Ahmet Kavas Biyografisi

1964 yılında Samsun’un ilçesi olan Vezirkörrü’de Dünyaya geldi.
1982 yılında Merzifon İmam-Hatip Lisesini, 1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi.
1988 yılı Eylül ayında Türkiye Diyanet Vakfı`nın verdiği Fransada Yüksek Lisans eğitimi ve doktora bursunu kazandı.
1991 yılı Kasım ayında Paris-7 Üniversitesi Coğrafya, Tarih ve Toplum Bilimleri Bölümünde, Afrikada İslam ve Müslüman Toplumlar Uzmanı Prof. Dr. Jean-Louis Triaudun yanında 1835-1912 Yılları Arasında Osmanlı İdaresi ile Senusiyenin Münasebetleri konulu Yüksek Lisans tezini bitirdi.
25 Mayıs 1996 tarihinde aynı bölümde ve aynı danışmanın yanında Fransızca Konuşulan Afrikada Modern Arapça-İslam Eğitiminin Gelişmesi, Mali Cumhuriyeti Medreseleri, 1980-1994 Yılları arasında Başkent Bamakonun Konumu konulu doktora tezini tamamlayarak savundu.
1996 yılı temmuz ayından 2006 şubat ayına kadar İstanbulda bulunan İSAMda (İslam Araştırmaları Merkezi) araştırmacı olarak görev yaptı. Halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi`nde Doç. Dr. olarak görevine devam etmektedir.
Özellikle Başbakanlık Osmanlı Arşivinde Afrika ile ilgili belgelere dayalı olarak Osmanlı Afrikası konusundaki araştırmalar yapmaktadır. Öğretim üyeliğinin yanı sıra TASAM (Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) adlı düşünce kuruluşunda proje yöneticiliği ile TASAM Afrika Enstitüsü Müdürlüğü’nü yürütmektedir.

Ahmet Kavas Kimdir Ahmet Kavas Kimdir Ahmet Kavas Hayatı, Biyografisi AHMET KAVAS (Akademisyen – Yazar) 1964 yılında Samsun Vezirkörrü’de doğdu. 1982 yılında Merzifon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir