Şanlıurfa ‘da Deprem Olur mu ? Urfa Deprem Haritası

Çarşamba, 30 Kasım 2011, 15:44 | Gündem | 0 Yorum
by admin

Şanlıurfa'da deprem fay hattındaŞanlıurfa Deprem İhtimali 2012 , Şanlıurfada Deprem Olacak mı 2016 2017, Urfanın Deprem Riski , Şanlıurfa Deprem Fay Hattı Haritası  2016 2017, Şanlıurfada Ne Zaman Deprem Olacak

Van’daki gibi uyuyan bir deprem fay hattı üzerinde olan Şanlıurfa depreme ne kadar hazırlıklı. Konutlarda deprem taraması en son ne zaman yapıldı? İşte çarpıcı sonuçlar

En son yaşanan Van depreminin ardından akıllardan çıkmayan tek soru, konutlarımız ne kadar sağlam? Türkiye’de yaşanan büyük depremlerin hepsinde en çok can kayıplarının yaşandığı binalarda acı gerçekler ortaya çıktı, binalar depreme dayanıklı değil, hatta normal şartlarda bile barınması sakıncalı binalar

Şanlıurfa’da Deprem Taramaları Yapıldı Mı?

SANLIURFA.COM muhabiri Adnan Çelik Van gibi uyuyan bir deprem fay hattında yer alan Şanlıurfa’da evlerin depreme ne kadar dayanıklı olduğunu araştırdı. 7 yıldır herhangi bir deprem taraması yapılmayan Şanlıurfa’da ilginç sonuçlar çıktı. En son 12.02.2004 tarihinde Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde ki heyet ile gerçekleştirilen taramanın ardından hiçbir deprem taraması yapılmadı. Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Mimarlar odası başkanı Abdulkadir Güllüoğlu ‘’Biz mimarlar odası olarak Vali Şükrü Kocatepe’nin başkanlığında 8 mahallede inşaat taraması yaptık. İnşaat taraması yaparken bayındırlık müdürlüğü, mimarlar odası, inşaat mühendisleri odası, Şanlıurfa belediyesi ve Harran üniversitesi ile birlikte bir heyet kurduk 623 konut 8 mahallede tarandı. 623 konutun 523 tanesi sağlam 41 tanesi onarılmaya muhtaç olarak tespit edildi ve sahipleri tarafından onarıldı, 36 tanesine takviye yapıldı. 17 tane bina sahipleri tarafından yıkıldı yerine Bahçelievler ve Bamyasuyu’nda yeni binalar yapıldı. Şanlıurfa valiliği ve Şanlıurfa belediyesi sivil toplum örgütleri ile bayındırlık müdürlüğü ve Harran üniversitesinden oluşan bir heyet ile bu mahallelerin tekrar taranması Urfa için çok iyi olacaktır.’’dedi Eskiden yapıların belediyeler tarafından kontrol edildiğini şimdi ise yapı denetim şirketleri tarafından kontrol edildiğini ancak daha titizlikle kontroller yapılması gerektiğini vurgulayan Güllüoğlu Daha sağlam kontrol mekanizmalarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

Yapı Denetim Şirketleri Denetleniyor Mu?

Yapı denetim şirketi yapı denetçileri denilen 12 yılını doldurmuş kendi konularında uzman inşaat mühendisi, mimar elektrik mühendisi ve makine mühendisinden oluşan kurusal şirketler tarafından ve bunların altlarında da inşaat mühendisliği mimar makine mühendisi ve elektrik mühendisinden oluşan yardımcı kontrol elemanlarından oluşmuş kadrolar tarafından yapılır. Yapı denetim şirketleri kendi başlarına kurumsal olarak her şeyden sorumludur.  Bunlarında bayındırlık ve iskan bakanlığı müfettişleri zaman zaman denetlerler.

Şanlıurfa’da 40 Kilometreyi Bulan Fay Hattı

3 üncü deprem kuşağı bölgesi olan Şanlıurfa’da yaklaşık irili ufaklı 9 fay hattı bulunmakta bu fay hatlarının en uzun olanı ise 40 kilometre uzunluğunu bulan Harran Kabahaydar arası uzanan hat. Bu hatlardan en aktif olanı ise Bozova fay hattı. Bozova’ya bağlı Açıkyazı merkez üssü olan 23 Kasım 2011 Çarşamba günü righter ölçeğine göre 3.0 şiddetinde deprem meydana gelmiş herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştı. 2008 yılı Ramazan ayında meydana gelen depremde ise Şanlıurfa büyük korku yaşadı. 5.1 şiddetinde yaşanan depremde Urfalılar sokağa döküldü.

Yapsatçılar Konuşmadı 

Şanlıurfa’da konutların depreme dayanıklı yapılıp yapılmadığı hakkında yapacağımız araştırmalara Şanlıurfa belediyesi ve Şanlıurfa’nın kenar mahallelerinde aldıkları arazilere konut yaparak satan yapsatçılar olarak bilinen Müteahhitler herhangi bir açıklama yapmazken. Yapsatçılar tarafından yapılan konutlar kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

 sanliurfa.com – 1 Aralık 2011

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.