11:42 pm - Pazartesi Mayıs 21, 2018

Toplum içinde yaşamanın kuralları nelerdir

Perşembe, 27 Mart 2014, 13:16 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Toplum içinde yaşamanın kuralları nelerdir, bu yazımızda sizlere toplum içinde yaşamak için gereken görgü kuralları hakkında bilgi vereceğiz.

Toplum içinde yaşamanın belli kuralları vardır. Bu kurallara görgü kuralları denir. Görgü kuralları insan hayatını düzenleyen, insanların daha medeni bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini sağlayan toplumsal düzen kurallarıdır. Medeni kurallar toplumsal yaşayış sonucu zamanla şekillenmiş davranış kalıplarını oluşturmaktadır. Mesela toplum içinde sesli konuşmamak, kaba davranmamak, oturaklı olmak, büyüklerin sözünü kesmemek, ailenin sözünü dinlemek hepsi yüzyıllar içinde toplumun belli kültür kalıpları içinde oluşmuştur. Görgü kuralları bu sayede bir toplumun huzur içinde yaşamasını sağlar. Bazıları bu kuralları gereksiz bulup özgürlükleri kısıtladığını düşünse de bu kurallar aslında özgürlükleri kısıtlamaz, sadece toplumun güven ve huzur içinde yaşamasını sağlar. Görgü kurallarından bazılarına ait örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Hoşgörülü ve iyimser olmak
Olgun bir kişiliğe sahip olmak
Eleştiriyi yerinde ve zamanında yapmak
Kıyafetin yer ve zamanına uygun olmasına özen göstermek
Başkalarını rahatsız edici davranışlardan kaçınmak
Verilen sözü tutmak
Ziyaretin yerine, zamanına ve süresine dikkat etmek
Oturuş ve kalkışlara dikkat etmek
Gerektiğinde özür dilemek
Özel konuşanları dinlememek

Bu ve bunun gibi yüzlerce görgü kuralı bulunmaktadır. Bu kuralların çoğu toplumdan topluma değişse de genellikle her toplumda belli ortak görgü kuralları bulunmaktadır. Sizler de bu kurallara uyarak toplumun takdirini kazanarak yaşayabilirsiniz.

indir (7)

Görgü Kuralları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.