Atatürk’e Mektup Örnekleri Kısa

Bu yazımızda, sizlere Atatürk’e Mektup Örnekleri Kısa Kısaca bu konu hakkında bir yazı örneği sunacağız.

Görsel sonucu

Dünya üzerinde var olan her türlü milletin fertlerinin öncelikli arzusu, refah içerisinde, insana yaraşır bir şekilde onurlu bir yaşam sürdürmek olmaktadır. Türk milleti, tarihin eski dönemlerinden itibaren başladığı hayat yolculuğu boyunca nerede, ne şart altında olursa olsun onurunu, gururunu ve kimliğini kaybetmemiş, her türlü zorluğa göğüs germesini bilmiş olan bir millettir.

Yakın tarihimizde bunun en iyi örneği ise Mustafa Kemal Atatürk’tür. Hayatını, tüm enerjisini Türk milletinin bekâsı, geleceği için sarf eden Atatürk, ardında bizlere, I. Dünya Savaşı sonrası hayal etmesi bile zor olan özgür, bağımsız ve güçlü bir cumhuriyet bırakmış en önemli liderlerimizden bir tanesidir.

Tarih boyunca bizler için önem arz eden pek çok Atamız olmuştur, ancak yakın tarihimizi en iyi şekilde açıklıyor olması açısından Atatürk’ü bilmek, anlamak her genç için çok önemlidir. Nereden geldiğini bilmeyen insan, nereye gideceğini de bilemeyeceği için Atatürk, bu bağlamda bizlere yol göstermiş olan, bizlerin istikbâli için ömrünü harcamış olan bir liderimizdir.

Onu daha iyi kavrayabilmemiz için öğretmenlerimiz, pek çok zaman bizlerden Atatürk’e mektup yazmamızı isteyebilirler. Bunun için sayfamızda bulunan Atatürk’e mektup örneklerini inceleyebilir, sizler de bu yazılardan yola çıkarak Atanıza neler yazmak istediğinizi kendinizce kurgulayabilirsiniz.

————————————————————————————-

SEVGiLi ATATÜRK,

EĞER SEN OLMASAYDIN ŞU ANDA BiZ ÖZGÜR OLAMAZDIK, BAYRAMIMIZ OLMAZDI, 23 NiSAN 1920 YILINI KUTLAYAMAZDIK, TBMM AÇILMAZDI iYiKi SEN VARSIN. ATATÜRK”ÜM SEN OLMASAYDIN YABANCILAR BiZi ESiR ALIRLARDI SEN DÜŞMANI TÜRKiYE”DEN DENiZE DÖKTÜN, HALKIN iÇiN CANINI FEDA ETTiN , BENDE BUNUN iÇiN KOMUTAN OLMAK iSTiYORUM. KEŞKE ÖLMESEYDiN, ŞUANDA YANIMDA OLSAYDIN, SEN ÇOK iYi BiR iNSANDIN, SENi SEViYORUM. SEN BU DÜNYADA Ki EN iYi iNSANSIN, SENi HiÇBiR ZAMAN UNUTMAYACAĞIM.KEŞKE SENi RESiMLERDEN DEĞiLDE GERÇEKTEN GÖRSEYDiM. SENi CANLI GÖRSEYDiM BiRŞEY iSTEMEZDiM. SENi ŞiMDi DERTLENDiRMEYEYiM DE GÜZEL TOPRAĞINDA RAHAT UYU. ÇOK ÇALIŞIP BÜYÜYÜNCE KOMUTAN OLUP BU VATANI KORUYACAĞIM.

————————————————————————————-

Senin doğuşun bu dünyada yasanan en güzel doğumdur bizim için. Nedenini sorma sakın!!! Nedenini zaten yaşadın, yasattın ATAM.
Emdigin sütlerin, attıgın ilk adımın, söylediğin annene gurur veren ilk kelimenin, okuduğun her satırın, kısacası hayatın, şu anda gençliğimde kendimi korkusuz hissetmemin tek sebebiydi ve bu yüzden devim, ben senin o mavi gözlerinde duyguyla baktığın hiçbir bakışın hakkını ödeyemem.
O baskışlarının altında nede çok yaşayan varmış halbuki. Bir vatanmış senin gözlerinin ardındaki…
Senin her resmine baktığımda, ‘işte bu’ diyorum. işte ilk kurtarıcımız olarak duydugum ve tekrar tekrar doğumunu, hayatını ve en önemlisi ülkemize kurtarıcı melek olarak geldiğini bildiğim, mavi gozlü devim diyorum. İşte seni böyle güçlü, böyle kudretli biliyor ve böylesine seviyorum.
Biliyorum ki yazdığım bu mektup eline ulaşmayacak ve sen bu mektubu okuyamayacaksın, ben sadece sana olan duygularımı, sana olan hayranlığımla yazıyorum bu mektuba. Ve şunu da çok iyi biliyorum ki yazdığım bu mektubu okuyamasan da her okuduğumda senin beni duyacağını ve hissettiğini anlıyor olacagım. Yazdıgım bu mektup son olarak kalmayacak Atam, mektubunun devamı her zaman gelecek ben yasadığım sürece. Ben sana yazıp okuyacağım ve sen de beni duyup hissedeceksin…
Sen her aklıma geldiğinde ve gökyuzüne her baktığımda bir ılık rüzgar eser, ağaçkların yaprakları oynar ve ortalığı derin bir sessizlik kaplar işte o zaman şöyle diyorum içimden; “Buyuk devim geldi bir rüzgar olup esip gitti…”
Sen benim her zaman kalbimdesin Atam ve öyle kalacaksın…

4 thoughts on “Atatürk’e Mektup Örnekleri Kısa

 • 21/11/2018 tarihinde, saat 16:22
  Permalink

  meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  Yanıtla
  • 21/11/2018 tarihinde, saat 16:23
   Permalink

   moooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

   Yanıtla
 • 19/10/2017 tarihinde, saat 17:31
  Permalink

  atatürk ben sei çok seviyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir