Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Cuma, 25 Aralık 2015, 11:46 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Üstün Zekâlılar Öğretmenliği bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bu program, normal sınıflara veya sadece üstün zekâ düzeyinde olan çocukların olduğu sınıflara devam eden üstün zekâlı öğrencilere, onların gereksinimlerini karşılayacak farklılaştırılmış bir eğitim verecek sınıf öğretmeni adayları yetiştirir.  Eğitimde sınıf öğretmenliği programındaki temel derslerin yanı sıra üstün zekâlı çocukların eğitimine ilişkin özel dersler de verilmektedir. Amaç, öğretmen adaylarını, öğrencilerini her yönüyle geliştirerek yaşama hazırlayacak ve onların topluma karşı olan sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak bilgilerle donatmaktır.

Çalışma Alanları:

Mezunlar, özel eğitim gerektiren üstün zekalı öğrencilerin, potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması alanında çalışmalar yaparlar. Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ve sosyal gereksinimlerini karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile özel eğitim gerektiren bireylerin bireysel yeterliliklerine dayalı, gelişim özelliklerine uygun ortamlar hazırlarlar.

Mezunlar, sınıf öğretmeni olarak tüm resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışabileceklerdir. Sınıf öğretmenliği programında okutulan temel derslere ek olarak, üstün zekâlı çocukların eğitimine dönük alacakları dersler sayesinde, sınıf öğretmenliği programlarından mezun olanlar arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olacaklardır ve normal sınıflarda olduğu gibi üstün zekâlılar için açılmış özel sınıf ve okullarda da sınıf öğretmeni olarak çalışabileceklerdir. Ülkemizde sınıf öğretmeni açığı olduğu için iş bulma sorunu olmayacaktır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Üstün zekâlıların, potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için, küçük yaşlardan itibaren, gereksinimleri doğrultusunda  özel  eğitime tabi tutulmaları gerektiğinin anlaşılması, bu alanda yetişmiş nitelikli eğitimcilere duyulan ihtiyacın artmasına yol açmıştır. Günümüzde bu alanda görev yapan nitelikli eleman sayısı, ihtiyacı karşılamaya yetmemektedir. Bu alanda çalışan eğitimcilere olan gereksinim önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.


Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Üst düzeyde soyut düşünme yeteneğine sahip olması
Matematik, Türkçe, Temel Bilimler ve Sosyal Bilimlere ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması
Düşüncelerini etkili bir biçimde aktarabilmesi
insanlarla iyi iletişim kurabilmesi ve çocukların duygularını anlayabilmesi
Çocukları sevmesi ve sabırlı, dikkatli, hoşgörülü olması
İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmesi
Kendini ve çevresindekileri geliştirme çabası içinde olması
Yeniliklere açık ve yaratıcı olması gerekir
ÜSTÜN ZEKÂLILAR ÖĞRETMENLİĞİ (YGS–6)

ÜNİVERSİTE TABAN P BAŞARI S
İSTANBUL Ü. 448,443 64.500
MALTEPE Ü. (TAM B.) 444,549 69.300
MALTEPE Ü. 229,475 859.000

Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Nedir, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Ne İş Yapar, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Maaşları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Puan Türü, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İş İmkanları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İş Çalışma Alanları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümünün Geleceği, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İçin Kaç Puan Gerekir, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Tanıtımı, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Taban Puanları 2016 2017,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yaparlar,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İş Bulma Durumu,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler

Tagged with:

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

  1. Namso dedi ki:

    Üstün zekalı öğrenci tabiri yıllardır anne babaların hayalindeki çocuk tiplemesidir. Beynin yanında Ruh doygunluğuna katkısını Resim ve Müzik veyahut sporla yapmadıkça yarış atları katogorisinde değerlendirmeye millet olarak devam eder bir adım yol alamayız. Eskiden Fen Liselerine gidenlerin artık bu çocukların aldığı gözlenmekte ve her biri öğretmen MEB tarafından özel sınavlara tabii tutulmaktadır. Giden çocuk yaşadı. Aynı zamandan anlayanı olan öğretmenide..

  2. abdulbaki özoğul dedi ki:

    pdr de bu bölüme geçmek dğrumu şuan ki duruma bakarak ne söyleriniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.