Ziya Gökalp Hayatı Kısa Özet

Salı, 15 Nisan 2014, 16:42 | Genel | 1 Yorum
by ozden

Ziya Gökalp Hakkınsa Bilgi, Ziya Gökalp Hayatı Kısa Özet

23 Mart 1876’da Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini Diyarbakır’da alan Gökalp burada amcasından İslam bilimlerini öğrendi. 20 yaşında iken İstanbul’a gelerek burada Jön Türkler ‘den etkilendi.

I. Meşrutiyet’ten sonra İttihat ve Terraki partisinin Diyarbakır şubesinin temsilcisi olarak Peyman gazetesini çıkardı. Bir süre sonra Genç Kalemler dergisini çıkaran Gökalp milletvekilliği de yaptı. Aynı zamanda ilk Türk sosyoloğu olarak bilinmektedir.

Eserlerinde Türkçülük düşüncesini sistemleştirerek Milli edebiyatın başlanmasına büyük katkı sağladı. Turancılık fikrinin savunucu oldu. Ziya Gökalp edebiyatı fikirlerini yaymak için bir araç kullanmış olan yazarlardandır. Şiirleri sanattan çok düşünce ağırlıklıdır. O, şiirde bir şeyler hissettirmekten çok bir şeyler öğretmeyi hedeflemiştir.

Eserleri:

  • Şiir: Kızıl Elma, Altın Işık, Yeni Hayat
  • Düz yazı: Malta Mektupları (mektup), Türkçülüğün Esasları (araştırma), Türkleşmek – İslamlaşmak – Muasırlaşmak (makale), Türk Medeniyeti Tarihi, Türk Töresi, Türk Ahlakı, Makaleler (10 cilt), Terbiyenin Sosyal ve Kültürel Temelleri

Ziya Gökalp ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ziya Gökalp Hayatı Kısa Özet"

  1. gonul diyor ki:

    çok sikime yaradı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.