Diş Apsesi Patlarsa

Diş Apsesi Patlarsa,Diş Apsesi Patlarsa ne olur,Diş Apsesi Patlaması,
apse tedavisi ,dişte iltihap tedavisi,

Hastalarda genellikle her diş sorununu iltihap sanmak gibi bir eğilim vardır. Dişi ağrısa iltihap, mine çürüğü iltihap, dişeti kanasa iltihap, dişleri sararsa iltihap, aft çıksa iltihap kısaca ağızda olan her şey iltihaptır sanki.

Oysa iltihap; diş özüne kadar ulaşmış bir çürüğün içindeki mikropların diş özündeki damar-sinirlere zarar vermesi sonucu oluşur. Bu kapalı bölgede mikroplar daha da çoğalır, biriken sıvılar dışarı çıkmak ister kök ucundan dışarı çıkar çene kemiğine yayılır. Daha ileri safhalarda ise yüzünüzün, çenenizin şişmesine neden olur.

Diş kökü içerisinde biriken iltihabi sıvı (apse) gece uykuda damarların sıcak ve hormonlar nedeniyle genişlemesi sonucu çok şiddetli basınç ağrısı yapar. Bu aşamaya gelmişse kanal tedavisinden başka şansınız kalmamıştır. Bu şekilde iltihaplanan diş özü (pulpa) ilaçlarla iyileştirilemez. Tek çözüm tırtıklı iğneye benzeyen özel kanal aletleri ile iltihaplanmış diş özünün çıkarılıp atılması ve kalan boşluğun mikroplardan temizlendikten sonra özel dolgu maddeleri ile doldurulmasıdır. Dişiniz mikroplardan arındırıldığı için ağrılarınız da, iltihabınız da geçer.

Ayrıca dişeti hastalıklarının ileri safhalarında da iltihap oluşabilir. Diş taşı ve plak nedeniyle dişeti harap olur, dişi çevreleyen kemik erir ve dişin çevresinde bir cep oluşur. Bu cep zaman içinde tıkanır ve o bölgede oluşan iltihabi sıvı dışarı akamaz ve dişin etrafını şişirir. Dokular kemik gibi sert olmadığından bir süre sonra patlar ve genellikle yüzünüzün şişmesine neden olmaz. Şişlik sadece dişin çevresinde sınırlı kalır.

Bu durumlarda doktorun yazdığı bir antibiyotik almak iltihabın yayılmasını önler ama asıl tedavi iltihabi sıvının yani apsenin akıtılmasıdır. Apse mutlaka akıtılmalıdır. Akıtılmazsa apse organize olur, etrafı sertleşir. Bu da ilerde başka sorunlar yaşamanıza neden olur.

Dişinizin etrafında ya da yüzünüzde şişlik varsa,
Ağrı kesiciyle bile geçmeyen ağrılar eşlik ediyorsa,
Bir şey çiğnerken, dişinize dilinizle dokunduğunuzda ağrı oluyorsa,
Dişiniz uzamış ya da birden sallanması artmış gibi geliyorsa,
Akut dediğimiz iltihabınızın alevlendiği aşamadasınız demektir. İltihap akut durumda iken diş çekimi iltihabın vücuda yayılmasına neden olur. Antibiyotik verilerek tekrar kronikleşmesi yani alevin korlaşması beklenir. İltihabın akıtılması korlaşmayı ve sönmeyi hızlandırır.

Bazen hastalar normal bir çürük ağrısını iltihap ağrısı ile karıştırır ve dolgu yaptırıp tedavi olacağına bir antibiyotik alıp ağrının geçmesini bekler. Sadece akut durumdayken yani yüz ve diş etrafında şişlik varken sizin düşündüğünüz iltihap vardır. Genelde farketmediğiniz kronik iltihap sırasında gereken tedavi yapılır ve mutlaka vakit geçirilmeden yapılmalıdır da. Genel olarak akut durumda çekim yapılmaz ama bazı durumlarda doktorunuz gerekli önlemleri alarak çekim kararı verebilir, şartlar çekimi gerektirebilir.
————————————————————————————————————————————————————-

 Diş Apsesi Patlarsa Diş Apsesi Patlarsa,Diş Apsesi Patlarsa ne olur,Diş Apsesi Patlaması, apse tedavisi ,dişte iltihap tedavisi, Hastalarda genellikle her diş sorununu iltihap

22 thoughts on “Diş Apsesi Patlarsa

 • 07/03/2019 tarihinde, saat 04:11
  Permalink

  20 yaş dişlerim kırık sağ üst köşedeki iki gündür dayanılmaz şekilde ağrıyo apse yapmış dişim uzamış gibi bişey çiğneyemiyorum batıyo bugün gece artık açlıktan ölecem ekmek falan yedim o ara dişim kemiğime girdi sandım baktım apse patlamış gargara falan yaptım rahatladı biraz umarım vücuda yayılmamıştır

  Yanıtla
 • 09/02/2019 tarihinde, saat 19:23
  Permalink

  Patlatin rahatlayın keltepenle çekin kolonyala tıkayın rahat uyku uyuyun 15 curuk vardi keltepenle çektim ohh rahatım prf doktor kamil uykucu h günler

  Yanıtla
  • 07/03/2019 tarihinde, saat 04:18
   Permalink

   Kolanya sende kafa yapmış kardeş kelpetenle çekilecek olsa diş hekimi olmazdı memlekette o nasıl bi tavsiye kolanya alkol diş etine zararlı diş ağrısından kurtuluyum derken diş etinden olacan onuda ne kolanya ne kelpeten kurtarır

   Yanıtla
 • 29/10/2018 tarihinde, saat 01:47
  Permalink

  Dis etimdeki kendi kendine patladı yaşamsal bir sorunum olurmu 😑

  Yanıtla
 • 15/04/2018 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  27 lira muayene param olmadığı 3 ay bağkur yatiramadiğim için hastaneye alınmadım.Ölüyorum ben ölüyorum.

  Yanıtla
  • 07/03/2019 tarihinde, saat 04:13
   Permalink

   Diş çekimi fiyatına şimdiki zamanda bak 150 lira benimki ameliyatlık sadece muayene ilaç falan fistan 500 lirayı geçiyo ya ölecen ağrıdan yada 1 aylığını dişe yatırıp açlıktan ölecen başka şansımız yok maalesef

   Yanıtla
 • 13/01/2018 tarihinde, saat 01:09
  Permalink

  Dışımın apsesi patladı bisy olurmu?

  Yanıtla
 • 17/04/2017 tarihinde, saat 20:19
  Permalink

  Ben antibiyotik kullandıktan sonra daha çok şişmeye başladı, ikinci bir yanak gibi. Ama ağrısı yoktu ve bugün de patladı. Epey bir iltihap aktı, kendi kendine patlaması iyi midir.

  Yanıtla
 • 25/11/2016 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  Dis deki apse antibiyotik ile gecmiyorsa kanal tedavisine ihtiyacınız vardır bir an önce doktora gidip tedavi olmak gerekir yoksa apse nin içinde bulunan mikrobik canlılar dişi tutan kemiğe zarar verir ve ameliyat gereke bilir veya diğer düşlerden zarar verebilir bu yüzden vakit erkenden gidip tedavinizi olun.

  Yanıtla
 • 26/03/2016 tarihinde, saat 23:44
  Permalink

  arkadaslar diş agrısı kadar kotu bısey yok bendede apse cıko artık rahat edemıyorum patlatsam bişey olurmu

  Yanıtla
 • 10/02/2016 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  Arkadaslar merhaba benim kok disim var cektirmek istiyorum geceleri cok agriyor ilac fayda etmedi hic dis cektirmedim sizce dis cekimi aci hisseder miyim ?

  Yanıtla
 • 07/02/2016 tarihinde, saat 04:08
  Permalink

  öğünlerden sonra dişleri fırçalarsak asitli içeceklerden sonra ağzımızı temizlersek kısacası akşamın bi vakti abur cubur çikolata kola tüketipte uyumak yerine temizliğe önem gösterirsek herhangi bir sorun olmaz çocuklarımıza diş fırçalamayı alışkanlık haline getirelim lütfen.

  Yanıtla
 • 07/02/2016 tarihinde, saat 04:02
  Permalink

  kalbiniz yada bunun gibi önemli bir iç organınız da bi rahatsızlık olduduğunda kendiniz mi müdehale ediyorsunuz da sorun diş te olduğunda kürdan mı batırsam iğnemi soksam die saçma sorular soruyorsunuz bukadar basit olsaydı tıp da diş hekimliği die bir bölüm olmazdı ve dişimizi ortapedi uzmanı da çekiverirdi.. arkadaşlar bu kadar cahil olmayalım lütfen ve ekmeği azaltalım vucut gereken vitaminleri alamamakla beraber beyine kaliteli kan pompalanmıyor ve böyle düşüncelere kapılıyoruz ayrıca ekmeğe yine zam gelmiş cebinize de yazık…

  Yanıtla
 • 28/11/2015 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  KIzImIn dişi abse yabIyor 7yaşInda cektirsem cIkarmI acaba

  Yanıtla
 • 28/11/2015 tarihinde, saat 21:23
  Permalink

  Selam benim kIzImIn disi abse yabIyor geciyor amam tekrar oluyor 7YASINDA CEKTIRSEM CIKARMI ACABA

  Yanıtla
 • 14/09/2015 tarihinde, saat 12:32
  Permalink

  arkadaşlar ben patlattım daha da kötü oldu o yüzden tavsiye etmiyorum

  Yanıtla
 • 05/08/2015 tarihinde, saat 16:29
  Permalink

  Dişimde daha öncede apse çıktı patlattım dün tekrar çıktı bugün tekrar patlattım menenjite kadar yolu var diyorlar doğrumu bişey olurmu doktora gitmem gerekiyomu ?

  Yanıtla
 • 26/08/2014 tarihinde, saat 23:45
  Permalink

  Yukarıdaki arkadaş ile aynı sorunu ben de şu an yaşıyorum. Ağrıdan dolayı aynı fikri uygulamak üzereyim yani akıtmak için iğne ile patlatıp kurtulmak düşüncesindeyim. İşe yarayıp yaramayacağı konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

  Yanıtla
 • 14/08/2014 tarihinde, saat 06:46
  Permalink

  bir haftadir 2 paket antibiyotik kullandim.ama disimdeki apse gitmedi.hala sis ve sanci yapiyo.kurdan yada igne ile patlatsam zararli olurmu.cok acil cvp lutfen

  Yanıtla
  • 07/02/2016 tarihinde, saat 04:12
   Permalink

   sakın ha patlatayım deme her işin bi uzmanı bi yolu yordamı var kendi kendine de iyi olmaz bence git uzmanına patlattır daha az acır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir