Polis Mesleği Avantajları ve Dezavantajları Hakkında Bilgi

Pazartesi, 9 Nisan 2018, 22:09 | Genel | 14 Comments
by tayyar

Polis mesleği iyi mi kötü mü, polis olmak için ne yapılır hakkında yazı paylaşıyoruz.

Bir ülkede güvenlik ve asayiş dendiğinde akla ilk gelen meslek grubu polislerdir. Polislerimiz canları pahasına da olsa suçluların peşine düşmekte ve bizlere huzurlu bir toplum sunmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Polislik mesleği toplumun en önemli meslekleri arasındadır. Çünkü bir toplumun gelişmişlik oranı suçluların sokaklarda gezmemesi ve halkın huzur içinde yaşamasıyla da ölçülebilir. Polisliğin dezavantajlarıyla başlasak iyi olacak. Polis olmak isteyenler için üzücü olacak ama polisler gece gündüz bazen aç, bazen uykusuz şekilde görevlerini yerine getirerek bizim sorunsuz bir toplumda yaşamamız için çalışırlar. Bununla birlikte sürekli tehlike altındadırlar. Şark hizmetinden dolayı uzun bir süre iyi olmayan çalışma koşulları altında çalışmak ve görev sürelerini doldurmak durumundadırlar. Sürekli tehlike altında çalışmak özellikle aile kurmak isteyenler için büyük bir engel teşkil eder. Çünkü bir polis öldükten sonra arkasında kalan ailesi için zorlu bir süreç başlar. Özellikle çocukları babasız bir şekilde hayatlarını sürdürmek durumunda kalır. 

Bunun yanı sıra polisliğin birçok avantajlı yönü de vardır. Özlük hakları tam olarak düzenlenen neredeyse tek meslek grubudur. Şark hizmeti ve tehlikeli hizmet tazminatından dolayı aynı anda işe başlayan yaşıt diğer memurlara göre polisler çok daha yüksek maaşlar alır. Bununla birlikte erkek polisler askerlik hizmetinden muaf tutulur. Belli bir süre polislik yapanlar asker olmak zorunda değildir. Bununla birlikte pek çok yeri gezdikleri için ülkenin birçok güzelliğini yerinde görme fırsatı yakalarlar. Ayrıca görevde yükselme imkanları da oldukça iyidir. Doğu bölgelerinde görev yapan polislere polis yardımı ve lojman verilir. Polisler toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanır. Her ne olursa olsun polislik pek çok gencimizin hayalidir.

indir (3)

Polisliğin Zorlukları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

14 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Polis Mesleği Avantajları ve Dezavantajları Hakkında Bilgi"

 1. Aslı dedi ki:

  Bende polis olmak istiyorum… İnşaallah herkes istediği mesleğe kavuşur 🌹

 2. esma dedi ki:

  polis olmak için her şeyimi veririm yeterki polis oluyum

 3. esma dedi ki:

  valla ben polis olmak çok istiyorum ister 10guün açkalıyım ister 20 gün uykusuz kalıyım yinede vatanım için polis olurum

 4. Efe Güvercin dedi ki:

  Polis ağbilerimizin çalıştığı alanlar zor olabilir ama onlara bişey olmaz onlar çelik gibi sinirleriyle herşeyin hakkından gelebilecek cesarete sahiptirler bende buyüzden polis olmak isterim çünkü polis ağbilerimiz ülkemizi neolursa olsun koruyorlar yeri geliyor vatan ve millet uğruna canlarını feda ediyorlar

 5. isimsiz dedi ki:

  abiler polisin ikramiyesi varmı ?

 6. yunus dedi ki:

  arkadaşlar polislerle çok konuştum izin olmadan 20 gün çalıstıgım oldu sabah 8.30 da baslayıp 10 da bıraktıgım oldu amirin iki dudagına bakıyorsun ee şark da var diyor yani bunları sorun etmeyecek olanlara tavsiy ediyor çünkü avantajları da var

 7. Gökhan dedi ki:

  Malesef insan oğlu elindekinin kıymetini bilmez. İşsizsindir bir iş olsun ne olursa olsun dersin çalışmaya başlarsın 3 ay sonra şikayet etmeye başlarsın. Bizim işimizde böyle artılatı çok eksileride çok. Sıkıntılı tarafı şimdiki nesil rahat para kazanma derdinde ben rahatıma düşkünüm diyorsan bu iş sana göre fideğil. hayat zor bütğn sıkıntışara rağmen ay sonu aldığın maaş tatminkar ve sıkıntılarını unutturmaya yetiyor

 8. Mustafa dedi ki:

  3. Ünv okuyan senelerdir işsiz bir gencim.Polislik düşünüyorum .olumlu ve olumsuz yönlerini biraz araştırdım.genelde olumsuz yönlerinden bahsedilmiş.ben senelerdir iş arıyorum fakat bulamıyorum.birkaç özel şirkette çalıştım gördüm ve anladımki.özel sektörde ilerlemek mümkün değil üç kuruş para verirler aznıza sçarlar.asgari ücreti alırsınız giderlerinizi verirsiniz para kalmaz işyerinde bin ton laf duyarsınız 3 kruşa.özelde ilerleyip rahat yaşamak için ya mason olmalısınız ya yahudi ya hriatiyan misyoner iş adamı yada aileden çok zengin olmalısınız yoksa asgari ücretle ömrünüzün sonu gelir aznıza sçlmasıda cabası.belki yahudi mason hrşstiyan olduğunu bilmediğiniz üstteki patronunuzun gtünü yalarsanız belki maaşınız bir miktar artacak şefliğe müdürlüğe falan gelebilirsiniz şirkette.ama artan maaş yine yetmez gt yalamakla kalırsınız sadece .özel sektörde gelecek olmadığı için özel sektörü eledik.devlettede torpil döner hiçbir kuruma giremezsiniz girseniz bile maaş gene tatmin etmez .oradada gt yalama var.zaten alımda hiç yok desek yeridir.genel memurluğuda eledik.gelelim polisliğe.siyasiler idareciler gt korkusuyla yaşadığı için polis ve askere ağırlık veriyor.maaşıda diğer memurluğa göre yüksek. Sıkıntıları zorlukları yokmu var.ama bence maaşı ve EN AZINDAN PARA KAZANMAK ÖMRÜMÜZDE SÖZDE YAŞAMIŞ OLMAK İÇİN İDEAL MESLEK YAŞIM NEREDEYSE 30 oldu evlilik yok iş yok para yok hala ailemle yaşıyorum hergün kavga üç kuruş dileniyorum.bence polislik şu anda en ideal yol .en azından idare eder maaşımı alırım yoluma bakarım .çok büyük vaka olmadığı sürece olayları görmem duymam bilmem imkan olursa r..vet.i alır yoluma bakarım.bazı sitelerde okudum yorucu sıkıcı riskli piskoloji bozuyor saatlerce çalışılıyor falan yazılmış.bana girebileceğimiz bunların olmadığı bir Özel sektör yada devlet sektörü mesleği gösterin dişimi kırarım.yani polis olmadığımızda polisliğin dez avantajlarından uzakta yapabileceğimiz meslek gösterin yok.en azından polisin maaşı r.şv.eti var.ALLAH BİN BEREKET VERSİN .BEN POLİSLİK DÜŞÜNÜYORUM.inşallag olur .

  • Umutt dedi ki:

   Valla Abim Allah yardimcin olsun. Ben lise Sona gectim. Bende Gönülden polis olmayi istiyorum. Etrafimda cok tanidigim polis var. Lakin gercekten polislik zor iş. Özel sektor demissin tabi orasi dogru. Ozel sektorde calismakta ayri bir sıkıntı. Devlette memurlugun rahati bana kalsa ogretmenlik. Bayrami var. Tatili var. Ek gorev gibi bir derdi yok. Polislikte fazla fazla ek gorevler var ve bunlarin karsiligida verilmiyor. Ne her hanbi bir maas ne de izin! Devlet arkanda degil. O yuzden bu isi gercekten istemek gerekiyor… Selametle..

  • Hakannn dedi ki:

   Valla kardeşim ekmek arayan her yerde bulur ekmeğini sen yeterki şükretmesini bil sırf para kazanmak için polis olcaksan olamazsın içinde böyle bir saçma düşünce varken senden bir halt olmaz hadi işin rast gelsin ;)

 9. pelin dedi ki:

  Sag kolumun dirseginde ameliyat izi var sorun olabilir mi

 10. elif dağdemir dedi ki:

  polisligi seçmeyi düşünüyorum ama korkuyorum. tutturamam diye.

  • Elisa dedi ki:

   Öncelikle polislik şartlarına uyman gerekir.Polislik için TYT’ye girip yeterli puani alman gerekir.Bu puan pmyo sitelerinde yazıyor.Yeterli puan için kırtasiyeye gidip matematik türkçe vs. gibi derslerden kitap al çöz.Son sene çalışsanda yeterli puani alırsın,başarırsın.Sonrasında başvurular..mülakatlar.. Kendine güveniyorsan yaparsın.Koşma,mekik vb. basit bunlar.Öncesinde antreman yaparsın tabi ve çıkıssss polislik okuluna İnşallah başlarsın.İnşallah polis olursun Elif kardeşim.

Yorum Yazın