Aristotle Onassis Hayatı

Aristotle Onassis, “Aristo” Onassis Yunanlı armatör ve zengin bir iş adamıdır.
Aristotle Onassis 1906 yılında İzmir’de doğdu. Tütün ticaretinden zengin olan ailesi, Kurtuluş Savaşı sonunda Türk kuvvetleri tarafından İzmir’in geri alınmasından sonra Yunanistan’a göç etti. 1923 yılında ailesince Arjantin’e gönderilen Onassis Buenos Aires’teki United River Plate Telephone Co.’ya gececi santral memuru olarak girdi. Ayrıca bir aile dostunun yardımıyla gündüzleri aile mesleği olan tütün işine girdi. Arjantin’de ithal Doğu tütünlerinin kullanımını yüzde 10’dan 35’e yükseltince telefon şirketindeki işini bıraktı. Tütün satışlarından aldığı yüzde 5 komisyonla iki yılda 100 bin ABD Doları kazandı. 1925 yılında hem Yunanistan hem de Arjantin pasaportu aldı.

Aristotle Onassis 1928’de Yunan hükümeti adına Arjantin’le bir ticaret anlaşması için görüşmeler yapmakla görevlendirildi, ardından Yunanistan’ın Buenos Aires konsolosluğuna getirildi (1930). Bu arada sigara üretimi ve hammadde ticaretine de el atarak işlerini büyüttü. İş hayatındaki başarısıyla daha 25 yaşındayken milyon dolarlık servete sahip oldu. 1931’de deniz taşımacılığının bunalıma düştüğü bir sırada, Kanadalı Canadian National de Montréal şirketinden çok düşük bir bedel sayılabilecek 120 bin ABD Doları’na altı yük gemisi satın aldı. Navlun ücretlerinin artırılmasından sonra başka gemiler aldı; 1936’da, İsveç’te petrol tankerleri yaptırmaya başladı. II. Dünya Savaşı sırasında, gemileri ya bu ülkede bağlı kaldı, ya da Müttefikler hesabına çalışırken battı. Deniz sigortacılığı şirketlerince zararı ödenen Onassis, 1945’te yeniden çok büyük bir tanker filosu oluşturdu. 1940’larda ve 1950’lerde filosunu daha da genişletti. 1953’te Monte Carlo Kumarhanesi’nin yanı sıra tiyatrolar, oteller ve başka taşınmaz mallara sahip olan Société des Bains de Mer’in çoğunluk hisselerini satın aldı. Ayrıca, 1956’da Olympic Airways havacılık şirketi’ni kurdu.

Aristotle Onassis kimdir Aristotle Onassis hayatı Aristotle Onassis biyografisi Aristotle Onassis, "Aristo" Onassis Yunanlı armatör ve işadamı. Aristotle Onassis 1906 yılında İzmir’de doğdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir