Burun Büyümesi

Burun Büyümesinin Nedenleri,
Burnun Büyümesi

Sağlıklı her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet burun eti vardır. Konka diye de adlandırılan bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleri ile karıştırmamak gerekir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, vucut için faydası olmayan dokulardır. Halbuki burun etleri solunum yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı nemlendirirler, ısıtırlar, temizlerler. Bir tür süzgeç görevi görürler ve klima gibi çalışırlar.

Bu görevi nasıl yaparlar?

Burun etini saran bir zar tabakası(mukoza) vardır. Burun etlerinin asıl görev yapan kısmı bu zardır. Zarın üzerindeki hücreler soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme işinde ustalaşmışlardır.

Burun etleri gün içinde geçici olarak bazen büyürler, bazen küçülürler. Stabil ve aynı boyda değillerdir. Bu büyüyüp küçülmeleri süzgeçin çapının büyüyüp küçülmesi gibi düşünün.

Bulunduğumuz ortam soğuk ise burun etleri geçici olarak büyür. Soğuk havada burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak ve temiz havada ise burun etleri geçici olarak küçülür; böylelikle burnumuzu daha açık hissederiz ve daha rahat nefes alırız.

Solunum için bu kadar gerekli olan burun etleri bazen kalıcı olarak aşırı büyüyüp nefes alıp vermemizi sürekli engelleyecek hale gelebilirler. Bu durduk yerde olmaz tabi ki; alerjik nezle, kronik sinüzit, kötü hava koşullarına sahip yerlerde yaşamak, uzun süre burun açıcı damlalar kullanmak gibi bazı sebepler bu duruma yol açabilir.

Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman ne yapmak gerekir? Tedavi ne olmalıdır?

Burun etlerindeki büyüme hafif- orta derecede ise muhakkak ilaç tedavisi denenmelidir. Çünkü ilaçla küçülme ihtimali vardır ve bu ilk denenecek tedavi olmalıdır. İlaçla küçülmeyen veya ileri derecede büyük bir burun eti varsa o zaman ilaç tedavisi dışında çözümlere başvururuyoruz.

Burun eti büyümelerinin tedavisinde, ilaçlar dışındaki çözümler nelerdir?

Bunun için burun etlerine radyofrekans dediğimiz işlemin uygulanması çözüm için bir başka yöntem olabilir. Radyofrekans uygulanması muayenehane koşullarında yapılabilen ağrısız, sizin için oldukça basit bir yöntemdir. Radyofrekans sonrası sizin çalışmanıza da engel olmamış oluruz; böylece istirahat gerektirmeyen basit bir işlem sonrası hemen aynı gün işlerinize devam edebilirsiniz.

Burun eti büyümelerinde şayet ilaç tedavisi ve radyofrekans ile sizin burun tıkanıklığınızı çözemediyseniz işte bu durumda ameliyat gündeme gelebilir.

Ameliyatta burun etlerinin sadece burnu tıkayan kısmının alınması ve bu şekilde burun etlerinin küçülmesini sağlıyoruz. Şunu unutmayalım ki; bu kadar yararı olan burun etlerinin tamamının ameliyatla çıkarılması ”burun cinayetidir” denilebilir.

————————————————————————————————————————————————————-

Burun Büyümesi Burun Büyümesinin Nedenleri, Burnun Büyümesi Sağlıklı her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet burun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir