4:35 am - Cumartesi Nisan 29, 2017

Üniversitede Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılır

Perşembe, 16 Şubat 2017, 17:49 | Bilgi Paylaşımı | 350 Comments
by admin

Üniversite Kayıt Dondurma

Üniversitede kayıt dondurmayı düşünenler için üniversite kayıt dondurma işlemleri nasıl yapılır bunu açıklayalım istedik. Üniversiteler, öğrencileri için herhangi bir problem sonucunda eğitimine ara verme ihtiyacı duyduğu takdirde okuluna gidememesi yerine, kaydını dondurarak o sene üniversiteye gelme zorunluluğunu ortadan kaldırabilme şansını sunmaktadır. Üniversitede kayıt dondurma işlemleri öğrencileri isteği üzerine yapılan ve herhangi bir sebebe ihtiyaç duyularak yapılan bir işlemdir. Kişi üniversite mazeretini bildirip, gerekli belgeleri tamamladığı sürece kaydını dondurabilmektedir. Kaydını donduran öğrenciler o dönem boyunca hiçbir üniversite derslerinden sorumlu olmayıp, daha sonra bu kayıt dondurmayı açarak eğitimine kaldığı yerden devam edebilmektedir. Bu konumuzda siz ziyaretçilerimiz için üniversitede kayıt dondurma işlemlerini anlatacağız;

sinavsinav2

İlk aşamada kaydını dondurmak isteyen öğrencinin, üniversiteye mazeretini bildiren bir dilekçe yazması gerekmektedir. Fakirlik sebebiyle üniversiteye ara vermek zorunda kalan kişiler ise fakirlik kağıdı çıkartarak bunları üniversitelerine ulaştırmaları yeterlidir. Dilekçenin yanında mazeretinizi kanıtlayan ek bir belgede bulunmalıdır. Bu belgeler üniversiteye gönderildikten sonra işlem süresi olan 7 günlük bir süreçte belgeleriniz incelenmektedir. Üniversite tarafından uygun görüldüğünüz takdirde dondurma talebiniz gerçekleşmektedir. Ancak uygun olmadığınız ve gerekçelerinizin kabul edilmediği durumlarda ise kaydınızı donduramadığınızda o sene üniversiteye devam etmek veya bırakmak zorunda kalırsanız. Bu yüzden de mazeretinizin kayda değer ve belgelenebilecek bir şey olması gerekmektedir. Genellik üniversiteler fakirlik kağıdı ulaştırabilen kişilerin kayıt dondurmasına izin vermektedir. Kayıt dondurma işlemlerinin kabul edilmeme olasılığı çok azdır. Ancak bu şartların yerine getirilmesi şarttır.

eokulegitim.com

350 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üniversitede Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılır"

 1. Hshshshsh dedi ki:

  Arkadaslar ben 2 yıllık yapı denetim okuyorum ve askerlik sebebiyle bırakmak istiyorum bıraktığım takdirde kyk kredili burs alıyorum. Bu da kesilir mi ve 2 yıllık alacağım miktarını mi odicem yoksa aldığım zamana kadar mı?

 2. sevgi dedi ki:

  kayıt dondurmak istiyorum bu dönem ama yazılanlardan bişey anlamadım yardımcı olur musunuz? sevgi47_47@outlook.com

 3. Azra dedi ki:

  Arkadaşlar ben özel bir sebepten dolayı finallere ve bütlere girmeden memleketime döndüm şimdi yarıyıl tatilindeyiz şu anda okulu dondurmam mümkün mü ve nasıl olacak ? Acil cevaba çok ihtiyacım var teşekkürler

 4. Ferhat dedi ki:

  2 yıllık okulda 2. Sene okulu dondurdum tekrar donebilirmiyim okula dönersem bütün dersleri tekrar alacakmiyim yoksa sadece sınavlara mi gireceğim..

 5. Berke doğanay dedi ki:

  Arkadaşlar üniversite aratatile girince kayıt dondurulurmu

 6. Muammer dedi ki:

  Bende 2. Donem icin dondurmak istiyorum okulum sayısal ben sozelciyim yanlıs tercih yaptım 1 yıl ara verip o sure zarfında derdime calısmak icin dondurmalıyım nasıl donduracagım benim fakirlik askerlik ya da saglık gibi bir mazaretim yok.. Eger donduramazsam sınıfta kalıp YGS ye tekrar bakacam yardımcı olur musunuz

 7. ferhat dedi ki:

  okul kaydımı dondurdum öğrenci indirim kartı günü uzarmı

  • lazbyk dedi ki:

   Kardeşim nasil dindurdun

  • Can dedi ki:

   Merhaba ben de kayıt dondurmak istiyorum bahar dönemi için ama öğrenci işleri kesin tarih hakkında bilgi vermiyor. Finallerim haftaya bitiyor acaba finaller bittikten hemen sonra teslim edebiliyor muyuz dilekçeyi ?

  • İrem dedi ki:

   Eğer 2017 icinde dondurduysan bu yılın sonuna kadar kullanabilirsin.Bu olmadıysa da kart uzatmayla ilgili bi yer var oraya gidersen uzatabilirsin.

Yorum Yazın