Üstün Zekalı Çocukların Aldıkları Eğitim

Cuma, 25 Aralık 2015, 11:47 | Genel, Gündem | 25 Comments
by admin

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Eğitilir

Haberlerde, programlarda ve güncel hayatta sıkça duyduğumuz üstün zekalı çocuklar, devrin gelişmesinde önemli rol oynayacak kişiler olacaktır. Günümüzde birçok aile üstün zekalı çocukların nasıl bir zekaya sahip olduğunu ve bu zekasını nasıl ilerlettiğini merak etmektedir. Üstün zekalı çocukların nasıl bir eğitim aldığı ve nasıl yetiştirildiği sorusu büyük bir kitle tarafından çok merak konusu olmuştur.

ogrenciler

Üstün zekalı çocuklar çeşitli sınavlar ve IQ testinden geçirildikten sonra kapasitesi uygun ise normal öğrencilere verilen eğitime göre çok farklı bir eğitim görmektedir. Üstün zekalı çocuklar, gelecekte önemli noktalarda bulunacağından küçük yaştan itibaren normal yaşının çok üstündeki seviyelerde eğitim görmektedirler. Üstün zekalı çocukların aldığı eğitim ise şu şekildedir;

1) Projeye dayalı eğitim vardır. Üstün zekalı çocuklar belirli gruplar halinde yeni projeler üretmeye teşvik edilip, alanında uzman öğretmenler tarafından ders görmektedir.

2) Sınava veya test ağırlık bir sistem değil, daha çok öğrenmeye ve geliştirmeye dayalı bir sistem vardır. Normalde öğrencilere bir formül direk verilirken, üstün zekalı öğrencilerin bu formülleri kendilerinin oluşturması istenir.

3) Üstün zekalı öğrencilerinin kapasiteleri tezleri çürütebilecek seviyededir. Bu yüzden de boş vakitlerde veya çeşitli zamanlarda farklı teoremler üzerinden çalıştırılmaktadır.

4) Üstün zekalı öğrencilerin bilgi paylaşımı ve konulara aydınlık getirebilmeleri için beyin fırtınası tekniği de aldıkları eğitimin en önemli parçasını oluşturmaktadır. Yorumlama ve öğrenme bu öğrenciler için büyük önem taşımaktadır.

Soruegitim

Tagged with:

25 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üstün Zekalı Çocukların Aldıkları Eğitim"

 1. Namso dedi ki:

  Üstün zekalı öğrenci tabiri yıllardır anne babaların hayalindeki çocuk tiplemesidir. Beynin yanında Ruh doygunluğuna katkısını Resim ve Müzik veyahut sporla yapmadıkça yarış atları katogorisinde değerlendirmeye millet olarak devam eder bir adım yol alamayız. Eskiden Fen Liselerine gidenlerin artık bu çocukların aldığı gözlenmekte ve her biri öğretmen MEB tarafından özel sınavlara tabii tutulmaktadır. Giden çocuk yaşadı. Aynı zamandan anlayanı olan öğretmenide..

 2. Namso dedi ki:

  Üstün zekalı öğrenci tabiri yıllardır anne babaların hayalindeki çocuk tiplemesi. Ruh doygunluğuna katkısı Resim ve Müzik veyahut sporla yapılmadıkça yarış atları katogorisinde değerlendirmeye millet olarak devam eder bir adım yol alamayız.

 3. Mehmet Maden dedi ki:

  Ne yazık ki ülkemizde üstün zekalılar eğitimine gerekli önem verilmiyor. Son zamanlarda iyi gelişmeler var ancak yeterli değil. Üstün yetenekli çocukları eğitecek öğretmenlerin de özel olarak yetiştirilmesi gerekiyor; devletin bu meselenin üzerine önemle eğilmesi lazım. Nüfusumuzun zannediyorum 1/40 ının üstün yetenekli olduğu tahmin ediliyor. Üstün yetenekli çocuklarımızın kıymetini bilerek onların tespit edilmesinde ve uygun bir eğitim verilmesinde sadece memleketimizin değil kainatın menfaatı var. Allah’ın izniyle bir tek kişi nelere vesile vesile olabilir. Yavuz Sultan Selim ve Fatih Sultan Mehmet de büyük ihtimalle üstün yetenekli grubundaydılar. Muhabbetle kalınız ve bu konuyla ilgilenip, bilgilenip, insanları bilgilendiriniz.

 4. cansever dedi ki:

  ben anadolu fen lisesine gidiyorum sizede öneriyorum tabi çalışkansanız

 5. berat dedi ki:

  hedefim saglık meslek lısesı.sınava giren tum arkadaslarıma basarılar dılıyorum.

 6. serap dedi ki:

  metehana katılıyorum…haklısın

 7. pelin dedi ki:

  sağlık meslek liseleri çook güzel hepinize önerririm sizleri seviyorum…

 8. serap dedi ki:

  inşallah sağlık mes lisesini kazanırım allah nasip ederse herşey olur….sevgili arkdaşlarım…

 9. yağmur dedi ki:

  puanlar düşerse anadolu liselerinin bir değeri kalmaz ki önemli olan çok çalışıp anadoluya gitmek.eğer puanlar düşerse anadoluyu haketmeyen onca öğrenci anadoluya gidecek o zamnda anadolunun bir değeri kalmaz.

 10. MeteHan dedi ki:

  Slm Baby

 11. samet yılmaz dedi ki:

  sağlık mes lis puanını düşürmeniz gerekiyor…
  muttalip arkadaşıma katılıyorum…
  bir tuttursam varya

 12. muttalip tekin dedi ki:

  sağlık mes lis bi tutturursam kurban keseceğim
  puanlar çok yüksek,,,

 13. elçin dedi ki:

  en büyük hayalim anadolu öğretmen lisesini kazanmak:)

 14. damla dedi ki:

  en büyük hayalim anadolu lisesini kazanmak lütfen biraz puanları düşürün ya!!!!!!:(

 15. hasine dedi ki:

  biraz puanları düşürün en büyük hayalim anadolu lisesini kazanmak :)

  • çınar dedi ki:

   evet ya sana katılıyorum biraz puanlar insin en büyük hayalim güzel bir lise kazanmak:)

 16. hesreta dedi ki:

  keşke anadolu lisesini kazanmak en büyük hayalim

 17. emre dedi ki:

  Ben Mimarlık Lisesine Girsem İyidir :D

 18. sema dedi ki:

  anadolu güzelmiş keşke gitsem en büyük haYALİM.IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

 19. bahar dedi ki:

  bu yıl girecem inşallah iyi geçer ya

 20. mustafa dedi ki:

  çok güzel

 21. Asima dedi ki:

  Bence Bu Morpa Kampüs Çok Yararlıymış.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.