Bilgisayar İle ilgili Kompozisyon

Bilgisayar ile ilgili kompozisyon örnekleri, bu yazımızda sizlere bilgisayar ile ilgili kısa bir kompozisyon yazısı yazacağız.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımıza bilgisayar adını verdiğimiz yeni bir teknolojik ürün girdi. Henüz yeni bir ürün olmasına rağmen günümüzde milyarlarca insana ulaşan bilgisayar sayesinde günlük işlerin pek çoğu rahatlıkla yürütülebiliyor. İnternet bağlantısı sayesinde iletişim imkanı da sağlayan bilgisayarlar insanların yaşantısını büyük ölçüde kolaylaştırdı.

Bilgisayar ilk olarak ABD’de icat edildi. 70’li yılların başında askeri amaçlarla kullanılan bilgisayar zamanla iş alanında da kullanılmaya başlandı. İş alanında sağladığı kolaylıklar sayesinde kısa zamanda Amerika başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaygınlık kazanan bilgisayarın Türkiye’ye girişi ise 80’li yılların sonlarına denk gelmektedir.

Türkiye’de bilgisayarlar 2000’li yılların başından itibaren yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak  devlet dairelerinde kullanılan bilgisayarlar son on yıl içinde hemen her eve girerek insanların günlük yaşantılarının önemli bir parçası haline geldi. Çocukların ödevlerini kısa zamanda yapmasını, büyüklerin haberleşme ve iş dünyasında daha hızlı ve pratik bir şekilde çalışmasını sağlayan bu bilgisayarların önemli yararlarıyla birlikte toplumsal yaşayışı zedeleyen birtakım zararları da bulunmaktadır.

Mesela bilgisayarlar çocuklar üzerinde oldukça tesir edici aletlerdir. Çocuklar bilgisayarlara yükledikleri oyunlarla uzun süre vakit geçirince günlük hayattan ve çevreden uzaklaşır, bunun sonucunda da asosyal bir şekilde yetişir. Bilgisayarda fazla vakit geçiren çocuklar bazı psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir. Ailelerine karşı gelebilir, aile ve toplum arasındaki ilişkileri zedelenebilir. Ayrıca bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek tembelliğe, hareketsizliğe ve şişmanlığa neden olur. Yani bilgisayarlar dolaylı yoldan hastalıklara da davetiye çıkarabilir.

Kısacası bilgisayarın bir çok yararı olmasına rağmen önemli zararları da bulunmaktadır. Bu zararlarından korunmak için bilgisayar kullanımını ölçülü bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. Aşırı bilgisayar kullanımı da zararlı az kullanım da. Bunun ölçüsünü ayarlamak tamamen insanın iradesinin elinde. Doğru bir planlamayla bilgisayarın zararlı etkilerinden rahatlıkla korunabiliriz.

indir (4)

Bilgisayar Hakkında Kompozisyon İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

5 thoughts on “Bilgisayar İle ilgili Kompozisyon

  • 17/03/2015 tarihinde, saat 17:04
    Permalink

    ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELİNİZE SAĞLIK

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir