Diş Apsesinin Zararları

Diş Apsesinin Zararları,

Diş apsesi Nedir ? : Diş çürümeleri insanın genel olarak diş hekimine gitme alışkanlığının olmaması nedeni ile ilerleme belirten bir durumlardan birisi olarak görülmektedir. Bu şekilde gelişmiş bir diş çürüğü, bakterilerin dişin özünü enfekte etmesine yol açmaktadır.

Bakterilerin köke ve çevre kemiğe yayılan enfeksiyonuna apse ismi verilmektedir.

Apse şayet kemiğe kadar geçmişse genellikle diş kaybına uğrar. Ancak gereken önem gösterilmezse yan diş ve dokuda tehlike altında bulunan bir durumdur. Çünkü meydana gelen irin, çene boyunca kanalı aşındırabilir. Diş eti üstünde şişme ya da içi irin dolu bir yaraya sebep olabilme ihtimali vardır.

Belirtiler

– Ateş ve genel kırıklık

– Çiğnerken ağrı

– Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet

– Dişte devamlı ya da zonklama biçiminde ağrı

– Boyunda şişmiş lenf düğümleri

Tedavi

Geçmişte, apseli bir dişe yapılan tek tedavi, dişin çekilmesiydi belirli şartlar altında diş çekimi yine de ideal olabilir. Ancak, günümüzde diş doktorları genellikle apseli dişleri iyileştirmektedirler. Ama tedavi mutlaka dişin ve apsenin haline ve hekimin yaklaşımına kalmıştır.

– İlk adım olarak, enfeksiyonu gidermek için bir antibiyotik tedavisi uygulanır. Böylece enfeksiyonun vücudun diğer bölümlerine yayılması önlenir.

– Ağrı için ağrı kesici verilir.

– Duruma göre dişi kurtarmak için,o bölge uyuşturularak,o dişin dişözü yuvasına bir delik açılır ve baskı azaltılır. Dişözü yuvası temizlenerek, hareket etmeyecek biçimde bir maddeyle doldurulur.

– Gerekirse kültür yapılır.

– Hekim genellikle vereceği bir sonraki randevuda apsenin bıraktığı boşlukta kemik ve dokunun büyüyüp büyümediğini saptamak için dişin röntgeni çekilecektir.

– Eğer boşluk sağlıklı görünüyorsa, tedavi biter.
————————————————————————————————————————————————————-

Diş Apsesinin Zararları Diş Apsesinin Zararları, Diş apsesi Nedir ? : Diş çürümeleri insanın genel olarak diş hekimine gitme alışkanlığının olmaması nedeni ile

One thought on “Diş Apsesinin Zararları

  • 08/12/2014 tarihinde, saat 23:36
    Permalink

    Benim disim surekli agriyor birde cenem bas agrisida yaparmi

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir