Robert Delaunay Kimdir

Pazartesi, 24 Ekim 2016, 18:03 | Genel | 1 Yorum
by editor

Robert Delaunay Kimdir, Robert Delaunay Hayatı Biyografi

Fransız, ressam. Orfizm akımını ge­liştirmiştir.

12 Nisan 1885’te Paris’te doğdu, 25 Ekim 1941’de Montpellier’de öldü. Bir süre Paris’te bir dekoratörün yanında çalıştı. Resim konusunda daha çok kendi kendini yetiştirdi. 1910’da ilk Orfistler’den olan ressam Sonia Terk (1885-1979) ile evlendi. Yapıt­larını Salon des Independants’da sergiledi. 1911’de Blue Reiter resim grubunun üyeleriyle tanıştı. 1913’te şair Apollinaire ile birlikte Berlin’e gitti. Buradaki Sturm Galerisi’nde kişisel bir sergi açtı. 1914-1920 arasında İspanya ve Portekiz’de yaşadı.

1921’de Paris’e döndü. 1937 Paris Dünya Fuarı için demir yolları Pavyonunun dekorasyonunu yaptı. 1939’da Galerie Charpantier’de Realites Nouvelles (Yeni Ger­çekler) adlı bir sergi düzenledi.

Delaunay’ın sanatı Yem izlenimci lik’ın (Neo- Empresyonizm) renk anlayışı ile Cezanne ve Kübistler’in biçimciliğinin etkisi altında gelişmiştir. Bu etkileri Saint Severin Kilisesi ve Eiffel Kulesi adlı dizilerinde bireysel bir üsluba dönüştürmeyi başar­mıştır. Bu resimlerde saf rengin kullanımına dayanan kübist-soyut arası bir eğilim izlenir.

1912’den sonra bütünüyle soyutlanmış bir biçim anlayışına yönelmiştir. Doğayla ilgili her türlü ger­çekçi görünüşü dışlamış, ışık, renk ve ritmin dinamik olarak algılanmasını sağlayan yeni bir biçimcilik oluşturmuştur. 1930’larda Orfizm ilkeleri doğrultu­sunda yaptığı çalışmalar, tam bir soyutlama ile yapmıştır.

Eserleri (başlıca): Le bal Bullier, 1913, Ulusal Modern Sanadar Müzesi, Paris; Market etMinbo, 1915, Ulusal Modern Sanatlar Müzesi, Paris.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Robert Delaunay Kimdir"

  1. ftjgf dedi ki:

    muhteşem çok yararlı bir metin olmuşş sağolun

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.