11:26 am - Salı Kasım 24, 2015
Sponsorlu bağlantılar

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavı Nedir?

Çarşamba, 11 Haziran 2014, 0:12 | Genel | 350 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

a) Okula devam ederken öğrenim gördüğünüz sınıfta başarılı veya başarısız olduğunuz en fazla 3 dersten ortalama yükseltme sınavına katılabilirsiniz.

b) Başarısız olduğunuz için alt sınıflardan ders alıyorsanız veya mezun olamamanıza rağmen sınav hakkınız olan bir son sınıf öğrencisiyseniz sorumluluk sınavına katılabilirsiniz. Bu sınavların ne zaman ve ne şekilde

yapılacağını okul yönetimi tebliğ eder.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarına Girecek Öğrenciler Nasıl Tespit Edilir?

Ortalama yükseltme sınavına girilecek dersler; siz, veliniz ve sınıf rehber öğretmeninizin iş birliği ile belirlenir ve siz veya veliniz tarafından ders kesimini izleyen 7 iş günü içinde dilekçe ile okul müdürlüğünüze bildirilir. Belirlediğiniz dersleri, sınav programı ilan edilmeden önce de değiştirilebilme hakkına sahipsiniz.
Sorumluluk sınavına alınacak öğrenciler ve sınava girecekleri dersler, okul müdürlüğünce tespit edilerek listeler halinde sınavların başlamasına 7 gün kalana kadar ilan edilir.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının Şekli ve Niteliği Nedir?

Sınavlar, genellikle yazılı olarak yapılır. Ancak Resim, Müzik, Beden Eğitimi dersleri ile uygulamalı nitelikteki diğer derslerin sınavları, dersin özelliğine göre yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle ya da birkaçıyla yapılabilir. Yabancı Dil dersinin sınavları, yazılı ve sözlü olarak yapılır. Başarınız, sınavlardan aldığınız yazılı ve sözlü puanların aritmetik ortalamasına göre belirlenir. Yazılı sınavlarda, kimlik bilgilerinizi kapatacak şekilde hazırlanmış sınav kâğıtları kullanılır.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarında Kopya Çekme Durumunda Karşılaşacağınız Sorunlar Nelerdir?

Sınavlarda kopya çekiyor veya çekilmesine yardım ediyorsanız sınav salonundan çıkarılırsınız ve o sınav için sıfır (0) puan alırsınız.
Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarında Nasıl Başarılı Sayılırsınız?
Sınavlarda bir dersten en az “Geçer” not aldıysanız, o dersten başarılı sayılırsınız. Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girilmeyen derslerin yılsonu notlarında değişiklik yapılmaz. Derslerden başarılı olma, sınıf geçme ve alan veya dala yönelme haklarınız sınavlardan önceki haliyle saklı tutulur. Ancak sınavda aldığınız notlara göre yılsonu notları ile yılsonu başarı ortalamalarınız yeniden tespit edilir.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınav Sonuçları Nasıl İlan Edilir?
Sınav sonuçlarınız, sınavların bitimini takip eden iş gününde ilan edilir.

Öğrenim Hakkı Nedir ve Bu Hakkı Nasıl Kullanmış Sayılırsınız?
Özrünüz nedeniyle okula devam edemediyseniz, okula devam ettiğiniz halde iki dönem notu alamadıysanız veya ikinci dönem okula hiç devam etmediyseniz, o yıla ait öğrenim haklarını kullanmamış sayılırsınız. Öğrenim hakkının kullanılmamış sayılması hali, orta öğretim süresince iki öğretim yılı ile sınırlıdır.

Mezun olamayan son sınıf öğrencisiyseniz ve sınıf tekrarı yapmışsanız bir öğretim yılı, sınıf tekrarı yapmamışsanız iki öğretim yılı daha başarısız olduğunuz derslerden sorumluluk sınavına katılabilirsiniz. Bu sınavlar sonunda da yine başarısız olduysanız öğretim yılı sonunda okulla ilişiğiniz kesilir.

Ortalama Yükseltme nedir , sorumluluk sınavı nedir , ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı ne demek

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

350 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavı Nedir?"

 1. furkan diyor ki:

  sınavdan 35 aldım ne yapıcam

 2. Servet Can diyor ki:

  Arkadaşlar ben lise 2’ye geçtim babamın telefonuna sayın veli öğrencimiz okulun açıldığı ilk hafta içerisinde 9. sınıf Dil Ve Anlatım dersinden SORUMLULUK SINAVINA girecektir mesajı geldi ve ben Lise 1’i Sorumlu olarak geçtim bu ne demek oluyo

 3. umut diyor ki:

  sınavdan ortalamam 48 girmem zorunlumu? girmesem ne olur

 4. eezgi diyor ki:

  1 kişi 1 kişidir arayın arkadşalar

 5. eezgi diyor ki:

  147 yi mutlaka arayın sınav olsun yazın diyim lütfen bi umut

 6. eezgi diyor ki:

  lütfen 147yı ARAYIN YAzınDA SINAV isteriz DİYİN

 7. rojda diyor ki:

  be bugun sınava gırdım kac alırsam gecerım

 8. ela diyor ki:

  be bugun sınava gırdım kac alırsam gecerım

 9. Ayzupha Sibel diyor ki:

  Tek dersten kaldım diğerlerinden geçtim yıl sonu ortalamasına göre mi yoksa bu derse tekrar girecekmiyim

 10. beyzanur diyor ki:

  1 ders zayıf olunca sorumluluk sınavına girmek zorunlumu? ortalama ile geçtim ama 1 zayıf dersim vardı lise 1de 2.sınıfta bu dersi vericek myim?

 11. Fatma nur akar diyor ki:

  e okul da hangi dersten sınav olacağımız belirleniyor mu ?

 12. Emre diyor ki:

  arkadaşlar lütfen herkez 147 arasın veya meb in sitesinden dilekçe yazdın ortalama yükseltme sınavı geri gelsin herkez kalmışş bu kadar insana yazık

 13. merve diyor ki:

  ya bi ders verdimmi sınıfı geçebilcem varmı böyle adalet geri gelsiin sorumluk sınavları lütfen ya bir ders verdimmi geçiyorum geçemezsem okul hayatım bitecek lütfen sorumluluk olsun lütfen

 14. murat diyor ki:

  arkadaşlar ben liseden mezun oldum alttan 2 dersim var üniverste yerleştirdiğime dair belge getirirsem hep silinrmi

 15. Tolga diyor ki:

  Akadaslar temuz ayi tek dersten en az 1 sinav olacakmis diye duydum dogrumudur?

 16. azra gazel diyor ki:

  8. sınıf öğrencisiyim. bu durumdan faydalanabilirmiyim.

 17. buse diyor ki:

  8. sınıfım teog dan düşük aldım bu durumdan faydalanabilirmiyim

 18. ilknur diyor ki:

  arkadaşlar 10 sınıf öğrencisiyim bu yıl 11 e gidicem meslek lisesi çocuk gelişimi öğrencisiyim bizim bölümün baraj dersi olan gelişim alanlarından sorumluluk sınavına girip vermem lazım bu sınavda 10 sınıfın konularımı sorulucak ve o dersten geçmem için ortalamam kaç olması gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim :) şimdiden teşekkürler.

 19. admin diyor ki:

  kaldırılan ortalama yükseltme sınavı geri gelsin sadece 1 puanla sınıf tekrarı yapıyoruz 5 arkadaş bu sınav geri gelirse geçme ihtimalimiz %100 diyor hocalarımız lütfen ortalama yükseltme sınavı geri gelsin

 20. zehra diyor ki:

  9.sınıftayım sadece 1 tane zayıfım var .Sorumluluk sınavına girmek zorunda mıyım ?

  • Nurullah diyor ki:

   Baraj Dersi Zayıf İse (Dil Ve Anlatım) Sorumluluk Sınavına Girmek Zorundasın

 21. umut diyor ki:

  Arkadaslar ben 10. Sinifa gidiorm 1. Sinifte edebden kaldim ve sorumluluk sinavinada girmedim 10. Yada 9. Sinifta nisanda gecti simdi daha sansim warmi acillll..

 22. cevaplayın ha unutmayın diyor ki:

  ben 5.sınıfa gidiyorum nolur sorumu cevaplayın 5. sınıf taktir teşekür hesaplamaya girince notumumuzu yazıcık yoksa ortalamımızı yazıcık nolur cevaplayın taktir teşekür meselesi nolur

 23. akın diyor ki:

  acılllll arkadaslar benim 9 sınıftan 3 sorumlu dersim vardı ben 12 sınıf ögrencisiyim sorumlu dersimin 1 ni verdim ortalamam yetiyor simdi diyer sınavları vermem gerekiyo mu yoksa ortalama ile geçermiyim

 24. Yasin diyor ki:

  9.sınıfım 6 tane zayıfım var kredim 72 idi ortalama yükseltme sınavlarına girdim matematikten 55 tarihten 45 aldım matematiğim 1.dönem 0 dı 2.dönem ise 2 yaptım sorumluluktan 55 aldım 3 kredim kaç gelir ?

 25. Acil CEVAP !!! diyor ki:

  benim 1 tane sorumlu olduğum ders var ondan sınavlara giripte gecemezsem liseden nasıl mezun olucam ? yada mezun olabilicekmiyim ??

 26. mehmet diyor ki:

  arkadas lar ben lise 1 e gidiyom 4 tane 1 im vardı sınıf tekrarı yazıyodu ortalama yükseltme sınavının 1 tanesine biyolojiye girdim ve 45 aldım 3 tane zayıfım kalıyogecmismiyim gecmemismiyim lütfen cok önemli cevaplayın ?

 27. chn diyor ki:

  1 olan dersımden hazıranda 0 aldıysam ortlaması 1 kalmıyormu yoksa 0 a mı düşüyor

 28. simay diyor ki:

  ben 9.sınıfa gidiyorum benim fiziğim ilk dönem 0 ikinci dönem 2 olduğu için kaldım sorumlulukta en az kaç almam gerekir?

 29. gizem diyor ki:

  arkadaşlar ben 9 . sınıf öğrencisiyim 10.sınıfa sorumlu olarak geçtim. matematik dersi oda.yıl Anadolu lisesinde okuyorum.ortalamam 57,7 yıl sonu başarı puanımda 2,82. .oys ye girmessem kalırmıyım. acil bile birisi yardım etsn bana ya çok moralim bozuk.

 30. KemaL diyor ki:

  ben anadolu lisesinde okuorum iyi misal her lisenin farklı kredisi vardır anadoluların 3.00 mesleklerin 2.50 bunlarıda göz önünde bulundurmalısınız [Ben Geçtim]

 31. hasan diyor ki:

  karne notum 2 oys den 0 alirsam yine 2 mi kalir yoksa ikisinin ortalamasi alinir

 32. ali diyor ki:

  beyler benim 6 zayıf vardı 3ünü verdim dil anlatımı veremedim ondan sorumlu geçebiliozmu_?

 33. Liseli ergen diyor ki:

  Benim 5 zayıfım var ortalamam 2.10 kac ders versem gecebilirim.Ya da ortalamamı yükseltmeden 2 ders verip gecsem de olur mu ? Lütfen cevaplarınızı bekliyorum.. :)

 34. ipek diyor ki:

  ya şimdi ortalamayla geçince önceki zayıflar siliniyor mu ?

 35. azra diyor ki:

  ya benim ortalamam 2,49 tarih dersinden oys ye girdim 4 zayıfım var ortalamam yükselmiş midir ki

 36. 24654 diyor ki:

  anadolu ticaret lisesi 3.sınıf öğrencisiyim 5tane zayıfım vardı.simdi 2 tanesini verdim ortalamam 57 oldu 3tanesini vermesemde geçebilir miyim

 37. hasan diyor ki:

  benim iki zayıf var kimya ingilizce ortalama 2.86 birini versem yetermi

 38. lale diyor ki:

  şey ben anadsolu lisesindeyim 3 tane dersle sorumlu olarak bir üst sınıfa geçtim.dilekçe verdim oys için ama sonra girmekten vazgeçtim şimdi girmezsem 0 mı verirler yoksa karnedeki notum mu geçer??

 39. ramazan diyor ki:

  şimdi ben sorumluluk sınavında düşük çekersen ortalama düşer mi ? ve sınıfta kalırmıyım

  • cem diyor ki:

   ortalaman düşer kardeşim bnm ing var ama girmicem ortalamamı düşürse başma bela açar ama ortalamn yüksekse gir bence

 40. yardımmm diyor ki:

  Arkadaşlar ben meslek lisesine gıdıyorum.8 zayıfım var 4 ders yazdım, okulun sıtesınde sorumluluk bıde ortalama yukseltme yazıyor.okulda yazdıgım dersler dil anlatım bılgisyar cografya sanat tarıhi yazdım.sıtede yazılan sorumluluk a mı yoksa ortalama yukseltmemi yoksa 2 sındemı gırcem kafam karıstı.

 41. asd diyor ki:

  benim 5 zayıf var puan 2.38 12 puan lazım 4 biyoloji-kimya-fizik-geometriden giricem dersten geçmek için en az kaç almamız lazım ?

 42. Girl diyor ki:

  Anadolu lisesindeyim ortalamam 2,94 Almanca kimya ve geometrim 1 Almanca ve geometriyi versem ortalamam 3,00 olur mu? Cevaplayın lütfeeen

 43. Alper diyor ki:

  benim 5 zayıfım var yıl sonu notum 2.47 :/ edebiyat 1 eğer 2 yaparsam 2.50 oluyor diğer kağıda yazdığımız derslerden girmek zorundamıyız ?
  bir de eğer sınavdan kötü alırsak not düşer mi acil cevap verirseniz sevinirim .

 44. anadolu lisesinden bir genç diyor ki:

  arkadaşlar anadolu lisesinde kredi toplamı 102 dir eğer ortalama tutupta yani 3.00(55.00) dan fazla olduğu halde kredi tutmuyorsa sınıfta kalmış sayılırsınız fakat ortalama yükseltme sınavlarında kurtarabilirseniz hiç bir derdiniz kalmaz

 45. gamze diyor ki:

  arkadaşlar 8 tane zyfm vr ve bn 4 tanesine grblyrm ama 4 zyfn klrsa gcblrmym bna bi yardmcı olsanz

  • emine diyor ki:

   Gamze ortalaman yettiği sürece zayıf sayın önemli değil ;) Yeterki ortalamanı kurtarmaya bak..

  • tuana diyor ki:

   eğer kredin yani ortalaman tutarsa geçersin benimde 8 tane zayıfım vr 4 tanesini bende vercem.

 46. mervenur diyor ki:

  benim çok zayıfım var ama bn sorumluluk sınavlarına giricem ozamn sizce kurtarabilirmiyim

 47. Bir Liseli Arkadaş diyor ki:

  80 Kredim Var 7 Zayıfım var sorumlulukta 4 sınav vermem gekiyor galiba demi

 48. 05436894918 diyor ki:

  benim ortalamam 47.93 zayıfımda 3 tanedir bana yardımcı olrmusunuz

 49. ibrahim diyor ki:

  Arkadaslar benim 6 tane zayifim var ama ortalama 49.54 sorumluluk sinavina girecem sadece bir derese girsem duzelssem yeter mi lutfen yardimci olun

 50. cansu diyor ki:

  Meraba ben anadolu öğrencisiyim 4 tane zayıfım var 2,38 diğeri 48,57 ben ortalama yükseltme sınavlarına giricem ortalama yükseltmede eğer 1 tane zayıfı kurtarırsam ortalamam 2,50 olursa geçer miyim ? yani sorumlu geçmiş olur muyum ? yoksa diğerınıde 55’e tamamlamalı mıyım ?

  • derbeder3127 diyor ki:

   kardeşim ortalaman 2.50 olursa ortalama ile geçersin ve diğer zayıf derslerini vermezsin

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.