Deprem Çeşitleri Nelerdir Kısaca Özellikleri

Bu yazımızda, sizlere Deprem Çeşitleri Nelerdir Kısaca Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

deprem ile ilgili görsel sonucu

İnsanların ve doğada yaşayan tüm canlıların kimi zaman karşılaşmak zorunda kaldıkları bazı doğal durumlar yaşanmaktadır. Hayvanlar, doğal hayatlarından uzaklaşmadıklarından dolayı bu tür durumlardan zarar görmeseler de insan gibi doğayı kendi elleriyle şekillendiren canlılar, oluşan depremler sonucu büyük zararlar görebilmektedir.

Doğal afetler, ne zaman yaşanacağı önceden tahmin edilebilen olaylar olmadıklarından dolayı gerçekleşmeleri halinde insanlara son derece önemli zararlar verebilmektedirler. Depremler de bu bağlamda, yüksek şiddetli gerçekleşmesi durumunda canlı yaşamına ağır bir darbe bırakabilen doğa olaylarıdır. Depremin şiddeti, onun yıkıcı gücünün ne kadar büyük olduğunun da bir göstergesi olmaktadır.

Deprem, kırık olan fay hattı üzerinde ortaya çıkan enerjilerin sarsma kuvvetinin oluşturduğu doğal afettir. Depremler, birden fazla farklı şekillerde meydana gelebilirler.

  • Tektonik Depremler
  • Volkanik Depremler
  • Çöküntü Depremler

Deprem çeşitleridir. Bunlarla ilgili detaylı bilgi ise şu şekildedir;

  • Tektonik Depremler

Yeryüzünü oluşturan büyük toprak levhalar arasındaki fayların gerilmesi, sonunda ise birbirlerine bir anda yaklaşmaları veya uzaklaşmaları sonucunda gerçekleşmektedir.

  • Volkanik Depremler

Yaşamakta olduğumuz yerkabuğunun altında, yüksek sıcaklığa sahip olan magma bulunmaktadır. Magma, kimi zaman yeryüzüne ulaşacak bir kırık veya çatlak bulur ve yüksek basınç nedeniyle bu durum, patlamalara yol açar. Bu durum da volkanik depremi oluşturur.

  • Çöküntü Depremler

Yerkabuğunda yaşanan çökmeler sonucunda yaşanan deprem tipidir.

Deprem Çeşitleri Nelerdir Kısaca Özellikleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir