Yeni Eğitim Sisteminde SBS’yi Kazanamayan Öğrenciler Ne Olacak ?

Cuma, 11 Mayıs 2012, 19:22 | Bilgi Paylaşımı | 37 Comments
by admin

4+4+4 yeni eğitim sistemi ile birlikte 12 yıllık zorunlu eğitim genelgesi de yayınlandı. Ancak kafalarda birtakım soru işaretleri oluşmaya başladı. 2012 yılında TEOG’yi kazanamayan öğrenciler liselere nasıl yerleştirilecek ? “12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar Genelgesi yayınlandı. Taşlar yerli yerine oturdu. Ama üzeri kapalı bazı ifadeler var ki, hala kafa karıştırmaya devam ediyor. Örneğin, aşağıdaki ifade de olduğu gibi: ”

“2016 2017 eğitim ve öğretim yılında 8. sınıfta okuyan öğrencilerden Seviye Belirleme Sınavı (TEOG) sonuçlarına göre öğrenci alan ortaöğretim kurumlarından herhangi birine yerleşemeyen öğrenciler ile bu sınava katılmayan öğrencilerin tamamının tercihleri doğrultusunda ortaöğretim kurumlarına kayıt yapmaları sağlanacaktır.”

Aslında verilmek istenen mesaj belli ama çok faklı yorumlayanlar var.

Örneğin istediği okula yerleşmeyen ve bu sınava katılmayan öğrenciler, istedikleri liselere mi kayıt yaptırabilecekler yoksa sınavsız öğrenci alan liselerden birisine mi?

Daha önemlisi, ikamete dayalı kayıt sistemi olduğu için mahallerindeki bir liseye mi yoksa herhangi bir liseye mi?

Ve bir başka ayrıntı:

Not ortalaması dikkate alınacak mı?

MEB yöneticileri, olayın çok içerisinde oldukları için ayrıntılı açıklama yapma gereği duymayabilirler. Ama okulların farklı uygulama içerisine girmemeleri ve velilerin de farklı yorumlarla kafalarının karışmaması için, biraz daha ayrıntı iyi olacaktır!..

Abbas Güçlü

37 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Yeni Eğitim Sisteminde SBS’yi Kazanamayan Öğrenciler Ne Olacak ?"

 1. doğukan dedi ki:

  bizim orda imam hatip lisesi var ama ben puanım 180 ben recep güngör anadolu lisesine gitmek istiyorum şöyle yapsam olurmu kaydımı beykente oturan halamın üstüne alsam gidebilirmiyim

 2. berat dedi ki:

  arkadaşlar benim puanım düşükte ne yapmam gerkiyor kafam karıştı lütfen yardım edin yorumlarınızı bekliyorum

 3. yabancı dedi ki:

  arkadaşlar hiç korkmayın bir yere yerleştiriliyorsunuz

 4. teog dedi ki:

  biliyorsunuzdur artık sbs sınavınım tamamı değişti yeni ismi teog benim bunla ilgili merak ettiğm tek şey bu sınavda kazanma veya kazanamama gıbı bır durumm varmı. Yani sadace puana göremi lise vericekler bu 8erenler.

 5. seda dedi ki:

  yha endişelenmeyinnn bi dlekçemizee bakar hangiiokula gitmekkk istiyosakkk millli eyitim bakanlıgınaaa dilekçe yazıpp verecegzz oda ekk kontenjandannn yerleştirecekk ben takkkmıyorummm sallayınn yha ama n

 6. Heßun dedi ki:

  Bnde 2.tercihleri yaptım hiç bir okul qelmedi ne YapaBilirim.??

  • burak dedi ki:

   aynen kardeş benimde tutmadı ne olcak

   • Gamze dedi ki:

    tabikide her ne olursa olsun zorunlu bizi alıcaklar bu kadar basit yoksa milli eğitim bakanlığına şikayaet edilip bi okula yerleşicez

 7. Okan dedi ki:

  Arkadaşlar benim puanım 284 puansız meslek liselerine tercih yaptım. Ama ne kazandım ne de yedeğe alındım. Tekrar mı tercih yapacağım ya da yapmam gereken nedir yardımcı olursanız sevinirim.

 8. ceren dedi ki:

  benim puanım 287 eeeee sonra bende dedim şimdi bir lise tutar ama tutmadı aileme ne diyecem hiç bilmiyorum ben bu aralar kendimi çok yanlız hisediyorum lüütfen bana yardım edin isyan etmek üzereyim

 9. tunaahn dedi ki:

  ben sbsye girmedim tercih yapmam gerekmi?

 10. mağdurmda mağdurum dedi ki:

  arkadaşlar tercihlerde asil kazandınız yada yedek yazmıyorsa o zaman ; puansız meslek liseleri yada imam hatipe gönderebilirsiniz düze gönderme şansınız yok

 11. SAMET dedi ki:

  BEN SBS’DEN 346,883 PUAN ALDIM ANKARADA HANGİ LİSEYE GİDEBİLİRİM

 12. Ufuk dedi ki:

  Sbs den 327 yaptım.İlk sorum puansız alan liseler var mı yani meslek liseleri puanlı mı alıyor ?
  Halil Rıfat Paşa lisesine gitmek istiyorum gidebilir miyim ?

 13. Bir Dost :) dedi ki:

  2. tercih yapacam lütfen tercih yapmam için sitesini söylermisiniz Teşekkürler.

 14. murat dedi ki:

  2.tercihi kazanamadım napıcam okumak istiyorum ama bana yardımedin

 15. enis dedi ki:

  ben sbs 2. tercihte yerleşemedim ne yapmam gerekiyo yardım edin lütfen bilgi verin

 16. nuray dedi ki:

  kızım 418.438 puanı ile anadolu lisesine yerleşemedi
  şimdi ne yapacağız….

 17. saime dedi ki:

  ben toplam 299 aldım napcm

 18. birgül aras dedi ki:

  arkadaşlar bu yazılarımıza kim cvp yazacak hiç kimse milli eyitimin verdiği poanlama sbs sınavında 196 alan cocuklarımız tüm anadolu liselerine kazanma hakları var aynı benim kızımda 288 poan aldı ve şu anda bir yere yerleşemedik ne olacak bu çocuklara ben bir aydır maf oldu aramadığım yer yok geri zekalı muhamelesi ediyorlar e zaten sizin çocuğunuzun sbs poanı düşük meslek liselerine gidecek böyle bir meçburiyet varmı ya kim bizi duyacak .*

 19. Kürşat dedi ki:

  öncelikle herkeze meraba ben bu sene liseye gidicem fakat hiç bir tercihimi tutturamadım ne yapcamı bilmiyorum bana bi yardım edermisiniz :(

 20. tennur dedi ki:

  gunaydın,ben okulların ogrencılerı nasıl alacaklarını sormak ıstıorum okulumuzun gonderdıgı okulamı yoksa benım ıstedıgım bır okula yazılabılecekmı nası bılgı alabılırız bu konuyla ılgılı tsk saygılar.

 21. zeynep dedi ki:

  8.sınıf tercihlerini yaptıktan sonra istemedimiz okul çıktıysa o okula gitmek zorundamıyız yada başka okula gidip kayıt yaptırabilirmiiz :)

 22. osman yıldırım dedi ki:

  çocugum sbs sınavından başarısız oldu 6sınıf 284
  7 sınıf 243 8sınıf 252
  yerleştirme puanı 257 ankara eryamanda oturuyorum cocugumu hangı okula kayıt yaptırabılırım geri dönusunuzu beklıyorum
  saygılarımla

 23. Sevgi Emek dedi ki:

  Rahatlıkla fen alanında üniversite bitirebilecek pek çok çocuk sınav heyecanı, sürenin darlığı, boş kağıt verilmemesi,soru çözecek yer azlığı,sadece eleme amaçlı tuzak kurulmuş sorular v.b. yüzünden 300 puan düzeyinde kalıyorlar SBS’de. MEB bu çocukları geri zekalı tembeller diye damgalıyor ve eğitim haklarını ellerinden alıyor, “Ya işe yaramaz bir mesleğe ya açık liseye” diyor.Vasıfsız eleman,ucuz emek sağlıyor pazara.Kanalizasyon işçisi,temizlikçi,… Geç gelişen, heyecanlı v.b. çocukları okulsuz bırakıyor, gelişme fırsatlarını ellerinden alıyor,geleceklerini, hayatlarını yok ediyor.Okulsuz kalan zengin çocuğunu özel okula gönderecek, olan fakir çocuğuna olacak. Uyandığınızda ise çok geç olacak!Hala “meslek lisesi iyidir” masalına kanın!

 24. Mustafa dedi ki:

  bu duruma göre tercih yapacağım zaman tercihlerime fen lisesinden başlayıp en yüksek puan isteyen liseleri yazayım yazdığım bu liselerden birine mi yerleşecem ?

  Bu konuya biraz daha açıklık getirebilir misiniz ? ( Bu duruma göre hiçkimse SBS sınavına çalışmaz nasıl olsa eninde sonunda bir liseye yerleşiyorsun )

 25. ecrin dedi ki:

  ben 8. sınıfa gidiyorum saglık lisesine gitmek istiyorum fakat puanlar çok yüksek puanlar düşsün diye hep dua ediyorum saglık lisesine gitmesem ailem beni istemedigim okula gönderecek bana yardım edin…………………..

 26. ecrin dedi ki:

  ben 8. sınıfa gidiyorum saglık lisesine gitmek istiyorum fakat puanlar çok yüksek ne olur puanlar düşsün diye hep dua ediyorum saglık lisesine gitmesem ailem beni istemedigim okula gönderecek bana yardım edin…………………..

  • meryem dedi ki:

   ben liselere tercihimi yaptım.ama puanım düşük olduğu için hiçbirine tutmadı ve açıkta kaldım acaba yazdığım liselerin boş konteyjanlarına nasıl ve ne zaman girebilirim? bana geri dönüş yapın lütfen çok kötü durumdayım..

 27. yılmaz taşdemir dedi ki:

  sınavı kazanamayanlar meslek liselerine gönderilecek bunun neresi anlaşılmıyor ki.

  • Sevgi Emek dedi ki:

   Meslek lisesine HAHKUM edilecek yani. Meslek liselerinin en uyduruğu bile 350 üstü SBS puanı ile alıyor ve oraya dahi yerleşemeyen çocuklar var veee çok sayıda bu çocuklar.Geçen yıllarda genel liselere kaydolurlar eğitimlerini sürdürürlerdi. Şimdi okula bile gidemeyecek dışarıdan lise (AÖL) bitirecek bence.

 28. ada dedi ki:

  okuldan biktim @en sonunda isyan etcem ya.

 29. sedanur dedi ki:

  bn 6. sınıfa gidiyorum 16 mayısta olan sınavmı yoksa sbsmi belilleyecekk ?

 30. emine pekuz dedi ki:

  ben bu haberi okudum ve içeriğini öğrenmek istiyorum çocokların durumu gayet iyi fakat ne oluyorsa sınav da şu istanbul un yüksek puanlarını bir türlü yakalayamadılar. inşallah denildiği gibi olurda tercih edeceğimiz bir liseye yerleşir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.