Bir Ülkede Siyasi Parti Sayısının Fazla Olması Neyi İfade Eder

Siyasi Parti Sayısının Demokrasiye Etkileri, Bir Ülkede Siyasi Parti Sayısının Fazla Olması Neyi İfade Eder

Siyasi partiler, savunulan görüş etrafında toplanılan demokratik birimlerdir. Bir ülkede siyasi parti sayısı ne kadar fazla ise o ülkede o kadar çok farklı görüş var demektir. Farklı görüşlerin olduğu yerde ise demokrasi daha etkili işleyecek ve toplumdaki her kesim sesini duyurma imkânı bulacaktır.

Siyasi partiler savundukları görüşü destekleyen insanları bir araya getirmektedir. Bu nedenle siyasi partiler demokrasinin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Bir ülkedeki siyasi partilerin fazlalığı o toplumda demokrasinin etkin şekilde işlemesini sağlar. Tek sesli bir ülkede, siyasi partilerin az olduğu yerlerde iktidara muhaliflik edecek bir güç bulunmaz. Bu da tek taraflı bir demokrasi haline gelir hatta buna demokrasi demek bile mümkün değildir.

Siyasi partilerin etkin şekilde görev yapabilmeleri için mecliste de görev alabilmeleri gerekmektedir. Seslerini duyurabilmeleri ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Bu partilerin sayıca fazla olması o ülkede farklı görüşlere duyulan saygının da bir göstergesidir.

Siyasi Partilerin Fazlalığı Ne Anlama Gelir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir