Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavı Nedir?

Pazartesi, 8 Temmuz 2019, 13:14 | Genel | 370 Comments
by admin

a) Okula devam ederken öğrenim gördüğünüz sınıfta başarılı veya başarısız olduğunuz en fazla 3 dersten ortalama yükseltme sınavına katılabilirsiniz.

b) Başarısız olduğunuz için alt sınıflardan ders alıyorsanız veya mezun olamamanıza rağmen sınav hakkınız olan bir son sınıf öğrencisiyseniz sorumluluk sınavına katılabilirsiniz. Bu sınavların ne zaman ve ne şekilde

yapılacağını okul yönetimi tebliğ eder.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarına Girecek Öğrenciler Nasıl Tespit Edilir?

Ortalama yükseltme sınavına girilecek dersler; siz, veliniz ve sınıf rehber öğretmeninizin iş birliği ile belirlenir ve siz veya veliniz tarafından ders kesimini izleyen 7 iş günü içinde dilekçe ile okul müdürlüğünüze bildirilir. Belirlediğiniz dersleri, sınav programı ilan edilmeden önce de değiştirilebilme hakkına sahipsiniz.
Sorumluluk sınavına alınacak öğrenciler ve sınava girecekleri dersler, okul müdürlüğünce tespit edilerek listeler halinde sınavların başlamasına 7 gün kalana kadar ilan edilir.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının Şekli ve Niteliği Nedir?

Sınavlar, genellikle yazılı olarak yapılır. Ancak Resim, Müzik, Beden Eğitimi dersleri ile uygulamalı nitelikteki diğer derslerin sınavları, dersin özelliğine göre yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle ya da birkaçıyla yapılabilir. Yabancı Dil dersinin sınavları, yazılı ve sözlü olarak yapılır. Başarınız, sınavlardan aldığınız yazılı ve sözlü puanların aritmetik ortalamasına göre belirlenir. Yazılı sınavlarda, kimlik bilgilerinizi kapatacak şekilde hazırlanmış sınav kâğıtları kullanılır.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarında Kopya Çekme Durumunda Karşılaşacağınız Sorunlar Nelerdir?

Sınavlarda kopya çekiyor veya çekilmesine yardım ediyorsanız sınav salonundan çıkarılırsınız ve o sınav için sıfır (0) puan alırsınız.
Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarında Nasıl Başarılı Sayılırsınız?
Sınavlarda bir dersten en az “Geçer” not aldıysanız, o dersten başarılı sayılırsınız. Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girilmeyen derslerin yılsonu notlarında değişiklik yapılmaz. Derslerden başarılı olma, sınıf geçme ve alan veya dala yönelme haklarınız sınavlardan önceki haliyle saklı tutulur. Ancak sınavda aldığınız notlara göre yılsonu notları ile yılsonu başarı ortalamalarınız yeniden tespit edilir.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınav Sonuçları Nasıl İlan Edilir?
Sınav sonuçlarınız, sınavların bitimini takip eden iş gününde ilan edilir.

Öğrenim Hakkı Nedir ve Bu Hakkı Nasıl Kullanmış Sayılırsınız?
Özrünüz nedeniyle okula devam edemediyseniz, okula devam ettiğiniz halde iki dönem notu alamadıysanız veya ikinci dönem okula hiç devam etmediyseniz, o yıla ait öğrenim haklarını kullanmamış sayılırsınız. Öğrenim hakkının kullanılmamış sayılması hali, orta öğretim süresince iki öğretim yılı ile sınırlıdır.

Mezun olamayan son sınıf öğrencisiyseniz ve sınıf tekrarı yapmışsanız bir öğretim yılı, sınıf tekrarı yapmamışsanız iki öğretim yılı daha başarısız olduğunuz derslerden sorumluluk sınavına katılabilirsiniz. Bu sınavlar sonunda da yine başarısız olduysanız öğretim yılı sonunda okulla ilişiğiniz kesilir.

Ortalama Yükseltme nedir , sorumluluk sınavı nedir , ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı ne demek

370 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavı Nedir?"

 1. Напоминаем Вам, что приближается к концу срокзачисления пополнения на сумму 1627. Подробности по адресу www.renoroyalenfield.com/10payout# dedi ki:

  When someone writes an paragraph he/she keeps the image of a user in his/her brain that how a user can understand it. Thus that’s why this article is amazing. Thanks!

 2. dilara dedi ki:

  9.sınıf öğrencisiyim edebiyat matematik ve Coğrafya derslerinden kaldım sorumlu geçtim merak ettiğim bir kaç soru var bir daha ki seneye yani 10.sınıfa geçtiğimde alacağım not 9.sınıfımı yoksa 10.sınıfımı etkiler birde gireceğim sınav soruları 9.sınıfa mı ait olacak

 3. Mehmet1414 dedi ki:

  Ben 10. Sınıf ım 3 dersten başarısızım sorumlu geçersin diyorlar nasıl.seneye kaç sorumlu sınava girerim.teşekkürler

 4. Halil dedi ki:

  Admin 1.dönem 40 2.dönem 45 ortalamam var ikisi 42.50 yapiyor sorumluluk sınavından kaç almam Lazım 60 yeter mi ?

 5. Türker dedi ki:

  Merhaba ben şu anda ilk dönem dil ve anlatım dersinden 44 puanla kaldım ikinci dönem kaç puan almak lazım sorumluluk sınavına girmemek için ??

 6. Ali dedi ki:

  3 dersten kalıyorum edebiyat harici sorumluluk sınavına girecek miyim

 7. Mert dedi ki:

  9.sınıfta 1 dersten sorumlu gectim diploma almama engel olurmu

 8. Kıvılcım dedi ki:

  Arkadaşlar sınıfta kalanlar için ortalama yükseltme sınavları ne zaman yardım edermisiniz

 9. Ayşe dedi ki:

  11e geçicem bu sene 10.sınıfta 1.dönem matematiğim 4 düştü 2.dönem ise 1 .Sadece zayıf olarak matematiğim var.İki donem ortalamasıda 80 düştü .Matematikten sorumluluk sınavına girer miyim cevaplarsaniz sevinirim

 10. Emre dedi ki:

  Ben şimdi herhangi bir dersten ortalamam 41 kurtarma sınavından 60 mı almalıyım yoksa bu kurtarma notu 5.not olarakmı giriliyor acil lütfen yardım edin bana yaaa teşekkür ederim

  • İbrahim Kayapınar dedi ki:

   Şu anda geçerli olan yönetmeliğe göre; Ortalama Yükseltme Sınavından alınan notlar 5. not olarak girilir. Yani var olan notlarının yanına bir not daha yazılarak aritmetik ortalaması alınır.

   • Kadir dedi ki:

    liseye yeni geçtim ve bunun üzerine buseler gene inşallah lysye kadar iyi not alırım bari 80 ve 70 arası olsa bile yeterdir yeterki ilk başlarda 3 notu almayım 4 ve. 5 alayım….. ve bana başarılar dileyin 3 olmazsın notum

 11. Halil dedi ki:

  Dil anlatımdn kaldım 45.75 den sorumluluk dan geçemezsem kalırmiyim acil cevap nolur.

 12. Halil dedi ki:

  Ben 10. sınıfa geçtim dil anlatım dan 44.75 den kaldım sorumluluk tan geçemezsem kalırmiyim nolur acil cevap verin

 13. Cihan dedi ki:

  ben 11. sınıftayım bu sene yeni okula geçtim 9. sınıf yabancı dil ortalamam 85 üstü 10. sınıf yabancı dil ortalamam 75 ama sorumluluk sınavlarında gözüküyor 9. ve 10. sınıf ben bundan bir şey anlamadım

 14. abdul kadir şimşek dedi ki:

  ortaokullarda bir yazılı da genel başarı düzeyinin düşük olması halinde not yükseltme yazılısı yapılabilir mi mevzuatı nedir.

 15. Asena Meyra dedi ki:

  ben şu an 10. sınıftayım. dil ve anlatım yazılılarından 70 ve 60 aldım. diğer notlarım yüksek sadece bu düşük. ve ortalamamı düşürmek istemiyorum. şimdi ben istersem ortalama yükseltme sınavına girebilir miyim. lütfen acil cevap verin çok önemli.

  • Admin dedi ki:

   Ortalama yükseltme sınavına puanını yükseltmek için girebilirsin ama sınavda düşük alırsan ortalaman düşebilir.

  • Sadece öğrenci dedi ki:

   Tabiki isteğe bağlı. Okul mudurlugune dilekce yazarsan katilabilirsin. Ama normal sinavlara nispeten zor oldugu icin ogretmenler ders ortalamasi 50’nin uzerinde olan ogrencilere onermezler bunu. Genellikle ortalama dusurur cunku.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.