Su kirliliğini önleme yöntemleri nelerdir

Pazar, 6 Nisan 2014, 22:32 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Su kirliliğinin nedenleri, bu yazımızda sizlere su kirliliğini önlemek için hangi önlemler alınabilir hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Su kirliliği her geçen gün dünyamızın önemli bir problemi haline gelmektedir. Sanayileşme ve kentleşmenin artması, suyun bilinçli kullanılmaması gibi nedenlerle su kirliliği tüm dünyada artmaktadır.

Su kirliliğinin en önemli nedeni sanayileşme sonucu kurulan fabrikaların atıklarıdır. Bu zararlı atıklar sulara karışarak suyu kullanılamaz hale getirmektedir. Ayrıca günümüzde insanların da atıkları akarsulara boşalmaktadır. Tarımda kullanılan gübreler sulara karıştığında da hem suda yaşayan canlılar zarar görür hem de su kirliliği oluşmuş olur. Sonuç olarak su kirliliğine insan atıkları, tarımsal gübreler, fabrikalar, santraller, tesisler, kuruluşlar, kimyasallar gibi etmenler neden olmaktadır.

Su kirliliğini önlemek için fabrika ve tesislerin temiz su kaynaklarından uzak tutulması, atıkların önce arıtılıp sonra sulara dökülmesi veya temiz su kaynaklarının bu atıklardan tamamen korunması gerekir. Çünkü su kaynakları gittikçe azalmakta ve insanlar yıllar sonra temiz su bulamama riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Su kirliliği insan sağlığını da büyük ölçüde tehdit etmektedir. Bazı bölgelerdeki çocuklar oyun oynarken kirli sularla iç içe olabilmektedir. Bu da hem çocukların hem de çevredekilerin sağlığı açısından oldukça kötü hastalıklara yol açabilir. Sağlığın korunabilmesi için toplum bilinçlendirilmelidir. Her şeyden önce alınması gereken önlem suların kirletilmemesi yönünde olmalıdır.

indir (3)

Su Kirliliğinin Zararları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.