Evde Eğitim Hizmeti Nedir

Evde Eğitim Hizmeti Tanımı, Açıklaması Ve Şartları

Evde eğitim sistemi, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği tarafından görevlendirilmiş gezici öğretmenler aracılığıyla yürütülen ve çeşitli sebepler nedeniyle okula gidemeyecek durumda olan öğrencilere evde ders verilmesi sistemidir.  Evde eğitim sisteminde öğrencilere belirli günlerde bu göreve atanan öğretmenlerce dersler verilip, kişinin normal bir okulu bitiriyormuş gibi eğitim alması hedef alınır. Bu sayede kişi okula gidemediği süreçte eğitiminde geri kalmaz ve problemleri çözdükten sonra aynı şekilde hayatına devam edebilir. Evde eğitim sistemi, özel kuruluşlar tarafından yapılan ve devlet kurumlarıyla tam olarak ilgili olmayan bir sistemdir. Ancak devlet okulları bu hizmeti onaylamış ve kabul etmiştir.  Bu yüzden de bu sistem üzerinden eğitim gören kişiler, aldıkları eğitimi devlet kurumlarında da kabul gördürebilmektedirler.

evdeegitim

Evde eğitim sistemine herkes katılamamaktadır. Bu hizmetten yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar işe şu şekildedir;

* Kişinin hastalık sebebiyle eğitim göremeyeceğine dair raporunu alması ve bu raporu gerekli mercilere iletmesi gerekmektedir.

* Kişinin daha önce okuduğu bir ilköğretim veya lise gibi okullardaki bilgileri ve kaydının bu mercilere işlenmesi gerekir. Aynı zamanda okuldaki yetkili bir kişinin onayı ve raporu da bu belgelere eklenmelidir.

* Hasta olan kişinin velisi tarafından, bu mercilerin belirttiği sorumlulukları ve şartları yerine getireceğine dair belge imzalanması gerekir.

* Hasta olan kişinin Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği tarafından gönderilen gözlem ekibi tarafından da incelendikten sonra gerekli şartlara uygun olması gerekir.

eokulegitim.com

One thought on “Evde Eğitim Hizmeti Nedir

  • 02/05/2014 tarihinde, saat 19:35
    Permalink

    oğlum 14 yaşında serebral palsi hastası,(3) sene evde eğitim aldı,4’üncü sınıfa geçti,Rehberlik Araştırma Merkezindeki Kurul Başkanı bu yıl,değişti,kurul başkanı bayan evde eğitimi vermedi,çocuğun özür oranı%95 kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor,tuvalete ben götürüyorum,ihtiyaçlarını ben karşılıyorum.Sürekli başında birinin olması gerekiyor.Bende rahatsızım ,hem bedenen hemde psikolojik olarak.Hiç bır sosyal yaşantım yok.Bayan okula götürün diyor.Bu çocuk nasıl okula gitsin.Yani eğitimi yarım kaldı,çok akıllı bir çocuk,her gün kitap okuyor hepsi bu.Lütfen bana yardımcı olun,hiç olmazsa,ilkokulu bitirene kadar öğretmen gelseydi,sonrasını dışarıdan okurdu.Sağlık Kurulu Raporunda Eğtimi süresince Okula gidemez,Evde Eğitim Alması Uygundur diyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir