Sarı kantoron bitkisinin zararı var mıdır, varsa zararları nelerdir?

Cumartesi, 6 Ekim 2012, 23:07 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Sarı kantoron bitkisinin zararı var mıdır?
Sarı kantoron bitkisinin zararları nelerdir?
Sarı kantoron bitkisinin zararı var mı?

Yan Etkiler ve Etkileşimleri:
Hamilelerde kullanılması yeterli klinik çalışma olmadığı için önerilmez.
Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir.
Yan Etkiler:
Veterinerlikle ilgili kaynaklar bitkiyi ışığa karşı duyarlılık oluşturduğu için zehirli otlar sınıfına koyarlar.
35 yaşındaki bir kadında 4 haftalık bir tedavi sonrasında güneş ışığına maruz kalan cilt kısımlarında yakıcı bir ağrı gelişmiş ve tedaviyi kestikten 2 ay sonra bu etki ortadan kalkmıştır.
Bazı hastalarda sindirim bozukluklarına neden olmuştur.
Bazı kişilerde allerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.Bu gibi hallerde kullanımı kesmek gerekir.

SARI KANTARON
Binbirdelik Otu (Hypericum Perforatum, St.John’s Wort,Kanotu, Kılıçotu,Yaraotu,Mayasılotu)
Kullanılan Kısmı:Avrupa’da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan bir bitkidir.
Son yıllarda Anerika’da da oldukça populer olmustur.Avrupa’da tarla, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen bitki Kuzey Amerika’ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır.Haçlılar Sarı çiçekleri toplayarak zeytinyağında bekletirlerdi.Yağ kırmızı renk alınca kesik ve çizikler için tedavi edici olarak kullanılırdı.
Bitki eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak ünlenmişti.Kullanılan kısmı çiçeklenme döneminde toplanan çiçek ve tomurcukların toplanarak hemen kurutulması ile elde edilir.

Özellikleri:Son zamanlarda Amerika ve Avrupa’nın en çok satan Herb’idir. Hypericin ve pseudohypericin gibi bileşikler bitkinin %0.05-0.3 ünü oluşturan karakteristik bileşenleridir.

Kullanım Alanları:

* Depresyon:Yayılma yeri olan Almanyada bitkisel tedaviyi seven doktorlar tarafından ılımlı depresyonlarda birtakım tanınmış antidepressanlardan daha fazla önerilmektedir.Bu konudaki birçok otorite bu bitkiyi özellikle menapozun oluşturduğu ruhsal çöküntüyü engellemek için uygun bir bitki olarak görür.Avrupada antidepressan özelliğini kanıtlamak için bir çok çalışma yapılmıştır.Amerika ‘da da halen çalışmalar sürdürülmektedir.Ancak antidepressan etkisini ve güvenilirliğini kanıtlayan bir sonucun ortaya çıktığı söylenemez.
* Bitkinin geceleyin beyinden melatonin salınımını arttırarak uykuyu güçlendirdiği bildirilmiştir
* Bir çalışma bitkinin zihinsel konsantrasyonu arttırdığı, kavrama yeteneğini geliştirdiğini rapor etmiştir.Ancak bu etki kuramsaldır.
* Antiviral ve antibakteriel etkileri vardır.
* Antienflamatuar etkisi vardır.
* Derinin melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozuklukları ile karakterize vitiligonun tedavisinde yardımcıdır.
* Birçok antienflamatuar ilaçtan farklı olarak ülser ile mücadele de de etkili olduğu rapor edilmiştir.
* Halk arasında(Avrupa’da) ishal tedavisinde, romatizmal ağrıların tedavisinde, yatağa işemelerde gut hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
* Bitki hakkındaki araştırmalar hala sürmektedir.

Kullanım Şekli:
Çay şeklinde ve hazır tablet veya kapsül halinde preperatları mevcuttur.

Dipnot
Hamileler doktor kontrolünde kullanmalı. antidepresan ilaçları ile alınması yasaktır. (zati, çok iyi depresan özelliği gösterebilir) depresyonda olanların sarı kantaron kullanma isteğini göz önüne alırsak; kudret narı veya alfaalfa ile birlikte ayrı-ayrı kullanılmasında fayda vardır.

————————————————————————————————————————————————————-

Sarı kantoron bitkisinin zararı var mıdır, varsa zararları nelerdir? Sarı kantoron bitkisinin zararı var mıdır? Sarı kantoron bitkisinin zararları nelerdir? Sarı kantoron bitkisinin zararı var mı? Yan Etkiler ve

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.