Polis Mesleği Avantajları ve Dezavantajları Hakkında Bilgi

Salı, 1 Mart 2016, 20:24 | Genel | 2 Comments
by tayyar

Polis mesleği iyi mi kötü mü, polis olmak için ne yapılır hakkında yazı paylaşıyoruz.

Bir ülkede güvenlik ve asayiş dendiğinde akla ilk gelen meslek grubu polislerdir. Polislerimiz canları pahasına da olsa suçluların peşine düşmekte ve bizlere huzurlu bir toplum sunmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Polislik mesleği toplumun en önemli meslekleri arasındadır. Çünkü bir toplumun gelişmişlik oranı suçluların sokaklarda gezmemesi ve halkın huzur içinde yaşamasıyla da ölçülebilir. Polisliğin dezavantajlarıyla başlasak iyi olacak. Polis olmak isteyenler için üzücü olacak ama polisler gece gündüz bazen aç, bazen uykusuz şekilde görevlerini yerine getirerek bizim sorunsuz bir toplumda yaşamamız için çalışırlar. Bununla birlikte sürekli tehlike altındadırlar. Şark hizmetinden dolayı uzun bir süre iyi olmayan çalışma koşulları altında çalışmak ve görev sürelerini doldurmak durumundadırlar. Sürekli tehlike altında çalışmak özellikle aile kurmak isteyenler için büyük bir engel teşkil eder. Çünkü bir polis öldükten sonra arkasında kalan ailesi için zorlu bir süreç başlar. Özellikle çocukları babasız bir şekilde hayatlarını sürdürmek durumunda kalır. 

Bunun yanı sıra polisliğin birçok avantajlı yönü de vardır. Özlük hakları tam olarak düzenlenen neredeyse tek meslek grubudur. Şark hizmeti ve tehlikeli hizmet tazminatından dolayı aynı anda işe başlayan yaşıt diğer memurlara göre polisler çok daha yüksek maaşlar alır. Bununla birlikte erkek polisler askerlik hizmetinden muaf tutulur. Belli bir süre polislik yapanlar asker olmak zorunda değildir. Bununla birlikte pek çok yeri gezdikleri için ülkenin birçok güzelliğini yerinde görme fırsatı yakalarlar. Ayrıca görevde yükselme imkanları da oldukça iyidir. Doğu bölgelerinde görev yapan polislere polis yardımı ve lojman verilir. Polisler toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanır. Her ne olursa olsun polislik pek çok gencimizin hayalidir.

indir (3)

Polisliğin Zorlukları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Polis Mesleği Avantajları ve Dezavantajları Hakkında Bilgi"

  1. pelin dedi ki:

    Sag kolumun dirseginde ameliyat izi var sorun olabilir mi

  2. elif dağdemir dedi ki:

    polisligi seçmeyi düşünüyorum ama korkuyorum. tutturamam diye.

Yorum Yazın