Pankreasın Yapısı ve Görevleri

Perşembe, 7 Ocak 2016, 9:14 | Genel | 2 Comments
by onur

Pankreasın Yapısı ve Görevleri Nelerdir

Pankreas, karın boşluğunun üst kısmında olan bir organımızdır. Kan şekerini düzenlediği için çok önemli bir organımızdır. Pankreasın yapısı, midede sindirimin ve hazmın yapılabilmesi adına alveoler bez dokusundan meydana gelmiştir.

Pankreas Görevleri

Pankreas bir iç salgı bezi olarak görev yapar. Bu salgı, onikiparmak bağırsağına akıtılır. Bu salgıya pankreas özsuyu adı verilmektedir. Kimyasal olarak salgı içinde, tripsin, lipaz ve amilaz enzimleri içeriği bulunmaktadır. Bu enzimler, yağ, protein ve karbonhidratların sindiriminde kullanılır.

Ek olarak kana salgı yapan pankreas, insülin ve glukagon isimli hormonları salgılayarak kan şekerini dengeler. Bu açıdan da önemlidir. Yaklaşık olarak ağırlığı, 70-110 gr. civarıdır. 15 cm uzunluğu olan kırmızımsıdır ve şekli çekice benzer bir organdır.

Baş kısmı, onikiparmak bağırsağına bağlı olarak bulunur. Pankreasın çalışması için gerekli kan, dalak ve karaciğerden gelmektedir. İki tane boşaltım yaptığı kanal bulunmaktadır. Büyük olan kanala Wirsung kanalı adı verilir. Gelen salgıları toplayan bu kanal, onikiparmak bağırsağına gönderilir.

Pankreasın Yapısı ve Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Pankreasın Yapısı ve Görevleri"

  1. serdar kumlu dedi ki:

    pankreastan ve karaciğer(safra)sindirim enzimleri
    ince bağırsağa gelene kadar izlediği yollar nelerdi

  2. apelllo dedi ki:

    They have since been out to purify Africa with lemon scented Sunlight detergent, so Bobo can have a purer image to the lemon gods

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.