Boyun Düzleşmesi Neden Olur

Boyun Düzleşmesi Nedir,
Boyun Düzleşmesi Nedenleri,
Boyun Düzleşmesinin Belirtileri

Boyun düzleşmesi; Boyunda sık karşılaşılan problemlerden biridir.Normal insanlardaki konumu “C” şeklinde olan boyun, hasta olan insanlarda yandan bakıldığında boyun omurları bir cetvel gibi dümdüz görünür.

İnsan omurgası, kafa tasının altından kuyruk sokumunun bitimine kadar, toplam 33 adet omurdan ve aralarında disk denilen kıkırdaklardan oluşur. Yandan bakıldığında boyun, sırt ve bel bölgesi hepsi bir arada ;omurgada S harfine benzeyen bir şekil meydana getirir.
Müstakil bakıldığında ise;
boyun bölgesinde öne bakan “C ” harfi ,
sırt bölgesinde arkaya bakan ” C” harfi ,
bel bölgesinde ise ; boyunda olduğu gibi yine öne bakan “C ” harfi şeklinde tatlı bir yuvarlanma görülür..
bu durum ; normal anatomik yapıdaki her insanda görülen bir durumdur.

tıpta boyun bölgesine cervikal , bel bölgesine lomber bölge denir.
dolayısıyla normalde boyunda olan öne doğru yuvarlanmaya cervikal lordoz , bel bölgesindeki öne doğru yuvarlanmaya ise lomber lordoz adı verilir.
Boyun, 7 adet omurdan ve aralarındaki disklerden oluşmaktadır. dediğim gibi ,bu yapılar yandan açıklığı öne bakan bir eğilim gösterir.

Ancak ; kireçlenme , boyun fıtığı , travmalar , sinir damarlarında sıkışma , yanlış yastık kullanım gibi bazı durumlarda , boyun kaslarının kasılması neticesinde boyundaki bu konveks tipteki yapı bozularak, düz bir hale gelir. yandan bakıldığında boyun omurları bir cetvel gibi dümdüz görünür…. bu görüntüye “cervikal lordoz düzleşmesi ” veya ” boyun düzleşmesi ” denir.

boyun düzleşmesi ( cervikal lordoz düzleşmesi ) tek başına bir hastalık değildir. boyunda meydana gelen bazı hastalıklar sonucu ortaya çıkan klinik ve radyolojik bir belirtidir.


Belirtileri nelerdir?

* Düzleşen boyunda beyine yeterince kan gitmediği için baş ağrısı,
* Bulantı, baş dönmesi, unutkanlık halleri,
* İlerleyen vakalarda ise isteksizlik ve konsantrasyon bozuklukları görülür.

Tedavisi nasıldır?

Tedavi edilmesi gerekli olan bir hastalık olup, kendi kendine iyileşmez. Yukarıdaki ifade edilen belirtiler azmaya başlar. İlaçlara tepki azalır. Ağrı iyice yayılmaya ve güç kaybı yaşanmaya başlar. Başlangıç safhasında antienflamatuar ilaçlar, sıcak uygulama, dinlenme ve ağrı kesiciler işe yarayabilir.

Bu arada boyun egzersizlerini ihmal etmemelisiniz. Boyun egzersizlerinin uygulanması düzleşmiş boyunu eski haline döndürmeyi mümkün kılmaktadır. Boyun egzersizleri ile ilgili makalemiz sitemizde “Boyun Egzersizleri” başlığı altında yer almaktadır.

İlerlemiş vakalarda mesela boyuna kadar yayılma varsa bir doktora görünmenizde yarar vardır. Doktorunuz size fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi önerebilir. Bunlara ilaveten masaj da etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda akupunktur tedavisi ile de olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlermiş düzleşmeye bir de fıtık eklenmişse hastanın durumuna göre cerrahi operasyon gerekebilir.

Peki nelere dikkat etmeliyiz?

* Yüksek yastık kullanmayın, koltuk kenarlarında dinlenmeyin
* Uzun süre öne eğik pozisyonda durmayın
* Kötü duruş alışkanlığı
* Mutlu olmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın. Stresi azaltın. Çünkü bu iki madde direk olarak boyun sinirlerine etki eder.
* Ağır kaldırmayın
* Tek kolla yük taşımayın
* Islak saçla dışarı çıkmayın
* Klima, vantilatör önünde ve cereyan eden yerlerde durmayın
————————————————————————————————————————————————————-

Boyun Düzleşmesi Neden Olur Boyun Düzleşmesi Nedir, Boyun Düzleşmesi Nedenleri, Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Boyun düzleşmesi; Boyunda sık karşılaşılan problemlerden biridir.Normal insanlardaki konumu “C” şeklinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir