Beslenme Şekillerine Göre Canlılar Kaça Ayrılır

Bu yazımızda, sizlere Beslenme Şekillerine Göre Canlılar Kaça Ayrılır Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

beslenme şekilleri canlılar ile ilgili görsel sonucu

Beslenme, bu dünyada yaşam sürdürmekte olan her canlının temel ihtiyacıdır. Canlıların, yaşamsal özelliklerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek adına dışarıdan gıda alımı yapmalarına beslenme denilmektedir. Bu kapsamda bitkiler de, insanlar ve hayvanlar da çeşitli şekillerde beslenme yaparak yaşamlarını sürdürmektedirler. Doğadaki canlıların beslenmesi, mükemmel bir döngü içerisinde gerçekleşmektedir.

Beslenme Şekillerine Göre Canlılar

  • Üretici Beslenme (Ototrof)

Bir canlının kendi yaşamı için gerekli olan besinleri kendi kendine üretebilmesidir. Örneğin bitkiler, sahip oldukları klorofil aracılığı ile havada bulunan karbondioksiti, toprakta bulunan suyu içlerine alırlar ve güneş ışığının yardımı ile enerji sentezlerler. Bunun sonucunda ise dışarıya, diğer canlılar için gerekli olan oksijeni verirler. Bu sayede canlılığın devamına katkıda bulunurlar.

  • Tüketici Beslenme (Heterotrof)

Bir canlının, kendi yaşamı için gerekli olan besinleri dışarıdan temin etmesi ile oluşan beslenme şeklidir. Hayvanlar ve insanlar, bu sınıfa girmektedir. Bu şekilde beslenen canlılar arasında etçil, otçul ve hem etçil hem de otçul olan canlılar da bulunmaktadır.

Etçil canlılar, sadece doğada buldukları diğer canlıların etini yiyerek beslenen canlılardır. Otçul canlılar ise et yemeyen, sadece otla beslenen canlılara verilen isimdir. Hepçil canlılar ise hem et, hem de otla beslenirler.

  • Çürükçül Beslenme (Saprofitlik)

Bu şekilde beslenen canlılar, doğada bulunan yaşamını kaybetmiş canlıların artıklarını yiyerek beslenirler. Bu sayede, çeşitli canlı artıklarının doğa içerisine tekrardan doğal bir süreç içerisinde karışmasına katkıda bulunurlar.

 

Beslenme Şekillerine Göre Canlılar Kaça Ayrılır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

3 thoughts on “Beslenme Şekillerine Göre Canlılar Kaça Ayrılır

  • 14/02/2018 tarihinde, saat 16:16
    Permalink

    beslenme şekillerine göre canlılar kaç gruba ayrılır örneklerle açıklayınız çok güzel öğrendim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir