Boyun Gerginliği Belirtileri

Boyun Gerginliği Belirtileri,

Boyun Gerginliği Belirtileri ve Boyun Gerginliği Tedavisi

Bilgisayar başında oturmuş önemli bir projeyi sonlandırmaya çalışıyorsunuz. Fakat başınızda bir ağrı düşüncelerinizi toparlayamıyorsunuz. Ağrı ensenize omuzlarınıza doğru yayılıyor içinizde bir isteksizlik yaptığınız işin hangi konuda olduğunu bile unutmuş gibisiniz. Şu anda yatakta olsam biri gelse de boynumu omuzlarımı ovsa diye hayal ediyorsunuz. İşinize konsantrasyonuz oldukça azalmış durumda..

Eğer yukarıda bahsettiğimiz durum bir iki Günden fazla sürüyor veya sık sık tekrarlanıyorsa boynunuzda bir problem var uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor demektir.

Boyunda ne gibi problemler olabilir?

oluşan aks düzleşmesidir. Boyunda en sık rastlanılan problem boyundaki kasların aşırı gerilmesi ilenormalde “C” harfi şeklinde olan boyun düz bir çizgi şeklini alır.

Boyun gerginliğinin belirtileri nelerdir?

Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez kişide başağrısı başdönmesi bulantı unutkanlık tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik konsantrasyon bozukluğu ileri derecede alınganlık isteksizlik oluşur.

Boyun gerginliği teşhisi nasıl konur?

Boyun gerginliği teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler fiziksel muayene ve MR filmi çekimidir. MR ile hastalığın ne derece ilerlediği de saptanır.

Boyun gerginliğinin tedavisi nasıldır?

Boyun gerginliği çok ilerlememiş henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar Sıcak uygulama gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun gerginliği ilerlemiş ağrılar kollara da yayılıyorsa tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa cerrahi müdahale de gerekebilir.

Boyun gerginliği tedavi edilmezse ne gibi sorunlar oluşur?

Boyun gerginliği tedavi edilmezse başağrıları sıklaşır ve ağrı kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir kişide mutsuzluk hali Depresyona dönüşür. Sürekli boyun gerginliği boyun fıtıklarına zemin sağlar kollarda uyuşukluk güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Boyun gerginliği oluşmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Boyun gerginliği oluşmaması için öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız. İşimizdeki Aile hayatımızdaki gerginlikler ilk olarak boynumuza akseder. Mutsuz olduğumuz işlerden ayrılıp severek yapacağımız işleri seçmeli mutsuz beraberliklerde ısrarcı olmamalıyız. Tüm zamanımızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli hobilerimize zevkle yaptığımız faaliyetlere de zaman ayırmalıyız. Ayrıca ağır kaldırmak tek kolla yük taşımak yukarıya uzanmak uzun süre hareketsiz kalmak ıslak saçla dışarı çıkmak vantilatör klima önünde Hava cereyanı olan yerlerde durmak çok sakıncalıdır.

Ağrılarımız geçtikten sonra boyun kaslarımızı güçlendirici hareketler yapılması boyun gerginliği oluşması riskini azaltacaktır.
————————————————————————————————————————————————————-

Boyun Gerginliği Belirtileri Boyun Gerginliği Belirtileri, Boyun Gerginliği Belirtileri ve Boyun Gerginliği Tedavisi Bilgisayar başında oturmuş önemli bir projeyi sonlandırmaya çalışıyorsunuz. Fakat başınızda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir