Ahatovna Ahmadulina Biyografisi

İzabella Ahatovna Ahmadulina 10 Nisan 1937’de Moskovada doğmuştur. Stalin sonrası Sovyet edebiyatında özgün bir ses olarak dikkat çeken Tatar ve İtalyan kökenli şair. 1960′ta Gorki Edebiyat Enstitüsü’nde eğitimini tamamladıktan sonra Orta Asya’yı gezdi.

Ahatovna Ahmadulina Yapıtlarındaki ödünsüz bireycilik yüzünden resmi eleştirilere hedef olmasına ve bazen eserlerini yayınlatmakta güçlük çekmesine karşın, sonunda Sovyet Yazarlar Birliği’ne kabul edildi. 1950′lerde evli kaldığı şair Yevgeni Yevtuşenko gibi Ahmadulina da eserlerini binlerce kişinin izlediği toplantılarda okudu. İlk şiir kitabı olan Struna (Arp Teli) 1962′de yayımlandı. Başlığı Puşkin’in 1830′da yazdığı bir şiirini hatırlatan Moya rodoslovnaya (1964,Secerem) adlı uzun şiiri hem içerik hem biçim açısından iddalı, sağlam bir deneme olarak dikkati çeker.

Ahatovna Ahmadulina Sonraki eserleri arasında Uroki Muzıki (1969,Müzik Dersleri), Stihiki Muzıki (1975,Şiirler), ve Taina (1983,Sırlar) sayılabilir.

Ahatovna Ahmadulina Kimdir Ahatovna Ahmadulina hayatı Ahatovna Ahmadulina biyografisi Ahatovna Ahmadulina İzabella Ahatovna Ahmadulina 10 Nisan 1937, Moskova doğumlu, Stalin sonrası Sovyet edebiyatında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir