Stresle Baş Etmenin Yolları

Çarşamba, 21 Aralık 2011, 10:17 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Stresle Nasıl Baş edebilirim, stresle başa çıkmanın yolları , stresten nasıl kurtulabilirim işte cevapları :

Hayatımızda neredeyse hergün bizleri strese sokacak bir çok olay yaşarız.Bunların içinde şehir kalabalığı, gürültü, iş stresi, aile stresi, mutsuzluk ve monotonluk gibi.. Peki yaşamımızı daha sakin stressiz için geçirmek için neler yapabiliriz ya da stresle nasıl başedebiliriz? İşte Stresle baş etmenin yolları;

  • Spor Yapın

Bisiklete binin. Spor yapmayı aksatmayın. Amerika ’da yapılan bir araştırmaya göre günlük 33 dakika yoğun spor programı stres düzeyinde gözle görülür azalmayı sağlıyor ve kişilerin ruh sağlığı spor yapmayanlara oranla çok daha iyi durumda.

İş Yerinde Müzik Dinleyin!
Sizi rahatlatan, dinlediğinizde huzur bulduğunuz müzikler dinleyin. Müzik dinlemek yoğun bir stresin bulunduğu iş ortamında bireylerin daha sakin ve konsantre bir şekilde çalışabilmesini sağlıyor. Sevdiğiniz şarkıların bulunduğu bir liste sizi günün stresinden uzaklaştıracak ve çalışırken bile kafanızı dinlemenizi sağlayacaktır.

  • C Vitamini Vazgeçilmeziniz Olsun

Günde 2 kez 200 mg civarında alınan C vitamini stres hormonunun salgılanmasını neredeyse durduruyor. Günlük 2-3 bardak portakal suyu özellikle kışın yaklaşmasıyla hem hastalıklara karşı direncinizi artıracak hem de sizi stresten uzak tutacaktır.

Gülümseyin :)
Sizi fazlasıyla sinirlendiren bir konuşmanın içerisindesiniz. Kendinizi serbest bırakın. Bir iki saniyeliğine derin nefes alın ve gülümseyin. Gülümsemek sadece size çok yakışmayacak aynı zamanda da stresiniz azalacak ve rahatlayacaksınız. Eğer bir sunumda iseniz sizi dinleyenler sizin bu tavrınız sayesinde kendilerini daha güvende hissedecek ve söylediklerinize dikkatle odaklanacaklar.

  • Sağlıklı Bir Cinsellik

Bir partner ile veya yalnız başınıza yaşayacağınız vücudunuzun beta-endorfin salgılamasını sağlayacak ve tüm stresiniz bir anda yok olacak. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşamı olan bireylerin toplumda diğerlerin oranla hem daha mutlu hem de stresten daha uzak oldukları saptanmıştır.

  • Çiçeklere İlgi Gösterin

Güzel renkleri ve muhteşem kokularıyla sadece evinizin güzel görünmesini sağlamıyorlar aynı zamanda ad günde sadece 10 saniyenizi ayırmanızın karşılığında sizi rahatlatıyorlar. Botanikçiler bazı bitkilerin kokularının evin içerisinde yaşayanları rahatlattığını ve gözlerinin önünde büyüyen bir bitkinin kişilerde stresi azalttığını söylüyor.

  • Bir Düzeniniz Olsun

Hayatınızda her şeyi bir düzene oturmayı başarabilirseniz, üstesinden gelemeyeceğiniz sorun ve iş olmayacaktır. Planlı ve programlı bir hayatta her türlü aktiviteye bolca zaman ayırabileceğinizi unutmayın. Verimli geçen bu zaman size rahatlama ve verimlilik duygusu aşılayacaktır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.