Ağaçkakan Baykuş Karga ve Kırlangıçın Özellikleri Hakkında Bilgi

Ağaçkakan Baykuş Karga ve Kırlangıç Nasıl Kuşlardır, Ağaçkakan Baykuş Karga ve Kırlangıçın Özellikleri Hakkında Bilgi

Ağaçkakan: Ayaklarında dörder parmak bulunmaktadır. Bu parmaklardan iki tanesi ön tarafa iki tanesi ise arka tarafa bakar. Kuyruğunu ayakta durabilmek için destek olarak kullanır. Ufak sıçramalarla ve hızlı bir şekilde ağaç gövdelerine tırmanmaktadırlar.

Çeşitli renklerde olan ağaçkakanlar çok ürkek kuşlardır. Bu nedenle tenha orman, park ve bahçelerde yaşarlar. Genellikle ağaçların içinde gagaları ile oydukları yuvalarda yaşarlar.

Baykuş: Başları büyük ve tüylü, kuyrukları kısa, kanatları enli ve uzundur. Bazılarının kanatları açıkken bu mesafe bir adam boyuna yaklaşmaktadır. Bazıları ise serçe kadar küçüktür. Kıvrık gagaları, keskin pençeleri ve kancalı tırnakları vardır. Kuvvetli pençeleri ile avlarına odaklanmaktadırlar.

Vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplı olan baykuşlar sessizlik içinde avlanır. Uçarken kanatları ses çıkarmaz. İri olan gözleri, başlarının yanında değil önünde bulunmaktadır. Baykuşların gözleri hareket edememektedir.

Karga: Yapılan araştırmalara göre kargalar kuşların en akıllılarındandır. Kargalar oldukça iyi ses taklidi yapabilirler. Yapılan araştırmalarda yaklaşık 100 kelimeyi ve 50 tam cümleyi öğrenebilen kargalar olduğu tespit edilmiştir.

Kırlangıç: Boyları 10-23 cm arasında değişmekte olan kırlangıçların çoğunun karnı beyaz; baş, kuyruk ve kanatları siyah; alın ve gerdanı kahverengi parlak tüylüdür. Tırnaklarının şekli dolayısıyla yassı zeminlere rahatça tutunabilirler. Üçgen şeklindeki gagaları ile sinek, sivrisinek gibi küçük böcekleri avlayabilirler. Hızlı uçan kırlangıçlar kuyruklarını dümen olarak kullanır ve hızlı dalışlar yaparlar. Ayrıca çoğu sürü halinde yaşamaktadır.

Ağaçkakan Baykuş Karga ve Kırlangıç Kuşlarının Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir