Abdülkebir Evliya Kimdir Hayatı

Abdülkebir Evliya Hindistan’ın büyük velîlerindendir. Abdülkebir Evliyanın Babası meşhûr âlim ve evliyâ Abdülkuddûs hazretleridir. Ne zaman doğduğu bilinmemektedir. Aslen Pâni-püt şehrindendir. “Şeyh-i kebîr”, “Vâlâ pîr” lakabları verildi. Abdülkebir Evliya On yedinci asrın ilk yarısında Pâni-püt şehrinde vefât etti.

Abdülkebir Evliya Küçük yaşta, yüksek babası Abdülkuddûs hazretlerinin feyzlerinden istifâde etti. Sayısız kerâmetleri görüldü.Abdülkebir Evliya Daha yürümeye başladığı zamanlarda, elinin hareketiyle elbisesinin kollarında bir arslan görünüp kaybolurdu. Talebesi olmakla şereflendiği hocalarından ve yüksek babasından kısa zamanda çok şey öğrendi. Zamânın ilim ve hâl sâhipleri, onun büyüklüğünü kabûl ve tasdîk ederler, hizmetinde bulunmayı şeref sayarlardı. Huzûruna gelenler, heybetinden bir tek söz söyleyemeyip, başları önünde, geldikleri gibi giderlerdi. Allah dostları ile sohbet etmekten çok hoşlanır, sık sık ziyâfetler vererek fakirlerin gönlünü alır, insanları sohbetleri ile şereflendirirdi. Dört oğlunun dördü de babalarına talebe olup, yüksek derecelere kavuştular.

Abdülkebir Evliya Kimdir Abdülkebir Evliya Kimdir Abdülkebir Evliya Biyografi Abdülkebir Evliya Hayatı Hakkında Bilgi Abdülkebir Evliya Hindistan velîlerindendir. Abdülkebir Evliyanın Babası meşhûr âlim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir