vermediğin alma dediğin bu parayı ne hakla merkezi sisteme kayıt ettiriyorsun birde denetliyorsun. Devlet vermesin millet vermesin okulları pislik götürsün hasalık götürsün. Eeee hadi şimdi para istiyorlar diye şikayet edenler hadi bakana mail atın mektup atın bu dediklerimi kim nasıl yapacak sorunda cevap alın…

  • Snn diyor ki:

   ALI BEY konuya gayet acik ve net bir cevap verdiniz.Bende bu ogretm yili icerisinde ana okuluna cocugumu gondercem ve okulda gordugum bu hizmetede parayi helal etcem…

  • mustafa diyor ki:

   Ali hoca sen türkiyede yaşamıyorsun heralde ben asgari ücretle geçinen birisiyim 2 tane çocuk okutuyorum biri ortaokulda biride lisede evimde kira aynı olay bugün başıma geldi ve direk okul müdürünü şikayet ettim..yüzsüz utanmadan yemin ediyor milli eğiytim yetkilileri karşısında biz kimseden bağış sitemiyoruz diyene…bir öğretmen 2500 civarında bir müdürde 3500 civarında maaş alıyor okullar kapalı olsa k..larının üstüne oturuğ bu parayı alıyorlar acaba hangisi 5 lira okula yardım edeyim diye düşünmüştür …ben bı toplanan paralarında bir çoğunun onların şahsi ihtiyaçlarına gittiği kanısındayım tavsiyem zengin olsun fakir olsun kimse 1 kuruş vermesin….

  • VURAL diyor ki:

   Ali bey olanı var olmayanı var adamın parası yok diye çocuğunu okutamayacakmı her aileden zorla okul aile birliğne para alınıyor olmayan aileler nerden vericek eskiden zarfların içine aileler para koyar okula verirdik şimdi ise ailelerin isimleri okulda asılı falanca öğrencenin ailesi para yatırmadı diye durumu olmayan bu çocukların aileleriyle birlikde rencide etmeye kimin hakkı var ? bu ülkenin gelir dağılımından haberiniz yok sanırım 1bin tl maaş alan bir kişi kirada oturuyorsa 2 çocuğunda okula yeni başlamışsa bu adam bu dediğiniz parayı nasıl ödeyecek ödeme imkanıda yoksa okulların o ilah gibi gösterdiğinz MÜDÜR beyleri tarafrından kayıtlarının yapılmaması sizce çok güzel olur demi paran yok okuma paran var gel şu öğretmen çok ii bu sınıfa kayıt ol bu hükümetin allah belasını versin sobalı sınıflarda okuduk ama kimse ailemizin cebinden para sömürmedi kimsede okulda hastalıkdan ölmedi

  • rıza diyor ki:

   sayın ali bey devlet eğer okolun ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa eğitimden elini çeksin.okullar okul değil velileri kibarca soyan eğitimli adıöğretmen olan azılı soyguncu yatağı olmuş.vatandaş zaten 750 tl maaşla geçiniyor.hiç soruyormusun nasıl geçiniyorsun diye.vatandaş açlıktan ölmmeye çalışıyor .okullar yok kayıt,boya ,temizlik,bağış,aidat ,kağıt ws adı altında durmadan para topluyor.okullar bize ağlayacağına ,para vermen diyen bakana ozaman sen ver diye niye demiyorsunuz,burda mağdur olan öğrenci ve velilerdir.herhalde öğretmensiniz tuzunuz kuru,okulu iyi savunuyorsunuz.

  • nesrin diyor ki:

   ali bey ben sizi çok iyi anlıyorum ama herkesin sizin gibi parası yok ne zorluklarla okumaya çalışan insanlar var

  • ASDFG diyor ki:

   Okul kermes düzenleyebilir hem durumu olanlardan isteyebilir bağış alabilir ama durumu olmayanlardan zorla alamaz!

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.