3:13 pm - Cuma Aralık 17, 1745

Ziya Gökalp Hayatı Kısa Özet

Pazartesi, 20 Şubat 2017, 20:46 | Genel | 7 Comments
by ozden

Ziya Gökalp Hakkınsa Bilgi, Ziya Gökalp Hayatı Kısa Özet

23 Mart 1876’da Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini Diyarbakır’da alan Gökalp burada amcasından İslam bilimlerini öğrendi. 20 yaşında iken İstanbul’a gelerek burada Jön Türkler ‘den etkilendi.

I. Meşrutiyet’ten sonra İttihat ve Terraki partisinin Diyarbakır şubesinin temsilcisi olarak Peyman gazetesini çıkardı. Bir süre sonra Genç Kalemler dergisini çıkaran Gökalp milletvekilliği de yaptı. Aynı zamanda ilk Türk sosyoloğu olarak bilinmektedir.

Eserlerinde Türkçülük düşüncesini sistemleştirerek Milli edebiyatın başlanmasına büyük katkı sağladı. Turancılık fikrinin savunucu oldu. Ziya Gökalp edebiyatı fikirlerini yaymak için bir araç kullanmış olan yazarlardandır. Şiirleri sanattan çok düşünce ağırlıklıdır. O, şiirde bir şeyler hissettirmekten çok bir şeyler öğretmeyi hedeflemiştir.

Eserleri:

 • Şiir: Kızıl Elma, Altın Işık, Yeni Hayat
 • Düz yazı: Malta Mektupları (mektup), Türkçülüğün Esasları (araştırma), Türkleşmek – İslamlaşmak – Muasırlaşmak (makale), Türk Medeniyeti Tarihi, Türk Töresi, Türk Ahlakı, Makaleler (10 cilt), Terbiyenin Sosyal ve Kültürel Temelleri

Ziya Gökalp ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

7 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ziya Gökalp Hayatı Kısa Özet"

 1. Altan dedi ki:

  Ellerinize sağlık sosyal hocasının odevine yardimci oldu ellerinize sağlık dert görmesin bu siteden bakan herkes sana borclu kardeş

 2. Saane dedi ki:

  Ellerinize sağlık sosyal hocasının odevine yardimci oldu ellerinize sağlık dert görmesin bu siteden bakan herkes sana borclu kardeş

 3. ramazan dedi ki:

  Maşallah elleriniz dert görmesin

 4. Birisi işte dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.Gerçekten güzel olmuş.Ödevime yardım ettiniz.Saolun

 5. gonul dedi ki:

  çok sikime yaradı

  • mert dedi ki:

   Ayıp be utan burda sana bilgi veriyorlar sen sikime yaradı diyosun

  • BirTürkEvladı dedi ki:

   Ne yazık ki gençlerimiz terbiyesini kaybetmiş.Ayrıca sana yardım ediliyor ve sen bunu diyorsun.Buradaki durumu özetlersek “Caminin mumunu yiyen kedinin gözü kör olur.”

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.