Amelia Earhart Kimdir

Bugün Amelia Earhart’ın doğum günü eokulegitim.com sizlere Amelia Earhart hakkında bilgiler aktarıyoruz. Amelia Earhart Kimdir ? Amelia Earhart, dünyanın en ünlü pilotlarından biridir. Kısa yaşamı süresince yeni ufukların haritasını çizdi ve rekorlar kırdı.  Google bugün 24 Temmuz 2012 bir logo ile ünlü birini anımsattı , Amelia Earhart . Google ‘ın hatırlattığı Amelia Earhart kimdir ? Amelia Earhart hakkında bilgiler aktarıyoruz.

Tam adı Amelia Mary Earhart ABD’li havacı ve yazardır. Amerika Birleşik Devletleri kişilikleri içerisinde kendisini daha çok pilot kimliğiyle duyurmuştur. Amelia Earhart 24 Temmuz 1897 tarihinde doğmuştur. Ölüm tarihi ise bir muammadır. Zira, Amelia Earhart 2 Temmuz 1937 tarihinde  ortadan kaybolmuştur. Kendisinden bir süre haber alınmayan Amelia Earhart’ın 20 Haziran 1938 tarihinde öldüğü ilan edilmiştir.

Amelia Earhart
Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart’tır. ABD’nin Kansas eyaletinde doğan Earhart I. Dünya Savaşı sırasında askerî hastanelerde hemşirelik yaptı. Savaştan sonra hava taşıtlarındaki hızlı gelişmelerle yakından ilgilendi. 1928’de Atlas Okyanusu’nu yolcu olarak geçen ilk kadın olarak ün kazandı. 20-21 Mayıs 1932’de tek başına Newfoundland’dan İrlanda’ya uçarak Atlas Okyanusu’nu geçti. ABD’yi baştan başa geçtiği uçuşundan sonra, Ocak 1935’te, Newfoundland-İrlanda arasındaki mesafeden daha uzun olan Hawaii-Californa arasını gene tek başına uçan ilk kişi oldu. 1937’de ABD’li meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli, çift motorlu bir uçakla dünya turuna çıktı. İkinci Dünya Savaşı’nda yolculuğunun üçte ikisini tamamladığı sırada, uçak Pasifik Okyanusu’nun ortalarında kayboldu ve Earthart’ın izine bir daha rastlanmadı.

Kaynak: Amelia Earhart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir