Su Canlılar İçin Niçin Önemlidir

Çarşamba, 2 Nisan 2014, 12:06 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Su kaynaklarının önemi, bu yazımızda sizlere su kaynaklarının canlılar için önemi hakkında yazdığımız yazıyı paylaşacağız.

Hayatın vazgeçilmez besin kaynaklarından ve bileşiklerinden biri olan su kaynaklarının devamlılığının sağlanması hayat için epeyce önemlidir. Bunları temizlik suyu ve içme suyu ihtiyaçlarımızı karşılamak, ziraat alanında sulama yapmak gibi çok fazla alanda kullanırız. Yüzyıllar süresince su kaynaklarının kendi kendisini yenilemiş olması sayesinde günümüze kadar sıkıntı çekmeden bu kaynaklar kullanılabilmiştir. Fakat son zamanlarda su kaynakları kirlenmeye ve devamlılığını yitirmeye yüz tutmuştur. Artan nüfus su ihtiyacını arttırırken bir yandan da kirlenme oranını arttırmış ve su kaynakları azalmış kalanlar da kirlenmiştir.

Su kaynaklarımızın devamlılığını sağlamak ve kirlenmesine engel olmak için alınacak önlemler şöyle sıralanabilir: Tarımda az su gerektiren sulama yöntemlerini geliştirmek, yer altı sularının aşırı derecede kullanımına yasal önlemler getirmek, erozyonu önleyici çalışmalar yapmak, Barajlarda su biriktirmek, baraj, göl, gölet ve nehirlerden alınacak su miktarının geride kalan suyun ekolojik işlevlerini yerine getirebilecek ölçüde olmasına dikkat etmek, Deniz suyundan tatlı su elde etme yöntemlerini ve sanayi sektöründe az su kullanan üretim teknolojilerini geliştirmek, Deniz, göl ve akarsularda avlanan balıkları ve diğer su ürünlerini mevsiminde avlamak ve avlanma kurallarına uymak, Suyu tasarruflu kullanmak, bu amaçla evde kullandığımız musluklara, duş başlıklarına su tasarrufunu sağlayan aparatlar takmak, tuvalet rezervuarlarının hacimlerini küçülten aparatlar kullanmak, Eğitimle halkı bilinçlendirmek, suyun değerini ve israf etmeden su kullanmanın önemini anlayabilecek bireyler yetiştirmektir.

indir (4)

Su Kaynaklarının Korunmasının Önemi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.