Ateşli silahların icadı, Ateşli silahları kim buldu

Ateşli silahların tarihi, ilk ateşli silahı kim buldu, ateşli silahlar ne zaman bulundu, ilk ateşli silahın icadı

Silahlara ilişkin ilk inandırıcı belgeler, 1326 yılına aittir. O yıl, Kral III. Edward’ın, ‘Walter de Milimete” adıyla yazdığı “Kralların Görevlerine Dair” (De Officiis Regum) adlı kitapta, bir masanın üzerine monte edilmiş güçlü bir silahın çizimleri yer aldı.

Vazo biçimindeki bu silah, ucu iyi kızdırılmış bir demir çubukla ateşlendi ve dört dilli bir ok fırlattı. Norfolk’ta Holkham Hall’da bulunan ve 1326-1327 yıllarına ait olduğu saptanan bir başka belgede de, bu silahın daha gelişmiş bir türünün çizimleri vardı. Çinlilerin ve Hindistanlıların Avrupalılardan çok daha önce ateşli silahlara sahip olduğuna ilişkin iddiaları kanıtlayan yazılı belgeler, hâlâ bulunamadı. Bu söylentiler, eski Doğu edebiyatından kaynaklanmaktadır.

Ateşli silahlar, ilk kez 1520 yılında Çin’e Portekizliler tarafından tanıtıldı. Bir savaş sırasında topların ilk kullanılması ise, 1331 yılında İtalya’da yaşandı. “Cividale” yi kuşatan Almanlar, bu İtalyan kentini top ateşine tuttular.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Ateşli silahların icadı, Ateşli silahları kim buldu Ateşli silahların tarihi, ilk ateşli silahı kim buldu, ateşli silahlar ne zaman bulundu, ilk ateşli silahın icadı Silahlara ilişkin ilk ateşli silahlar ne zaman bulundu, Ateşli silahların tarihi, ilk ateşli silahı kim buldu, ilk ateşli silahın icadı

5 thoughts on “Ateşli silahların icadı, Ateşli silahları kim buldu

 • 13/03/2018 tarihinde, saat 19:55
  Permalink

  hepınızın anasını 2 ayda 2000 kere sıkem aq ler

  Yanıtla
 • 13/03/2018 tarihinde, saat 19:55
  Permalink

  hepınızın anasını

  Yanıtla
  • 13/03/2018 tarihinde, saat 19:57
   Permalink

   ananda super sıkıyodum

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir