Betimleyici Anlatım ile Öyküleyici Anlatım Arasındaki Farklar

Betimleme ile Öyküleme Arasındaki Farklar Nelerdir

Kimi zaman betimlemede tasvir edilenler hareket halinde olur. Bu nedenle öyküleyici anlatımla betimleyici anlatım karıştırılmamalıdır: Varlıkların hareket halinde olması bir olay kökenliyse öyküleyici anlatım; olay kökenli değilse betimleyici anlatım söz konusu olur. Ufuk çizgisinin ötesindeki yerler şimdi gri bir pusa bürünmüştü. Mor dumanların içinden beyaz bir ışık topu gibi martı sürüleri geçiyordu. Martılar bir sevda masalı gibi uçuyordu. Ortalık kızıl bir karanlığa bat­tıkça, onlar da eriyip kayboluyordu. Renkleri tütün sarısına dönüyor, gözlerinin siyahı, aklarına karışıyor­du. Güneş gitgide batıyordu. Çizgiler inceliyor, ortalık Prusya mavisi bir akşama kesiyordu.

Bu parçada hareket söz konusu olmasına karşın, öyküleme yoktur. Çünkü anlatım olay kökenli değildir. Hareketli bir tablo söz konusudur.

Betimleyici Anlatım: Okura izlenim kazandırmayı amaçlar.

Öyküleyici Anlatım: Okuru olay içinde yaşatmayı amaçlar.

SORU

“Önce kırmızıların, sonra sarıların, sonra koyu mavinin, sonra da daha açık mavinin göğün içinde parça parça, renk renk, silik silik olduğu bir gökkuşağı… Sanki yeni yaratılıyormuş gibi toprak, bir kara oyunu başlatmıştı. Her şey, daha doğrusu her renk soluk, silik, kabından taşmış, yayılmış bir halde büyüye büyüye, şeklini bulup kaybederek bir şey olmaya çalışıyordu. Önümüzde uçuk, anlamsız, hatta garip renklerle boyanmış bir duvar vardı. Bu duvarın boyunca ressamlar soyuttan somuta, kaostan şekle doğru giden, bir oyundur oynuyorlardı.”

Yukarıdaki parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi kullanılmıştır?

A) Öyküleme B) İzlenimsel betimleme   C) Fiziki betimleme

D) Açıklama E) Ruhsal betimleme

CEVAP :

Parçadaki anlatım gözümüzde bir resim çiziyor. Dolayısıyla betimlemenin kullanıldığı bu parçada yazarın kullandığı “garip” sözünden ve yaptığı benzetmelerden kaynaklı öznelliğin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. 0 halde bu parça öznelliğin söz konusu olduğu izlenimsel betimlemedir. Doğru seçenek B‘dir.

Öyküleyici Anlatım ile Betimleyici Anlatım Arasındaki Farklar İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

One thought on “Betimleyici Anlatım ile Öyküleyici Anlatım Arasındaki Farklar

  • 03/11/2014 tarihinde, saat 21:01
    Permalink

    bu siteye çok teşekkür ederim ihtiyacımı karşıladı

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir