4+4+4 12 Yıllık Eğitim Atanamayan 100 Bin Öğretmene Umut Oluyor

4+4+4 = 12 Yıllık Zorunlu Yeni Eğitim Sistemi 100 Bin Öğretmen Açığı Ortaya Çıkaracak !!!

Atamayan 100 bin öğretmene gün doğdu12 yıllık zorunlu eğitim sistemi, en çok atama bekleyen öğretmenleri sevindirecek. MEB yetkililerine göre, yeni sisteme geçişte 100 bin öğretmen alımı olacak.

Bakanlık, yeni sistemle beraber ortaya çıkacakihtiyaçları karşılayabilmek için çalışmalara başladı. Türkiye’de şu an 660 bin kadrolu öğretmen görev yapıyor.

Yaklaşık 60 bin de ücretli öğretmen bulunuyor. KPSS verilerine göre şu an toplam 264 bin 277 potansiyel öğretmen adayı var. Ancak MEB’inihtiyacı bu rakamın çok altında. Bu adayların birçoğu da bakanlığın ihtiyaç duyduğu alanların dışından mezun.

Zaman’da yer alan habere göre, bazı alanlarda ise bakanlığın ihtiyaç duyduğunun çok üzerinde mezun var. Buna göre, bakanlık, yeni sistemde 100 bin öğretmeneihtiyaç duyulacağını belirledi. 12 yıllık eğitime geçilmesinin ardından normal atamalara ilave olarak iki yıl 50 bin+50 bin şeklinde öğretmen ataması yapılması halinde ihtiyacın karşılanacağı öngörülüyor. Yeni sistemle birlikte ne kadar okul, derslik ve araç gerece ihtiyaç duyulacağına ilişkin çalışma ise sürüyor.

En çok rehber öğretmen açığı var

Öğretmen açığının branşlara göre dağılımına bakıldığında ilk sırada 19 bin 730 rehber öğretmenler geliyor. Bunu 13 bin 122 okulöncesi öğretmen ve 10 bin 966 beden eğitimi öğretmeni ihtiyacı takip ediyor. Din kültürü öğretmen ihtiyacı 8 bin 882, İngilizce öğretmen ihtiyacı 8 bin 465. Öte yandan bakanlık, YÖK ile birlikte öğretmen atama planlaması yapıyor. Atama bekleyen öğretmenlerin önemli bir bölümü, MEB’in ihtiyaç duymadığı alanlardan mezun. Atama bekleyen öğretmenlerle bakanlığın ihtiyaç duyduğu alanlar arasında uyumsuzluk var. Bunun sebebi ise yıllarca süren ihtiyaç olmayan bölümlerin fazla mezun vermesi, ikinci öğretimlerin eğitime devam etmesi gibi nedenler. Yıllardır devam eden bu soruna çare üretmek için MEB, öğretmen planlaması yapacak bir birim kurdu. Hangi yıl ne kadar öğretmene ihtiyaç duyulduğu ve hangi alanlarda öğretmene ihtiyaç duyulacağı bu birim tarafından tespit ediliyor. Bakanlık, bu konuda YÖK’le de uyumlu çalışıyor.

Zaman – 28 Şubat 2012

5 thoughts on “4+4+4 12 Yıllık Eğitim Atanamayan 100 Bin Öğretmene Umut Oluyor

 • 20/11/2012 tarihinde, saat 01:42
  Permalink

  merhabalar ben beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunuyum mezun olalı 8 sene oldu hala atanamadım şu an ücretli öğretmenlik yapıyorum havalar soğuduğu için dersimi sınıfta yapıyorum öğrencilerime spor dalına özgü kuralları yazdırıyoru saha çizimlerini gösteriyorum acaba alan sınavında sorarlarmı hem öğretmenim hem öğrenciyim hemde ücretli diye adlandırılan öğretmen grubu sonumuz hayrola

  Yanıtla
 • 09/10/2012 tarihinde, saat 15:09
  Permalink

  SLM.2001 ULUDAĞ ÜNİV.BEDEN EĞT.MEZUNUYUM..YAŞIM NERDE İSE 40 OLACAK..BEN BÖLÜME GİRERKEN KPSS YOKTU..ŞİMDİKİ GENÇLERLE MÜCADELE ETMEK ÇOK ZOR..MEZÜNİYET TARİHİNE GÖRE ALIRSANIZ..ERİTMEYE BAŞLARSINIZ…ÖĞRETMEN AÇIĞI ÇOK..SİZİN SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ 50 BİN ALIM OLACAK DİYORSUNUZ BU ALIM 25 BİNE İNİYOR..NASILMI?MİLLİ SPORCULAR,SÖZLEŞMELİLER..VB GİBİ..HAKSIZLIK ÇOK..BEN MAHŞER GÜNÜNDE YAPIŞACAGIM YAKANIZA KİM OLURSANIZ OLUN..HAKKIMI HELAL ETMİYORUM..

  Yanıtla
 • 27/09/2012 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  2001 uludağ üniversitesi beden eğt ve spor öğretmenligini bitirdim.12 senedir sınavlara giriyorum.yeterli puanı alamıyorum.şimdi alan sınavını getiriyorlar bu eski mezunlara yüküstüne yük yüklediler..matematik yine soracaklar daha ne anladık…yazıklar olsun bun kpssyi çıkaranlara ve devam ettirenlere.önce eski muzunları alın..ben bölümü kazanırken kpss diye birşey yoktu..kazanılmış hakkımı istiyorum..kanser olduk sizleri yüzünden..inşallah mezun olan herkes atanır..siyasetçilerin yüzünden bu hale geldik..iki dudak arasından söz çıkıyor kpss…

  Yanıtla
 • 14/03/2012 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  size hakkımı helal etmıyorum.diğer dunyada bekleyın benı.yakanıza yapışacağım.Sizi Allah’ a havale ediyorum.bu kadar almanca öğretmenıne ıhtıyac varken siz gidip almancayı unutan suan baska branşta öğretmenlik yapanları atıyorsunuz.Eğitim yöntemleri sürekli değişiyor.siz yeni mezunları alacagınıza hala eski yöntem(ezberciliği) kullanan kişileri atıyorsunuz.bunun bizim eğitimimize hiç faydası yok.Böyle ezberci zihniyetteki kişileri emekli edin de bize de yer açılsın.Başka branştan mezunu da artık almanca bölümüne vermeyinn yeter artıkkk.

  Yanıtla
  • 15/08/2012 tarihinde, saat 00:43
   Permalink

   eğitime,siyaset aracılığıyla din olgusunu katan bu hükümet,arapça ve kürtçeyi seçmeli ders yaparak hem oylarını artırmak ve garanti altına almak istiyor hem de medrese eğitiminin temellerini atıyor hem de resmen.yıllardır süren bu kepazeliği durduracak bir babayiğit çıkacaktır gene,bundan hiç şüpheniz olmasın ey hak yiyenler!allah,yapanların yaptıklarını döllerinden ve torunlarından en acı şekilde çıkartır ve birgün en ıstıraplı gazaba uğratır onları inşallah!ömrümüzü de yediler,burnumuzdan da getirdiler.almanca mezunuyum,bu atamada en az 1000 kadro umuyorum ama 5000 bin de atasalar bunlara ve daha öncekilere ölene kadar beddua edeceğim!hem de hergünün her anında.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir