SBS Ne Zaman Kalkacak – Kaldırılacak 2012

Salı, 28 Şubat 2017, 10:13 | Bilgi Paylaşımı | 31 Comments
by admin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘TEOG’yi değiştireceğiz’ açıklamasından sonra harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) , yeni TEOG sistemini düzenleme çalışmalarında sona yaklaştı.

Eğitimde 4+4+4 sistemi ile birlikte okul türleri ve sınav sisteminde de köklü değişikliğe gidilecek. Okul türleri azaltılacak, sınavsız geçiş sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaya göre seviye belirleme sınavları (TEOG) kaldırılacak. Öğrenciler, liselere yönlendirme ve ders notları ile geçiş yapacak. En başarılı olanlar sayısı azaltılacak olan fen liselerine gidecek.

4+4+4 formülü ile birlikte sınavlar artacak eleştirileri gündemde. Özellikle 4 sınıftan sonra yeni bir sınav koyulur mu tartışması yaşanırken, Mili Eğitim Bakanlığı sınavları tamamen kaldırmak için harekete geçti. 3 kademeye ayrılan sistemde, sınavlar ve okul türleri yeniden ele alınıyor. Düzenleme henüz taslak halinde. Çalışmanın haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

4+4+4 formülüne göre önce okul türleri düzenlenecek. Bunun için iki alternatif üzerinde duruluyor. İlk alternatife göre, sistemde sardece meslek liseleri ile anadolu liseleri kalacak.

Genel lise, fen lisesi, anadolu öğretmen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzelsanatlar ve spor lisesi türleri böylece tek bir çatı altında birleştirilecek. Öğrenci seçmeli dersler yoluyla ekstra fen, matematik, sosyal bilimler, güzel sanatlar derslerini alacak. Ancak bu alternatife fen lisesi, sosyal bilimler lisesi gibi nitelikli liselerin yeri doldurulamaz endişesiyle çok da sıcak bakılmıyor.

Okul türleri 3’e indirilecek

Bakanlığın üzerinde çalıştığı ikinci alternatif lise türlerini 3’e indirmek. Buna göre tüm düz liseler anadolu lisesine dönüştürülecek. Fen liseleri ile sosyal bilimler liseleri birleştirilecek. Bir de güzel sanatlar ve spor liseleri sistemde yerini korumaya devam edecek.

Meslek liseleri ne olacak?

Bir de akademik eğitim veren liselerin dışında mesleki eğitim veren liseler var. Bu mesleki liselerin tamamı da mesleki ve teknik lise ile imam hatip lisesi olarak ikiye indirilecek.

TEOG kaldırılacak

Peki bu liselere nasıl girilecek? İşte bu sorunun yanıtı da bakanlığın çalışmasında. O çalışmaya göre, seviye belirleme sınavları kaldırılacak. TEOG kalkınca çocuklar, okuldaki notlarına ve yeteneklerine göre aile ve öğretmenleri tarafından yeni belirlenen lise türlerine yönlendirilecek.

Yeni sistemde, fen liselerinin sayısının da azaltılması üzerinde duruluyor. Buna göre, her ile bir fen lisesi, toplamda 81 fen lisesi planlaması var. Ve bu liselere ülkenin en zeki çocukları öğretmenler tarafından yönlendirilecek. Öğrenciler okuldaki başarılarına göre sıralanacak. Ders notlarının ortalamasına göre fen lise4+4+4 formülü ile birlikte sınavlar artacak eleştirileri gündemde. Özellikle 4 sınıftan sonra yeni bir sınav koyulur mu tartışması yaşanırken, Mili Eğitim Bakanlığı sınavları tamamen kaldırmak için harekete geçti. 3 kademeye ayrılan sistemde, sınavlar ve okul türleri yeniden ele alınıyor. Düzenleme henüz taslak halinde. Çalışmanın haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

4+4+4 formülüne göre önce okul türleri düzenlenecek. Bunun için iki alternatif üzerinde duruluyor. İlk alternatife göre, sistemde sardece meslek liseleri ile anadolu liseleri kalacak.

Genel lise, fen lisesi, anadolu öğretmen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar ve spor lisesi türleri böylece tek bir çatı altında birleştirilecek. Öğrenci seçmeli dersler yoluyla ekstra fen, matematik, sosyal bilimler, güzel sanatlar derslerini alacak. Ancak bu alternatife fen lisesi, sosyal bilimler lisesi gibi nitelikli liselerin yeri doldurulamaz endişesiyle çok da sıcak bakılmıyor.

TEOG Kalkacak 2012 sbs ne zaman kalkacak 8. sınıf seviye belirleme sınavı sbs kalkıyor sbs hangi tarihte kalkacak

eokulegitim.com -2016 2017

31 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "SBS Ne Zaman Kalkacak – Kaldırılacak 2012"

 1. ömer dedi ki:

  Arkadaşlar teog kalkarsa işşizlik azalır.Neden mi?İnsanlar sevdikleri işlere yoğunlaşırsa o işi daha çok yapma isteği duyar bu sebeple ekonomi bile iyileşebilir.Siz diyorsunuz ki teog kalsın onlarda çalışsın siz bunu diyebiliyorsanız nerede kardeşlik nerede bunu bana açıklayabilirminiz(bu arada bende teog öğrencisiyim)

 2. selin su dedi ki:

  inşallah kalmaz biz nasıl teoga girecez diğerleride girsin biz 1 yıl teoga çalıştık (bence haksızlık)

 3. Miray dedi ki:

  6. Sınıfta Sbs var mı

 4. mervenurr dedi ki:

  sbs kalksın bn 8 e gidicem..lütfen sbs olmasın hep stres oluyor..inş. iyi bi liseye giderim..

  • Yakup dedi ki:

   Kalksa bile 2014 te kalkacak yani bu sene 8e gidenleri etkilemeyecek :(((

  • selin su dedi ki:

   inşallah kalmaz 1 yıl saçımızı ona ağrıtıyoruz bence sizde çalışın

   • Arzu dedi ki:

    Ne kadar kötü niyetli birisin sen. Bu fesatlıkla işin rast gitmez o sınavları da kazanamazsın zaten merak etme. Akademik başarıdan önce iyi kalpli bir insan olmayı hedefle bence

 5. gizem naz dedi ki:

  bence sbs sınavı kalkmalı yerine okul notları yani diploma notu getirilmeli . çünkü bu sınav yüzünden piskiolojisi bozulan arkadaşlarımız var ailesi cok baskı yapanlar var ve buna bende dahil. bu sene kalkma ihtimali varmı acaba ?

 6. leyla dedi ki:

  lütfen sbs kaldırılsın lütfen bakan bey belki eğitim yeri düşük olacak bir liseye gidebiliriz oysa biz çok iyi bir eğitim almak istiyoruz lütfennnnnnnnn

 7. Ahmet dedi ki:

  beni ailem anadolyhu kaznmsm dışardan okutaçak ve bu benm için kotu olaçak lutfen sbs kalksın yoksa sanayidevb yerde çalıştrçak aile yardım !!!

 8. NESLİHAN ŞİNEL dedi ki:

  SBS 8 SINIFLAR NE ZAMAN GİRECEK

 9. dilanur dedi ki:

  sbs beni bitirdi ben 8. sınıfım.aslında benim için iyi oldu bu sistem. çünkü benim babam asker ve kö okullarında okudum bu sene ankara ya geldik ve iyi bir yer kazanmak istiyorum. hem bu sene dershaneye gidiyorum inanın bu benim için iyi gerçekten iyi oldu sisteme çok teşekür ediyorum sağolun

 10. özgür dedi ki:

  ben 8 e geçtim sbs bize şu an varmı girecezmi inebolu andolu lisesinden mühendis olunurmu

 11. emin dedi ki:

  arkadaşlar ben 8’e geçtim ben sbs’ye giricemmi girmiyicemmmmmi

 12. ercan dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN ŞUAN 8.SINIFA GEÇTİM SBS YE BEN GİRECEKMİYİM YOKSA BENDE YENİ DÜZENE GÖRE BAŞARI NOTLARIMA GÖREMİ OKULA GİRECEĞİM BİLEN VARMI BİR CEVAP YAZABİLİRMİSİNİZ SAĞOLUN. İNŞALLAH SBS YE GİRMEM

  • mehmet dedi ki:

   inşallah girmezsin

  • MEB[Danışman] dedi ki:

   şuan MEB=Milli Egitim Bakanımız sayın “Ömer Dinçer” bize verdigi açıklamaya göre bu seneki 8.sınıflara uygulanmıyacak geleck yıl 8.sınıflara uygulanacak

   ayrıntı:
   8.sınıflar geleck yıl istedigi okula istedigi gibi gidecek
   ama sadece ikahmet ettigi yerdeki sınırlar içerisinden ayrıntılı bilgi için:resmi sitemize başvurunuz

   • Vuslat dedi ki:

    Ben şuan 7. Sınıftayım ya lütfen kalkmasın ya resmen ağlıycam gelecek senemi kalkıyor ….

   • VUSLAT dedi ki:

    KALKSIN KALKSIN RAHATLAYALIM YA BİRAZ OF SAĞOLUN AMA ÖĞRETMENİMİZ ÖYLE BİRŞEY YOK DİYOR

 13. esra dedi ki:

  bence de sbs kalksın ve ders puanlarına göre alın başkanım ben 8. sınıfa yeni geçtim ve kalkmasını ders puanına göre alınmasını rica ediyorum

 14. tuğba dedi ki:

  bence sbs nin kalkması bir yandan aşırı iyi bir yandan da kötü olsada sbs kalksın

 15. meryem dedi ki:

  bence sbsnin kalması tüm herkes için iyi olacak. sbsnin kalkması sitres atmak gibi oluyor.

 16. halil oğul dedi ki:

  yanırkı sınav

 17. smra dedi ki:

  sbsnin kalkması iyi oldu bnce 8 de çok çalışr i bi puanla istegi okula gider diger seneler yüzünden yanmaz SBS KALDIRILSINNNNNNNNNN

 18. Hüseyin dedi ki:

  Sbs nin kalkması belki iyi olur ama, iyi liselere nasıl öğrenci seçeceksiniz.Ders notlarına göre seçim çok yanlış olur.Bir örnek vermek istiyorum İstanbul lisesi ile herhangi bir anadolu lisesini bir tutabilirmisiniz.İstanbul lisesinde 27 tane Alman öğretmen Almanca dilini öğretiyor.Bu okullara nasıl öğrenci seçeceksiniz.Bunun gibi çok örnek verebilirim.En hakkaniyetli uygulama yine şu anki uygulama.Ayrıca dersaneler belki paramızı alıyor ama ayrıca bazen okuldan daha çok bilgide veriyorlar.Olaya birde bu yönden bakmak lazım.

 19. melike kurtaran dedi ki:

  eyi eyi spr

 20. naz dedi ki:

  Şu an o kadar çok fen lisesine gitmek isteyen çocuklar varken,nasıl fen liselerinin sayısı azaltılıyor,bunu anlamıyorum.Atatürk demedi mi ‘en hakiki mürşit ilimdir,fendir’ diye? Birçok çocuğun karnesi 5 olursa ve hepsi fen lisesi tercih ediyorsa ne yapacaksınız? En zeki olanlarını nasıl ayırt edeceksiniz? Ya da öğretmenler mi karar verecek sen zekisin, sen değilsin gibilerinde? Bence bu ülkede bilime,fene daha fazla önem verilmeli,yoksa ister istemez’ geriye mi gideceğiz?’sorusu aklımıza gelmesi kaçınılmaz oluyor.Arapça öğrenmekten daha önemli dersler olmalı,bunları göz ardı etmemek gerekir.

  • nur dedi ki:

   PEYGAMBERİMİZİN DİLİ ARAPÇA NE DEMEK İSTİYORSUN …PEKİ TAMAM AMA ŞUNU BİL Kİ AHİRETTE İNGİLİZCE FRANSIZCA TÜRKÇE VS. DEĞİL ARAPÇA KONUŞULCAK.

 21. Anonymous dedi ki:

  >deneme tahtası olduk haaaa bide liseye gelirse walla isyan çıkartırım gençliğim gidiyo şu sbs olmasaydı dışarda top ooynardım bilgisayar oynardım ama sağolsun lar SBS yi çıkarttılar bu düzen sadece türkiyede war hayvan gibi günde 12 saat ders çalışıyozyazık bize yazık sbs sbs dediler psikolojim bozuldu

 22. Anonymous dedi ki:

  >bence sbs bizden sonra gelen 5 lere kaldırılsın biz girelim:9

Yorum Yazın