Sponsorlu bağlantılar

Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler 2014 2015

Pazar, 27 Temmuz 2014, 14:01 | YGS LYS | 385 Comments
by admin

Üniversitelerde kayıt heyecanı, üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Şimdi sıra üniversitelere kayıt yapılmasında. Üniversite kaydı için gerekli belgeleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyoruz. Üniversitelere kayıtlar 1-5 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılıyor. Üniversitelere yerleştirilen adaylar yerleştikleri bölüm için belirlenen tarihlerde kayıt yaptıracaklar. Adaylardan istenen belgeler ve adaylara uyarılar şöyle:
Türkiye’deki tüm üniversitelere kayıtlar 1 – 5 Eylül  2014 arasında yapılacak.  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçlarını adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine gönderecek.

Üniversiteyi kazanan adayların, kendileri için sınav sonuç belgesinde belirtilen günde kayıt yaptırmaları gerekiyor. Adaylardan kayıt sırasında nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi istenmeyecek.

-GEREKLİ BELGELER-

Adayların kayıt için şu belgeleri hazırlamaları gerekiyor:

– Mezun olunan ortaöğretim kurumundan alınan diplomanın aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi

– Aday, 0.15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı, diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge .

– 1989  ve önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak askerlik durum belgesi

– Son 6 ay içinde önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 12 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf

– Katkı payının ödenmesiyle ilgili belge

– Kayıttan önce belirlenip, üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgeler.

ÖSYM’nin, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları kılavuzunda, yükseköğretim öğrencilerinin kılık kıyafetle ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlar ile oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorunda oldukları belirtiliyor.

-ADAYLARA UYARILAR-

Adayların kayıt için bizzat kazandıkları üniversiteye başvurmaları gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Belgeler eksikse kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek. Yükseköğretim kurumları kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek.

Üniversitelere kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlar ile merkezi yerleştirme sırasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak eokul.

Üniversite Kayıtta İstenen Evraklar 2014 2015

Üniversite kayıt için gerekli belgeler

Ağustos 2014

385 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler 2014 2015"

 1. yunus diyor ki:

  sağlık raporu gerekiyormu acaba kayıtta ?

 2. Kübra culfa diyor ki:

  Shmyo otopsi yardımcılığı bölümü için gerekli evraklar?

 3. Kadriye AYHAN diyor ki:

  Ben ek tercih zamanın da kayıt oldum kayıt için hangi belgelirin gerektiğini ve bunları nereden alıcağımı öğrenmek istiyorum …TEŞEKKÜRLER

 4. linda diyor ki:

  fotoğraf daha küçük oolsa olurmr

 5. MERVE diyor ki:

  MERHABA UŞAK ÜNİVERSİTESİ KATKI PAYINI HANGİ BANKAYA YATIRMALIYIM

 6. çetin kekeç diyor ki:

  kayıt parası alınacakmı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğ.Fak. Bilgisayar ve Öğr. Tek. Öğret. bu bölüm için gündüz eğitim.

 7. esin diyor ki:

  bu ikinci ögretim harc paralarını ödeyipmi gitcez nerden ödücez

 8. naza diyor ki:

  yenı tarıhlı mezunıyet belgesı ne oluyor acaba brz acıklarmısınız bıde kesın kayıt ıcın gereklı evraklar neler dır burda yazılanları okuduk kafamız karıştı

 9. hüseyin diyor ki:

  Harç ücreti ödenmeden kayıt yaptirsbilirmiyiz

 10. eda diyor ki:

  balıkesir myo için sağlık raporu gereklimi

 11. Adem YEMİŞENÖZÜ diyor ki:

  Tarih ögretmenliği okumak için kesin kayıt tarihi ne zaman 1.inci ögretim için para ödemesi yapılacakmı teşekkürler

 12. berivan diyor ki:

  Lise diplomamı kaybettim mezun olduğum liseye gittim ama diploma yerine imzalı bi kağıt vereceklerini söylediler bu kabul edilemez biliyorum nasıl çıkarabilirim tekrardan diploma mı:-(

 13. kübra özen diyor ki:

  siirt üniversitesi çocuk gelişimi ön lisans 2 yıllık kazandım kayıt için bizzat gelmek şartmı? e devlet şifresiyle yapabilirmiyiz bu konuda yardımcı olurmusunuz balıkesirde oturuyorum

 14. halil diyor ki:

  katkı payının ödenmesi ile ilgili belge derken anlamadım nereden bulacağım ki bu belgeyi

 15. gülşen çakal diyor ki:

  ben hemşirelik bölümünü kazandım ve bunun için gerekli olan evrakları tam bilmiyorum yardım eder misiniz ? sağlık raporu gerekiyor mu mesela

 16. İskender Yıldız diyor ki:

  – Katkı payının ödenmesiyle ilgili belge.. Tam olarak ne demek isteniyor burda..? Bir de önlisans kaydı için harç gerekiyor mu, ne kadar ?

 17. rufet diyor ki:

  merhaba lutfen benim soruma cevab yazarsanizsa cok mutlu olurum ben bu yil okulu bitirdim ve ben aksaray universetisene kabul olmak istiyorum lutfen bana o univeriteye kabul olmak nerden basvurmam gerekli oldunu soylersinizmi.

Yorum Yazın