12:18 pm - Perşembe Temmuz 31, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Sosyal Hizmet Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Perşembe, 7 Nisan 2011, 18:42 | Bilgi Paylaşımı | 168 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Üniversite sınavına hazırlanan ve Sosyal Hizmet bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sosyal Hizmet Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Ekonomik, sosyal ve kültürel yönden sıkıntı içinde bulunan kişi, grup ve toplulukların sorunlarını tanımaları, çözümlemelerinde sahip oldukları olanakları kullanmaları, çevredeki olanakları araştırmaları ve yararlanmaları için yardım etme yöntemleri konularında eğitim ve araştırma yapan bir bölümdür.

Çalışma Alanları:

Mezunlar, görev aldıkları kurumlarda yönetici, planlayıcı, araştırıcı ve uygulayıcı olarak çalışırlar. Sosyal Çalışmacı “Sosyal Hizmet Uzmanı” unvanı ile, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar,  suçlular,  yoksullar, hastalar, işsizler gibi grupların sorunlarının çözümü, bu sorunların toplumsal olarak engellenmesi ve çözülmesi için, kurumlar aracılığıyla ve toplum kaynaklarından yararlanarak çalışmalar yapar. Sosyal ve ekonomik yoksulluk içinde bulunan yaşlıların huzurevlerine yerleştirilmeleri ve bakımlarının sağlanması; kimsesiz çocukların koruyucu ailelere veya yetiştirme yurtlarına yönlendirilmeleri; yoksulluk içinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişi veya aileler ile gelişmede geri kalmış kırsal alanlarda ve gecekondu bölgelerindeki insanların ihtiyaçlarının saptanması ve giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması ve bu hizmetlerin uygulanması için kaynak sağlanması konularında çalışırlar.

Mezunlar; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, SSK’da, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nda, DPT’de, sosyal hizmet il müdürlüklerinde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, çocuk bakım yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, yetiştirme yurtlarında, hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, ruh sağlığı kurumlarında, huzurevi ve dinlenme yurtlarında, cezaevleri ve çocuk ıslahevlerinde, körler ve sağırlar okullarında, emniyet müdürlüklerinin çocuk bürolarında, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler. Ayrıca mezunların özel kreş ve gündüz bakımevi, huzurevi açma hakları da vardır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Dünyada yaşanan ekonomik ve sosyal sorunların her geçen gün artması, bu alanda çalışacak uzmanlara olan ihtiyacı da artıracaktır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Kişisel ve toplumsal sorunlara ilgi duyması
Düşüncelerini başkalarına açıkça anlatabilmesi ve ikna kabiliyetinin yüksek olması
Başkalarının duygularını anlayabilmesi
İnsanların refahına ilgi duyması ve insanlara yardım etmekten hoşlanması
Liderlik özelliklerine sahip olması gerekir.

SOSYAL HİZMET (TM–3)

ÜNİVERSİTE TABAN P BAŞARI P
ANKARA Ü. 450,367 21.153
HACETTEPE Ü. (Kız) 450,318 21.182
SAKARYA Ü. 445,718 24.017
HACETTEPE Ü(Erkek) 445,413 24.221
ADNAN MENDERES Ü 443,622 25.398
YALOVA Ü. 440,981 27.181
YALOVA Ü.(İÖ) 433,414 32.854
BAŞKENT Ü. (%25 Burslu) 374,397 115.060
BAŞKENT Ü. 291,307 400.171
MALTEPE Ü. 218.169 637.000
ULUSLARARASI KIBRIS Ü. 250.759 558.000

SOSYAL HİZMET (YGS–5)

ÜNİVERSİTE TABAN P BAŞARI S
SELÇUK Ü. 449,794 62.700
DÜZCE Ü. 439,160 79.200

Sosyal Hizmet Nedir, Sosyal Hizmet Ne İş Yapar, Sosyal Hizmet Maaşları, Sosyal Hizmet Puan Türü, Sosyal Hizmet İş İmkanları, Sosyal Hizmet İş Çalışma Alanları, Sosyal Hizmet Mesleği Hakkında Bilgiler, Sosyal Hizmet Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Sosyal Hizmet Bölümünün Geleceği, Sosyal Hizmet Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sosyal Hizmet Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Sosyal Hizmet Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Sosyal Hizmet İçin Kaç Puan Gerekir, Sosyal Hizmet Tanıtımı, Sosyal Hizmet Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Sosyal Hizmet Taban Puanları 2013 2014,Sosyal Hizmet Mezunları Ne İş Yaparlar,Sosyal Hizmet Bölümü İş Olanakları, Sosyal Hizmet Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sosyal Hizmet İş Bulma Durumu,Sosyal Hizmet Bölümü Olan Üniversiteler

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Tagged with:

168 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sosyal Hizmet Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. feyza berçinli diyor ki:

  sosyal hizmet bölümü hastanede ne olarak çalışabiliriz…

 2. leli diyor ki:

  ben 4 yıllık sosyal hizmet yazdım.puanım tutmuyor,sıralamamda çok gerilerde ama okul birinciliğim war sizce gelirmi

 3. Gülay diyor ki:

  2 yıllık bölümü içinde geçerli mi bu söylenenler

 4. yasemen diyor ki:

  Iibf mezunlari sosyal calismaci olarak atanabiliyor mu ?

 5. şeyda diyor ki:

  sosyal hizmetler 2 yıllık okuduktan sonra 4 yıllığa geçiş zor mu

 6. ezgi diyor ki:

  ben bu yıl işletmeden mezun oldum sosyal hizmetleride ikinci üniversite olrak okumak istiyorum bi sertifika varmıs onuda alıp okul öncesi ögrtm olabiliyomusum dogrumu bi bilgisi olan varmı ?

 7. lucy diyor ki:

  Açık öğretimden 4 yıllık sosyal hizmetler okuyan bir öğrenciyle örgün okuyan öğrenci arasında devlette farkları yok kpss den kim yüksek alırsa o atanır fakat özel şirketlerin sorun çıkardığını duydum ne gibi kriterler arıyorlar? Özel üni.ve açık öğretimden sosyal h. okununca sorunlar çıkabilir mi?

  Açık öğretimi mi yoksa özel üni. mi tavsiye edersiniz?

 8. can diyor ki:

  sosyal hızmetın kodları nerde yazılı

 9. mücahit diyor ki:

  bu bölümden mezun olunca müfettişlik sınavına girebilirmiyim

 10. fatma diyor ki:

  sosyal hizmetler (tm3) ten mezun olduktan sonra iş imkanları nelerdir nerelerde çalışabilir ?

 11. Ahmet diyor ki:

  Ben 4 yıllık Sosyal Hizmetler okuyacağım 2018 yılına kadar atamalar nasıl olur bilgisi olan lütfen yardım etsin !!

  • fatih diyor ki:

   Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum yaz oku kardeşim .

  • imuslimdontpanic diyor ki:

   türkiye de hiçbir şeyi önceden tahmin edemezsin.İKi gön sonra başka bir şey çıkabiliyor.bence sıkıntıya girme yaz gitsin.nasipse işin olur…

 12. TUĞBA. diyor ki:

  İstanbul Üni. Hacettepe ya da Ankara’ya Sosyal hizmet bölüme girebilecek kadar iyi bi sıralamam var. aynı zamanda PDR de oluyor ama Sakarya, Zonguldak Samsun gibi şehirlerde ama ben büyük bir şehirde okumak istiyorum,yaşayacağım şehir benim için çok önemli.Sizce hangisini tercih etmeliyim ? İki meslekte beklentilerime uygun. Gerçekten farklı fikirlere ihtiyacım var.

  • tolunay diyor ki:

   PDR de sosyal hizmetler kadar iyi bolum. fakat sen istanbul tercih etsen daha iyi olur. nedeni ise artık okudugun uni kadar uni okurken de ne yaptugun onemli. yani sosyal aktiviteler bundan dolayı buyuk şehir her zaman avantage.

   • TUĞBA. diyor ki:

    PDR’ye yerleşemeyenler Sosyal Hizmet’e gidiyor tarzında yorumlar var. İstiyorum ki gitmişken iyi bir bölüm olsun. İlk senem İstanbul PDR için de tekrar hazırlanmak istemiyorum.

  • imuslimdontpanic diyor ki:

   şehir gecici meslek kalıcıdır.güzel şehirde yaşamak için mesleği ikinci plana atmamanı öneririrm.

 13. esra diyor ki:

  marabalar ben lısede aile ve tuketıcı bolumunden sosyal hızmet dalından mezun oldum dıkey gecıs hakkım var ama cok kararsızım . bıde gecıs hakını kulanırken gecıs yapabılecegımız bolumler var 11 tane dıye duydum ama bulamıyorum bana yardımcı olup bu konu hakkında detaylı bılgıler verırsenız cok sevınırım tercıh yapmam gerek.

 14. gülşen diyor ki:

  ben aöf sosyal hizmetler öğrencisiyim 2 yıllık önlisan mezunun oldum bu sene 4 yıllık tamamlamak istiyorum ama oturtuğum yer çanakkalede 4 yıllık yok nereler de var açaba bana yakın olan kpss girecem kaç puanla yerlese bilirim yardımcı olursanız sevinirim

 15. okan diyor ki:

  sosyal hizmetlerde is bulunca maasi ne kadar oluyoq

 16. diyar diyor ki:

  Arkadaşlar 2 yilliğin alimi yok hiç yapilmamiş 4 yillik var boşuna 2 yili heba etmeyin 4 yildir ben mezunum KPSS den 84 puan almistim

 17. şevin diyor ki:

  arkadaşlar 4 yıllık yarı özel okumanın yıllık maliyeti ne kadar oluyo bilgi verebilir misiniz??

 18. mervenur diyor ki:

  arkadaşlar ben çocuk gelişimi mezunuyum sosyal hizmetler okumak istiyorum ygs 5im 235 ygs 6 215 dıploma puanım 72.74 2 yıllıktan sonra iş imkanı varmı, 4 yıllığa yükseltmek kolay mı tawsiye eder misiniz lütfen yardımcı olun ayrıca sosyal hizmetleri okumak için illa lysye grmek zorunda mıyız

 19. ece diyor ki:

  ben tam anlamadım puanlamı giriliyor yoksa puansızmı giriliyor lütfen yardım edin temmuzda tercih yapacağım bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim:)

  • ilyas diyor ki:

   Puanla giriyorsunuz hangi puan türünüz yüksekse oradan tercih yapıyorsunuz sosyal hizmet lisans için gecerlidir

 20. melek diyor ki:

  Çiğdem YGS 5 ten aliyor

 21. melek diyor ki:

  Burda herks yorum yapiyo soru soruyo millet bsyleri ogrenme cabasnda sen buse ahkam derken kndn ahkam kesme biseyleri biliyosan konus nyse arkdslar kendM sgk kurumumda stajerlik yapiyrm calsma ortami guzel ve onu acik bi meslek.

 22. çiğdem diyor ki:

  Ben ilk sınavda barajı geçtim ve ikinci sınav ly s ye gireceğim ve ly s kaçtan alıyor bu bölüm sadece edebiyat ve sosyal den mi alınıyor ütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim

 23. abdurrahim diyor ki:

  aceleeeeeee

 24. gül beyaz diyor ki:

  kimse cevap vermiyor mu ?

 25. gül beyaz diyor ki:

  merhabalar sosyal hizmetler düşünüyorum yuksek okul 2 yıllık okusam kpss’den kaç puanla atanırım tsk ederim

 26. kader diyor ki:

  Sosyal hizmet uzmanları sayesinde ben hayata tutundum kötü bir hayattan kurtulmama yardımcı olan emeği geçen herkesten allah razı olsun iyiki varsınız allah başımızdan eksik etmesin sizleri ailesosyal politikalar bakanlığına çok teşekkür ediyorum

 27. melike diyor ki:

  atamaları kpss ile mi oluyo acaba. kpss olmadan da iş imkanı olabilir mi?

 28. yasasın diyor ki:

  super

 29. miyese ara diyor ki:

  sosyal hizmeler yuksek okulu okumak istiyorum.ygs puanim yeterlidir.bu okulu acik ogretimle okuma imkanim var mi?tesekkurler

 30. Rabia diyor ki:

  lYS ye de girmek zorunlu mu sosyal hizmetler için

 31. merve diyor ki:

  ben sosyal hizmetler istiyorum ama nerde çalışacağımı bilmiyorum

 32. elif diyor ki:

  sosyal hızmet bolumu açıktan okumak sızce yayarlı mı

 33. Onur diyor ki:

  Arkadaşlar sosyal hizmetten çok kolay iş bulanabiliyor.boşta kalmanız imkansız gibi.

 34. irem diyor ki:

  2 yıllık sosyal hzmetler bölümü kaç kredi oluyor

 35. esraaa diyor ki:

  Ygs5den alanla lysden alan ayni mi yani sosyal hizmetler uzmanlığı olarak mi ataniyoruz direk ben de bu bölümü istiyorum bgilendirirseniz sevinirim arkadaslar

 36. Ceylan diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. Mezun olduktan sonra 2 yıllık sosyal hizmetler bölümüne başvuru yaptım ve şuan açıktan okuyorum. Bu bölümden mezun olduktan sonra nerelerde çalışabilirim nerelere başvuru yapabilirim. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim…

 37. ela diyor ki:

  vay vay vay….. cehalet tabanlarınızdan akmaya başlamış arkadaşlar. bakıyorum hiç akıllanmıyorsunuz. leş kargalığına devam ne güzel.

  işsizlik bunalımı sizleri ne hale getirmiş yazık acınacak halınız var.

  neden sürekli sosyal hizmet uzmanlarına bulaşıyorsunuz.bunu yaptığınız her seferinde aldınız cevabınızı oturdunuz kaba etinizin üstüne, daha niye..

  ama siz devam edin kendinizi tatmin etmeye fakat ne kadar uğraşırsanız uğraşın meslek bizim elimizde (sosyal hizmetuzmanı).

  • vay vay vay diyor ki:

   elaaa egon tavan yapmıs sosyal hizmet uzmanı degil sosyal çöküntü uzmanısın sanırım haddini aşma

  • gül beyaz diyor ki:

   çocuk gelişişmi mezunuyum sosyal hizmetleri öneriyorlar szce kendi bölümümden mi devam etsem yoksa sosyal hizmetler mi ?

  • İrem diyor ki:

   Sosyal hizmetler uzmanı olmuşsn da insan olamamışsın. Karaktersiz pialik. Haddini bil biraz

  • canım benim diyor ki:

   Bu işte açıköğretime düştü, buda gelecek senelerde yüzbinlerce sosyal hizmet uzmanı demek, yani asgari ücret demek, anlayacağın uzmanlığın elinde patladı elacığım.

 38. melek diyor ki:

  merhaba ben ek yerleştirmede sosyal himeti yazmayı düşünüyorum. Bir ünide iktisadi ve idari bilimler fakültesinde diğerlerine sağlık meslek yüksekokullarında bu benimki iktisadi ve idari bilimler fakültesinde diğerlerinden bir farkı var mı? neden farklı

  • azize diyor ki:

   sosyal hizmet esasen iibf ye bağlı bir bölümdür.farklı farklı bakanlıklarda çalıştıklarrından dolayı farklı fakültelerde bulunmaktadır

 39. nurgül diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar
  Ben örgün 2 yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü bitirdim.Bu sene açıköğretimden lisans yapmak istiyorum ama hangi bölümü tercih etmem gerektiğini bilemiyorum.Si<ce hangi bölümü seçmeliyim hangi bölümde lisans yaparsam önüm açık olur ve iş imkanım fazla olur.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 40. sozda diyor ki:

  aciköğretimde iki yillik okuyrm sınav tarihleri ve sınavda cıkacak konuların neler oldugunu ne zaman açıklanacağını öğrenmek istiyorum

 41. isa yeltek diyor ki:

  slm. ben 2 yıllık sosyal hizmetler okuyuam ama 2 yıllık sosyal himetler bittikten sonra 4 yıllık kamu yönetimine geçebilirmiyim, lütfen çok rica ediyorum aşağıdaki mail adresime yazın, lütfen
  isayeltek1223@hotmail.om

 42. eda diyor ki:

  Ben sosyal hizmetler okumak istiyorum 4 yıllık. mezun olduktan sonra lisans yapmak zorunda mıyım

 43. eda diyor ki:

  ben sosyal hizmetler bölümünde okuyorum ve bu bölümden mezun olunca kpss ile belli birimlere atanılıyor bunun dışında sosyal hizmet müdürü olabilmek için ne yapmak gerekir yardımcı olursanız sevinirim

 44. zehra diyor ki:

  arkadaşlar 2 yıllık sosyal hizmetler tecih ettim eskişehir anadolu üniversitesi, sorum şu; 2 yıllık bitirdikten sonra lisansa tamamlamak için açıktan tekrak devam edebilirmiyim lütfenn acil cvp…..

  • Nizamettin YAROL diyor ki:

   arkadaslar iki yillik hangi bölümü okursaniz okuyun açikögretim fakültesi lisans bölümüne tamamlayabilirsiniz en kötü şartlarda bazı bölümlerde bir sene hazırlıktan basliyorsunuz….İşletme iktisat kamu yönetimi gibi lisans bölümlerine her bölümden geçiş yapiliyor.

  • züleyha diyor ki:

   evet devam edebilirsin iktisat yada işletme okuyabilirsin.

 45. cihan diyor ki:

  Kocaeli sosyal hizmet bölümünü kazandım.. sağlık yüksek okulu yazıyor. fakülte olmaması bir engel olur mu veya bir sorun çıkartır mı? Yüksek okul olması kafamı karıştırdı. ayrıca bölüm ve üniversite hakkında ne düşünüyorsunuz?

 46. hilal diyor ki:

  arkadaşlarr ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullandım yerleşemedim sınavsız 2 yıllık sosyal hizmetlere geçiş yapablirmiyim açık öğretm fkltsnde.. lütfen yardımcı olunn .

 47. Nurullah diyor ki:

  mrb ben 2 yıllık aöf sosyal hizmetler veya adalet yazmayı düşünüyorum. yalnız iş olanakları bakımından hangisi daha iyidir bilemedim. bu konu hakkında bilgisi olan cevap yazarsa sevinirim…

  • züleyha diyor ki:

   adalet yazarsan katiplik sınavlarına girebilirsin.sosyal hizmetlerin önü açık özel veya devlete girebilme şansın yüksek ara eleman olarak

 48. İsmail diyor ki:

  Arkadaşlar lütfen cevap yazın yardımcı olup yorumumunuzu olumlu yada olumsuz yollayın.geçen sene erzurum aöf 336 ile almış.bu sene 335 ile girilirmi şimdiden teşekkürler.allah her adayın gönlüne göre versin

 49. berkay diyor ki:

  Arkadaşlar benim tm3 sıralamam 34,693 sosyal hizmet Hacettepe(erkek)yazdım. 93 kişi ve sadece erkekleri alıyor geçen yıl en son 32,834 ile almış sizce gelme ihtimali nedir.Bir de Anadolu Üniversitesinde 4 yıllık yeni açılmış sizce gelme ihtimali nedir? LÜTFEN CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM. TEŞEKKÜRLER.

 50. faruk diyor ki:

  Gençler açıköğretim bölümü acildi fakat 2.5 milyat harc parasi istiyor ve acik ogretm olmasına ragmen 350 puan istio cogu kişi zaten kayit yaptirmiyor ve yaptiranlarn cogu da hemen mezn olamiyor.sıkıntı yapmanıza gerek yok . Ama dedigim gibi is bulmak icin 4 yillik örgün eğitim okumalisiniz . İyi günler dilerim

 51. fk diyor ki:

  Arkadaslar sosyal Hizmetler bolumunu acikogretim de acildi giderek cogaliyo da ve 3-4 yil sonra is imkani kalirmi oda muallakta o yuzden bu bolume temkinli yaklasin derim

 52. mammi diyor ki:

  ben bu bölumun lisansını acıktan okusam bir zararı olur mu..

 53. ugur diyor ki:

  4 yıllık okuyun önünüz açık olur…….. 2 yıllık yazmayın 2 yıllık mı yazıyım 4 mü diye sormayın! 4 yıllık yazın işiniz garanti olsun

  • abdullah diyor ki:

   hade ıordan 4 yıl okuyan sanki uzayı bitirmiş. gitip evde oturuyor.. artık iş imkanları 2 yıllıklarda miletin aklını çelmeyin …!!!! ayıptır..

   • muhammet diyor ki:

    sen heralde 2 yıllıksın o uüzden böyle konuşuyosun tabiki en iyi 4 yıllık ayrıca sosyal hizmetin boşta kalmayacağını hepimiz biliyoruz

 54. ece diyor ki:

  arkadaşlar sosyal hizmet geleceğin mesleklerindendir. fakat 2 yıllık yazmayın 2 yıllığın ataması yok 4 yıllık okuyun artık sormayın ya ( 4 yıllık okuyun)

  • abdullah diyor ki:

   hade ıordan 4 yıl okuyan sanki uzayı bitirmiş. gitip evde oturuyor.. artık iş imkanları 2 yıllıklarda miletin aklını çelmeyin …!!!! ayıptır..

 55. İsmail diyor ki:

  335 puanla aöf erzurum sosyal hizmete yerleşebilirmiyim.lütfen cevap yazın sabah tercih yapacağım son gün

 56. güler diyor ki:

  sosyal hizmetler aof ön lisans için kac puanla girebiliyoruz

  • İsmail diyor ki:

   Güler 140 barajını geçmen yeterli olacaktır.ancak önermem 2 yıllık

  • abdullah diyor ki:

   hade ıordan 4 yıl okuyan sanki uzayı bitirmiş. gitip evde oturuyor.. artık iş imkanları 2 yıllıklarda miletin aklını çelmeyin …!!!! ayıptır..

 57. Ahmet Kutay diyor ki:

  ben eskişehir anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi 2 yıllık sosyal hizmetler bölümünü yazdım mezun olduktan sonra ne kadar maaş alırım söylermisiniz

  • İsmail diyor ki:

   Mezun olursun olursunda bırak maaşı filan acaba atanabilirmisin”(inşallah atanırsın).

 58. sıla diyor ki:

  SOSYAL HİZMET ; DÜNYADA BUGÜNÜN TÜRKİYEDE GELECEĞİN MESLEĞİDİR

 59. buse diyor ki:

  bazen gerçekten harikalar yaratabiliyorlar. herkesin her şeyi biliyormuş gibi ahkam kestiği memleketimizde bu meslekten kimsenin haberi yok.. (çok yazık gelişmiş ülkelerde çok değerli)kimi burnubüyüklerin “ben hallederim” deyip kenara ittiği bir meslek .

  herkes kendi işini yapsın. sosyal hizmet candır.

  not: sosyal hizmet uzmanı değilim

 60. ela diyor ki:

  Arkadaslar sosyal hizmet bölümünün önü gayet açıktır ve cok ihtiyac duyulan bir meslektir ama 4 yillik okumanizi tavsiye ederim sıkıntı yoook ;)

  • abdullah diyor ki:

   hade ıordan 4 yıl okuyan sanki uzayı bitirmiş. gitip evde oturuyor.. artık iş imkanları 2 yıllıklarda miletin aklını çelmeyin …!!!! ayıptır..

   • cenk diyor ki:

    arkadaşlar aile ve sosyal politikalar bakanlığının sosyal çalışmacı almadaki başvuru şartlarına bakarsanız 4 yıllık istiyor hangi fakülte farketmez

 61. zehra diyor ki:

  merhaba, 2 yıllık aö bize faydalımıdır bilgi istiyorum lütfen !!

 62. ali diyor ki:

  tm3 sıralamam 31 bin bana sosyal hizmetler gelirmi lütfen cevap yazın

 63. ali diyor ki:

  arkadaşlar söylemeyeyim diyorum ama bu bölüm önü o kadar açık bir bölüm değil özelde iş bulmak zaten zor bulsan da hem az para alıyosun hem de pestilin çıkıyor,devlette ise,doğrudur bugün ihtiyaç var ama o kadar çok öğrenci var ki,bu ihtiyaç en geç 3 yıla kapanır ve bu bölümü okuyanlar türkiyede bir zamanlar edebiyat öğretmenlerinin düştüğü duruma düşer.bir kaç sene önce devlette en fazla atama edebiyatta vardı ama bugün okullarda en fazla hoca edebiyattan.neden çünkü aldılar aldılar kadro şişti.o aradaki mezunlarda açıkta kaldı dersanede 500e çalışıyor.aman diyeyim arkadaşlar dikkatli olun ince eleyip sık dokuyun,bir defa tercih yapacaksınız.ben bir sosyal hizmet uzmanı ile konuştum,bunları bana o söyledi.herkesin aynı fikirde olduğunu söyledi.kusura bakmayın biraz fazla yazdım ama faydam dokunacaksa ne mutlu bana

  • ela diyor ki:

   Arkadaşım sen neye göre karar veriyorsun sosyal sorunlar gitgidr artiyor bakanliklar bu konu da çalışma yapıyorlar . Bnm kuzenimde sosyal hizmet uzmanligi yapiyor bir hastanede hiçte dedigin gibi değil.

 64. esma diyor ki:

  ya bu bölümn ygs ile lys den alanı arasnda fark var mı bide kpss dumları nasıl

 65. sinem diyor ki:

  bende sosyal hizmetler bölümü yazmak istiyorumm ama iktisadi ve idar bilimlerde ve sağlık bilimleri fakültesinde var bu bölümm ikisi arasında bi fark var mı iş olanakları acısından ikiside aynı mı mezun olnudugunda hemen iş bulunabiliniyo mu yardım ederseniz çok sevinirim şimdide teşekkürler…

 66. Izzet diyor ki:

  Peki kadir bazı sosyal hizmetler iktisadi ve idari bilimler fakültesinde yer alıyor bazılarında sağlık yüksek okulu yazıyor farkı ne anlatır misin?

  • kadir diyor ki:

   KPSS ataması için ikisi arasında fark yok. çünkü mezun olunca ikisi de aynı ünvan ile mezun oluyorlar ve tercihlerini aynı kategoride yapıyotlar

 67. zehra diyor ki:

  arkadaşlar sosyal hizmet bölümü için 4 yıllık yüksekokul ile fakülte arasında bir fark olur mu

 68. fırtına diyor ki:

  merhaba. meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezunum aöf 4yıllık sosyal hizmeti seçsem ek puanım gelir mi ? sadece ygs puan türünden alnckları hakkında bilgi veriliyor.yani bizede ek puan veriliyor mu?

 69. gizem diyor ki:

  herkese merhaba. benim tm 3 sıralamam 29 bin. sosyal hizmetin önünün çok açık bi meslek olduğunu söylüyor herkes yazmayı düşünüyorum . ankara ve hacettepeyii yazıcam . hacettepe 5 yıl hazırlık var diye duydum . sizce bu bölüm için dil bilmek gerekir mi özelde çalışmak istersem ilerde . şimdiden teşekkrler

  • Nilay diyor ki:

   Merhaba arkadaşlar.Benim tm 3 sıralamam 55 bin psikoloji ve pdr özeller hariç tutmuyor ve bu aralar sosyal hizmetleri cok duyar oldum acaba iş bulma oranı nasıl?Ayrıca maaş durumunuda merak ediyorum.Tercih yaparsam hata mı etmiş olurum ?Şimdiden tesekkürler

 70. hira diyor ki:

  ben pdr düşünüyorum ama 34 bindeyim pdr nin gelebilceğini düşünmüyorum. aklıma sosyal hizmetler takıldı.tam olarak ne iş yaptıklarını bilmiyorum. hasta bakıcılığı gibi mi çalışıyorlar müdürlük ya da yöneticilik mi yapıyorlar. çalışma koşulları hakkında bilgi verir misiniz

 71. zeynep diyor ki:

  barajı geçmek yeterli mi 4 yıllık aöf için yoksa belli bi puan almamız gerekiyo mu bilgilendirir misiniz lüten

  • nuray diyor ki:

   aöf 360/ 400 arası puan istyor.tabi 4 yıllık istyorsan ..yok 2 yıllık dyorsan 170 en küçük puan ,ama 2 yıllık aöf değil,ö.öğretm ..

  • elif diyor ki:

   Zeynep sosyal hızmet acık ogretım 180 barajını aş yeterli. örgün okuyanlarla hıc bır farkı yok .

 72. kadir diyor ki:

  İlk iki yıllık olarak örgün eğitimde Erzincan Üniversitesi Tercan Meslek Yüksekokulunda açıldı bu bölüm ve bu yıl öğrenci alacak. kontenjanı ise:40
  Türkiye’de iki yıllık olarak örgün eğitim veren iki üniversiteden bir tanesi…buradan da 4 yıllığa tamamlama imkanınız vardır. isterseniz açık öğretim isterseniz normal öğretim olarak…4 yıllığı bitirince atanma şansı çok yüksek oluyor ayrıca

 73. Sercan diyor ki:

  2013 ygs5. puanim 365 sıralamam 67 binlerde okul puanyla 414 oluyor siralamam ne olur tam bilmyorum düzce veya kocaelı sosyal hizmetler istiyorum olurmu ? bilgilendirrseniz sevinirim. teşekkürler.

  • Mahfuz diyor ki:

   Senin puanın iyi denebilir ama Kocaeli kesin gelir diye birşey yo ya 1 2 puanla kaçırırsın ya 1 2 puanla girersin ama düzce büyük ihtimalle gelir bence .

 74. Büşra diyor ki:

  MErhabalar. ben ygs5 ile 4 yıllık sosyal hizmetler tercihi yapmak istiyorum. sıralamam 64.000 okuk puanım ortalama ne çok yüksek ne çok düşük sıralama olarak nereye sürükler bilmiyorum. ygs ile alan yerlerin bir farkı var mı tm3′le alan yerlerden bu ilk sorun ikinciside acaba benim sıralamama kocaeli (57.000 ile alıyo) yada düzce (75.000)le alıyor gelir mi? okul puanı ne kadar değşim yaptırır sıralamada bir de bu sene sıralamalar yükselir mi?

  • arda diyor ki:

   ygs ile sosyal hizmette bir yere gelinemiyor özel sektör ve kamuda hiç bir değieri yok özel sektör lisans mezunu arıyor.

 75. serdar yildizhan diyor ki:

  özel guvenlik okuyorum +2 olarak bu bölum ve işletme var ne yapabilirim nasil bi yol izlemeliyim bana yardimci olur msuunuz

 76. zehra yılmaz diyor ki:

  4 yıllık eğitim bölümü mezunuyum.atamam olmadı 2 yıllık sosyal hizmet bölümüne kayıt oldum.hale devam ediyorum.Bu bölümü bitirince atamam bu bölüm üzerinden olur mu

 77. sercan diyor ki:

  bılgısayar programcılıgı mezunuyum 4 yıla tamamlamak ıcın acıktan bu bolumu sectım bu bolum hakkında hıc bır bılgım yok yardım edersenız sevınırım ılerıde ne gıbı bı kolaylık saglar….

 78. Serra diyor ki:

  Ben 4.sınıfa gidiyorum ve her sitede hizmet ile ilgili şiirler arıyorum bulun varsa lütfen sölesin

 79. merve diyor ki:

  Ben sosyal hizmetler bölümünde okuyorum bu sene son senem ve bizim ek puanlarımızı çocuk gelişi bölümüne veriyolar bunun düzeltilmesini istiyorum

 80. ayse diyor ki:

  Ben bu bolumun lisesini okuyorum ve onu acik olduyu soyleniyor kpss de 0 puanlada yerlesebiliyorsun bence onun bunun azina bakmayin bir uzman kisiyle konusun

 81. SHU diyor ki:

  arkadaşlar sağlık bakanlığında çalışan ve yeni başlayan bir uzman (4/B’li) hastanede taban olstsk 2013 ocak ayı bodrolarına göre 1.535 TL taban maaşı ve sabit olarak 626 TL döner sermaye ve ay sonunda hastanenin gelirine göre de ek ödeme alır bu da değişkendir 50, 100, 150 vb. değişir. yani toplamda 1,535+626= 2161 TL alır ayrıca evli ve eşi çalışmayanlar da 157 lira aile yardımı alır

 82. bengisu diyor ki:

  iyi günler ya bu bölüm hangi alandan aliyor allah rızası için biri söylesin kimisi eşitağırlık dior kimisi sözel dior..???

  • kadir diyor ki:

   ben şuan da sosyal hizmetler okuyorum bizim bölüm eşit ağırlık tan tm3 de alıyor, ygs 5 ten de alıyor yani bu bölüm üniversiteden üniversiteye değişiyor mesala bitlis,kocaeli düzce bunlar ygs 5 ten alıyor ; aydın, hacettepe, istanbul, yalova, bingöl,sivas bunlar da tm3 ten alıyor saygılarımla(sosyal hizmetlerle ilgili kafanıza takılan soru varsa sorabilirsiniz)saygılarımla…

   • özlem diyor ki:

    ben psikoloji istiyorum ama devlet üniversitelernde olmuyo özel istemiyorum pdr falanda istemediğim için sosyal hizmet yazmayı düsünüyorum ama iş olanakları nasıl önü acık mı merak ediyorum yani bundan 4 yıl sonra atama sorunu yasarmıyım yardımcı olursanız cok sevinirm tesekkrlerr:)

   • hilal karahasan diyor ki:

    benim tm3 puanım 389 sıralamam 37 bin aydın sosyal hizmetleri istiyorum ama 10 puan gibi bi eksiğim var. sizce gelebilir mi . bu alanda şansım var mı . şimdiden teşekkür ederim.

   • recep diyor ki:

    ygs ile alan sosyal hizmet ile tm3 ile alan sosyal hizmet arasında bi fark varmı kardes bana bi açıklarsan çok sevinirim

   • Elif diyor ki:

    Kadir bana ulaşabilir misin bölüm hakkında detaylı bilgi almak istiyorum yada tanıdığın bi uzman varsa ona yönlendir.

   • tugba diyor ki:

    bu sosyal hızmet saglık yuksek okulu 2 yıllık mı 4 yıllık mı .ve saglık yo ııle fakülte arasında ne fark var .

   • çağrı diyor ki:

    kadir bana Yalova sosyal hizmetler gelmiş bölümle ilgili kafam çok karışık nasıl bi bölüm 4 yıl sonra nolur bide Yalova 2. öğretımde hazırlık var mı? bilgi verirsen sevinirim şimdiden tşkler
    :)

   • gülşah diyor ki:

    bu bölümde hazırlık varmı? bititrdikten sonra iş imkanı ne ? kaç tl maaşl alıyorlar ?

  • önder diyor ki:

   be nsozelcıyım 2 yılıık okuyom sosyal hızmet bolumunu

 83. yasemin diyor ki:

  Merhaba. Ben ticaret lisesinde okuyorum bu son senem 2 yıllık sosyal hizmetler bölümüne dikey geçiş hakkımız oldugunu ve sadece Erzincan da oldugunu duydum. Bu bölümü okumayı çok istiyorum . Fakat herkez ayrı birşeyler söylüyo bi bilgisi olan varmı?

  • SHU diyor ki:

   evet Erzincan Üniversitesi 2 yıllık örgün öğretim veren ilk ve tek üniversite şu an için fakat iki yıllıkların bir alımı yok mutlaka DGS yapmanız gerekecek bu sebepten bulunmuş olduğunuz ilde Açıköğretim Sosyal Hizmet okumanız daha anlamlı boşuna Erzincana gitmenize gerek yok diye düşünüyorum aynı ön lisans d,plomasını alacaksınız önemli olan lisans programını bitirip SOSYAL HİZMET UZMANI OLMAK iyi günler

   • kadir diyor ki:

    haklı olabilirsiniz ancak sosyal hizmetler bölümünü açıktan okumak ile örgün okumak arasında çok fark var bence. oradan da DGS ile 4 yıllıklara geçiş veya açıköğretim ile tamamlama imkanı var.
    Erzincan Üniversitesi Tercan Meslek Yüksekokulu bu yıl Sosyal Hizmetler ve halkla ilişkiler programlarına da öğrenci alacak. Sosyal hizmetler 2 yıllık Türkiye’de iki tane.kontenjanı:40 YGS-5 ile alım yapıyor Sosyal Hizmetler

  • kadir diyor ki:

   ilgili bilgiyi Erzincan Üniversitesi Tercan Meslek Yüksekokulunun sayfasından da detaylıca öğrenebilirsiniz. tavsiye edilen bir bölüm…Erzincan Üniversitesi Tercan Meslek Yüksekokulu bu yıl Sosyal Hizmetler ve halkla ilişkiler programlarına da öğrenci alacak. Sosyal hizmetler 2 yıllık Türkiye’de iki tane.kontenjanı:40 YGS-5 ile alım yapıyor Sosyal Hizmetler

 84. aziz yıldız diyor ki:

  ben bu sene açıkm öğretim 2 yıllık kazandım ama bilmiyorum atanma ya da özel sektörde iş imkanları nasıl acaba ?? bi yandan da dondurmayı düşünüyorum … bilgilendiriseniz sevinirim

  • arkadaş diyor ki:

   arkadaşlar ben yeni sosyal hizmetlerden mezun oldum 2 yıllıkların kpss de atamsı yok
   iş imkanı daha çok 4 yıl olanlar için geçerli bende bu nedenle sosyolojiye devam ediyorum

  • bengisu diyor ki:

   slm aziz bende senin gibi açıköğretim okumayı düşnüyorum sen direk ygs den mi tercih verdin baraji geçmemiz yeterlimi..?? birşey daha sorcam hangi alandan girdin ben sözel die bilyorum acaba doğru mu..?

   • önder diyor ki:

    ewet sozel den gırılıyo da ygs den 170 falan alana gelıyo bu bolum gelıyo herhalde sosyal hızmet barajı 160 falan olması lazım :D bengisu _?

 85. nisa çete diyor ki:

  ben anadolu universitesinde örgün olarak okul öncesi öğretmenliği okuyorum. bu senede acıkogretimden sosyal hizmetler bölümüne kayıt yaptırdım ama sadcece kulaktan dolma bilgilerle,hiç düsünmeden gittim kayda. şimdi iyi bi bölüm mü tercih ettim,ilerde benim için ne gibi yararları olacak hiç bilmiyorum.. okul öncesi öğretmeni olarak atamam olmazsa sosyal hizmetlerden atanabilirmiyim ne sıfatla atanırım hiç bilmiyorum yada 4 yıl sonra sosyal hizmetlerden atanma şansım nolur.. ufacık bi bilgilendirme yaparmısınız :)

 86. ayşe diyor ki:

  sosyal hizmetler maaş düzeyi nasıl?

  • mucahit umman diyor ki:

   benin isteyim ben yüzde 73 engeliyim eşimin bana baktığı icin maaş alması icin ne yapmam lazım bana bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekürler hocca kalın.

 87. melek diyor ki:

  Ben Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum.Atamam olmadı.Bu yıl açık öğretim üniversitesinden 2 yıllık sosyal hizmet bölümünü okumayı istiyorum.İnternetten araştırdım ama iki yıllık okuduğum bu bölümün iki yıl sonraki durumu ne olur,bu bölümden bir yere atanırmıyım bilemedim.Yukarıda ki yorumda da atamalarda bir sıkıntı olmaz diyor.Başka yerlerde de bu bölümde bir yığılma olabileceği söyleniyor.Sosyal hizmetler okumanın 2 yıl sonra bana ne gibi bir getirisi olabilir.Doğru bir tercih mi acaba?Yardımcı olursanız sevirim.

  • nzn diyor ki:

   ben aöf den 2 yıllık sosyal hizmet okuyorum mezun olduktan sonra iş olanagımız ne kpss kaç puan istiyor ve maaşı ne bilgi istiyorum lüften:(

 88. zümra diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben 12.sınıfım ve sosyal hizmetler bölümüne gitmek istiyom.sizce doğru bi karar mı

 89. van ugur can diyor ki:

  Ark atama sorunu yok is imkanı cok kpss ye formalite amacıyla gıriyorlar bide ygs ile lys arasinda o kadar fark yok ,
  Sorunuz varsa yardimci olabiliriz- -

  • feride diyor ki:

   ygs5 veya tm arasında fark olur mu .ygs5 de mi 4 yıllık ve de maaşları ne kadar

 90. pınar diyor ki:

  Mezun olduktan sonra kpss puanı en az kaç olmalı ya da kirumlarda işe başlamak için kpss sınavı şart mı?

 91. Hkan KILIÇ diyor ki:

  sosyal hizmet maaşları nekadardır

  • nur diyor ki:

   1.500TL ile 2.000 arasında ama çalıştığınız yerin döner sermayesindende alırsanız bu rakam 2.500TL yi bulmakta

 92. acemi diyor ki:

  arkadaşlar ben hayırlısıyla bu yıl sosyal hizmet böl. ne başlıcam ama hala terddütlerim var.sizce bu böl. yazmkla ii mi ettim?2016 ya kadar açık kapanır mı? kpss ile atanamazsam özel hastnelerde iş bulma imkanım yüksek mi? ayrıca hastnelerde ne olarak çalışcaz?cevap yazarsanız çok sevinirim.

 93. ebru diyor ki:

  muhasebe bölümü 1. sınıf öğrn. andolu üniv. sosyal hizmetler bölümünü okumak istiyorum 2 yıllık var bu üniv. atanabilmem için 4 yıllığa tamamlamam gerekiyomu ve bu 2 yıllık mezunları kpss den kaç puan alınca atanıyolar ?

 94. neslihan diyor ki:

  arkadaşlar bende araştırma yaptım fakülte olarak kimi sağlık kimi iktisadi idari bilimler kimi yüksek okul şeklinde bunun eğitimsel açıdan bir farkı yokmuş fakat iş bulma konusunda bazı çalışma yerleri bu kriterlere dikkat ediyor örn. iktisadi idari bilimler fakultesinde okumanın istihdam olarak daha geniş bir yelpazesi var.

 95. ahmet diyor ki:

  öncelikle selamün aleyküm.bu bölümden mezun olduktan sonra memur olmak için kpss den kaç puan almak gerekir .

 96. Semih diyor ki:

  Lys’den alan fakültelerde sağlık-iktisadi ve idari birimler fakülteleri yazıyor. Bunların farkı nedir?

 97. salihyanar diyor ki:

  düzce ünüvesitesi hakkında bilgi sosyal hizmetler bölümü

 98. züleyha diyor ki:

  açiköğretim okuyorum 2yıllk bizim avantajımiz nesosyal hizmetlerde iş imkanı nedir

 99. hasan yontar diyor ki:

  evet arkadaslar lys den alan la ygs den alanın ne farkı var bilgilendirirmisiniz

 100. tansu diyor ki:

  ygs -5 ten alan sosyal hizmetler bölümü yüksek okul olarak geçiyor tm-3 te ise fakülte olarak. ikisinin farkı tam olarak ne ? yardımcı olursanız sevinirim

  • sevgi koçyiğit diyor ki:

   sosyal hizmetler bölümünde mezun öğrencide atama sıkıntısı olurmu hangi kurumlarda iş bulur kariyer yapması durumunda nekadar maaş alır

   • adem demir diyor ki:

    2000 ila 3000 lira arasında değişiyor ve atamalarda sıkıntı olmaz rahat olun bu bölüm harika bir bölüm ayrıca tabi kişisel kabiliyette çok önemli bu bölüm için

    • oguz diyor ki:

     acaba sosyal hizmetler hakkında bilginiz varmı bana yardımcı olamazmısınız

    • semraa diyor ki:

     ben iki yıllık yazmıyı dşnyrm onun içnde aynı şey gçrli mi ataması vr mı 2 yıllıklrn

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.