ÖSYM – ÖSS – LYS Ek Tercihler Ne Zaman – Nasıl Yapılacak 2011

Cuma, 19 Ağustos 2011, 10:31 | Bilgi Paylaşımı | 112 Comments
by admin

2011-LYS Yerleştirme sonuçları açıklandı. Puan yetersizliği ya da tercih hatası yüzünden kimi adaylar bir yükseköğretim programına yerleşemedi. Bu adaylar için her şey bitmiş değil. Üniversite kayıtlarının bitmesinin hemen ardından Ek yerleştirme başvuruları 2011 ekim ayında başlayacak ve sona erecek.

Boş Kontenjanlar Nasıl Tespit Edilecek:

İlk yerleştirmenin ardından kimi bölümler tamamen boş kalırken kimi bölümler ise kontenjanını dolduramadı. Buradan gelen kontenjanlara ek olarak üniversite kayıt tarihinin sona ermesiyle,kayıt yaptırmamış olan öğrencilerden doğan boşluklar da eklenerek, ek yerleştirme için kontenjanlar tespit edilmiş olacaktır.

Kimler Ek Yerleştirmeye Katılabilecek:

2011-LYS ilk yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adayların hepsi puanları doğrultusunda ek yerleştirme tercihi yapabilirler. Fakat ilk yerleştirme sonucunda bir bölüme yerleşen adaylar,ek yerleştirme işlemlerine katılamazlar. Ancak sadece tablo 3a’ da yer alan açıköğretim fakültelerini kazanıp da kayıt yaptırmayan adaylar ek yerleştirme işlemlerine katılabileceklerdir.

Ek Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılacak – Nelere Dikkat Edilmelidir:

Ek yerleştirme tercihlerine katılacak üniversite adayları tercih yaparken yazdığı programın 1. yerleştirme sonucunda kontenjanının kısmen mi yoksa tamamen mi boş kaldığını göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin 50 kişilik “Bankacılık” bölümünde bir A üniversitesinde 2 kişilik boş kontenjan kaldığını düşünelim. Eğer buraya tercih yapacak isek, bu bölüme en son yerleşen 48. kişinin puanından daha yüksek bir puana sahip olmanız gerekir. Fakat yazacağınız bölüme 1. yerleştirme sonucunda hiç öğrenci yerleşmemişse doğal olarak bir taban puanı da olmayacağından burayı her durumda yazabilirsiniz.

Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak:

Ek yerleştirme başvuruları 6 Ekim’de başlayacak ve 11 Ekim’de sona erecek. Sonuçların ise 15-17 Ekim 2011 tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

2011 ÖSS LYS Ek Yerleştirme Başvuruları Ne Zaman Yapılacak, 2011 ÖSS LYS Ek Yerleştirme Tercih Rehberi, 2011 ÖSYM LYS ÖSS Ek Yerleştirme Sonuçları Hangi Tarihte Açıklanacak, LYS Ek Yerleştirme Nasıl Yapılacak, ÖSS LYS Kimler Ek Yerleştirmede Tercih Yapabilir 2011, ÖSYM ÖSS LYS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak, ÖSYM ÖSS LYS Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2011

Tagged with:

112 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "ÖSYM – ÖSS – LYS Ek Tercihler Ne Zaman – Nasıl Yapılacak 2011"

 1. alper kuş dedi ki:

  benim sorum şu çok kafama takıldı.
  ben istanbul üniversitesi myo okuluna kayıt oldum şuan örgün eğitim görüyorum. acaba ben dışardanda iktisat yada maliye yada iibf ile ilgili bölümleri açıktan okumak gibi şansım var mı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 2. seli dedi ki:

  ya arkadaşlar başvuruyu sadece ösym ye yapıcaz başka bi yere başvuru yok
  okula başladıysan geçiş yaparsın ama nasıl yapıldığını bilmiorum:)

 3. emre dedi ki:

  arkadaslar ilk tercıhımde kırıkkale myo ya yerlestım okulada basladım baska bır okula gecıs yapabiliyomoyum. bilgısı olan varmı

 4. emre dedi ki:

  arkadaslar ilk tercıhımde kırıkkale myo ya yerlestım okulada basladım baska bır okula gecıs yapanılıyomuyum .

 5. YARDIMMM dedi ki:

  arkadaşlar bu ek yerleştirme için bi yere başvurmamız gerekmiyo dimi.sadece 3-6 ekim arasında kılavuz yayımlanınca okuldan yada bireysel olarak netten tercihlerimizi yapcaz o kadar

 6. seli dedi ki:

  mrb arkadaşlar şimdi sorulara cewap werim öncelikle ewt ikinci kayıt yapanlar okula geç başlıo
  geçen yıl 6 ekimde başlamıştı tercihler ve tercihleri ösym nin ais sitesinden yapıyoruz bi soru vardı
  sıralamam 280.000 istediğim yer. 330.000 lerdeymiş burayı tercih edesen şansın büyük çünkü sıralama önemli puandan ziyade ekim ayını bekleyin tercihler için umarım herkes istediği yere gider…

 7. elif dedi ki:

  yalnız hersey tamamda 2.ci tercihler sonuclanınca okula ne zaman başlayacaz.

 8. OĞUZ dedi ki:

  YA ARKADAŞLAR UNUVERSTEYE İKİNCİ YERLEŞTİRMELER NEZAMN YAPILCAK NORMALDE KAZNDIM HALDE YERLEŞEMEDİDM ŞİMDİ İKİNCİ YERLEŞME TARİHİ NEZAMN ÖĞRENEBİLİRMİYİM

 9. esin* dedi ki:

  ya ek yerleştirme tarihi açıklandı mı . eylül 19 da açıklancğı söyleniyodu . bilen varsa yardımcı olabilir mii

 10. bilal dedi ki:

  gencler sakin olun

 11. bysinyor dedi ki:

  2. tercihler için klavuzlar nezamn acıklanacak bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz ?

 12. merve dedi ki:

  ya neden bu kadar geç oluyo tercihler.okula başlamamız vizelere mi denk gelecek acaba.?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.