Ahmet Haşim Biyografisi

Ahmet Haşim 1884’de Bağdatta doğmuştur.
Ahmet Haşim 4 Haziran 1933 yılında İstanbul Kadıköy’de hayata veda etmiştir. Ahmet Haşim Türk şiirinde sembolizm akımının en önemli temsilcisidir. Ahmet Haşim Aynı zamanda Fecr-i Ati topluluğunun en başarılı ve en önemli şairidir. Ahmet Haşim bir çok şiiriyle dikkatleri üzerinde toplamayı başarmış şiir vasıtasıyla insan zihninde oluşturduğu tablolarla hafızlara kazınmış bir şairdir.

Ahmet Haşim Bağdat’ta doğmuştur.Ahmet Haşimin Babası mülkiye kaymakamlarından ve Bağdat’ın eski ve bilinen ailelerinden birine mensup Ahmet Hikmet Bey annesi ise yine Bağdat’ın ileri gelenlerinden Kahyazadeler’in kızı Sara Hanım’dır. Babasının Arabistan vilâyetlerindeki memuriyetleri sebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili gördü.
Ahmet Haşim Dil olarak da aynı sebepten sadece Arapça öğrendi.Ahmet Haşimin Annesinin ölümü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbul’a geldi. 1897′de Galatasaray Sultanîsine yatılı olarak verildi.
Ahmet Haşim 1907′de mezun olunca Reji İdaresine memur olarak girdi.Ahmet Haşim Bir taraftan da Mekteb-i Hukuk’a devam etti. Ahmet Haşim I. Dünya Savaşı’ndaki askerliği (1914 – 1918) sırasında Anadolu’nun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu.Ahmet Haşim 1924′te Paris’e, 1932′de de hastalığı sebebiyle Frankfurt’a gitti.
Ahmet Haşim Çeşitli yerlerde memur olarak çalışan Hâşim, daha çok öğretmenlik yaptı.

Ahmet Haşim 1911′de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı. Fecr-i Atî dağıldıktan sonra siyasî ve edebî akımların dışında kendisine has bir şiir ve nesir anlayışının tek temsilcisi olarak kaldı.

Ahmet Haşim Dış dünya gözlemlerini kendi prizmasından geçirerek anlatır sonbahar akşam kızıllığı ve karamsarlık önemli temalardır. Ahmet Haşim fıkraları, denemeleri ve gezi yazılarıyla da önemli bir yazarımızdır.

Ahmet Haşim Kimdir Ahmet Haşim Hayatı Ahmet Haşim Biyografi Ahmet Haşim 1884yılında Bağdat’ta dünyaya gelmiştir. Ahmet Haşim 4 Haziran 1933 yılında İstanbul Kadıköy’de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir