39 KM Yüksekten Uzaydan Atladı / Tarihi Anlar Video !

Felix Baumgartner uzat atlayış görüntüleri video . 39 bin km yükseklikten uzaydan dünyaya atlayan Felix Baumgartner‘ın uzaydan atlama görüntüleri. Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner, 39 KM yükseklikten atlayarak serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan oldu.

Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner’in, dünyanın merakla beklediği uzaydan Dünya’ya atlayışı gerçekleşti. Baumgartner 39 bin metreden atladı. 30 saniyede 980 km hıza ulaştı, 40 saniyede ses hızını geçti. Ardından Paraşütünü açtı. Felix hedeflediği tüm rekorlarını kırdı. Büyük bir zaferin sarhoşluğu ile bütün dünyanın merakla izlediği denemesini başarıyla bitirdiği noktaya ayak bastı.

Atlama denemesini Pazartesi ve Salı günü şiddetli rüzgar nedeniyle son anda ertelemek zorunda kalan Baumgartner, “Çok heyecanlıyım. Umarım bu kez ertelemek zorunda kalmayacağız. Ne pahasına olursa olsun ses duvarını aşmak istiyorum” demişti.

Felix Baumgartner uzaydan atladı video izle , Felix Baumgartner uzaydan atlayış görüntüleri 14 Ekim 2012 , Felix Baumgartner uzaydan atladı izle

İşte Felix Baumgartner 39 Km’den Uzaydan Atlayış Videosu :

[pro-player width=’550′ height=’410′ type=’video’ image=’https://www.eokulegitim.com//HLIC/4415492e731bfe84122facafea7020fb.jpg’]http://ciner.mncdn.net/ht/2012/10/14/D4E3EDD2BD65B01B9D9AE4A94250DF59_c.mp4[/pro-player]

 

İlk olarak Pazartesi günü yapılması amaçlanan ancak şiddetli rüzgar nedeniyle ertelenen tarihiatlayış, beklenenden de yüksek bir noktadan gerçekleşti.

Baumgartner, helyum dolu balonun taşıdığı hava kapsülüyle yaptığı yaklaşık 2.5 saat sürentırmanışın ardından, TSİ 21.15’te stratosferden, yani atmosferin 50 km mesafeli ikinci katmanından Dünya’ya atladı.

Baumgartner, insan bünyesini daha önce hiç maruz kalmadığı şartlarda en son teknoloji ve aylar süren çalışmanın birleşmesiyle üç rekora birden imza attı.

Baumgartner, ilk olarak 38.700 km yüksekliğe çıkarak, balonla yerden en yüksek mesafeye tırmanan insan unvanını kazandı.

‘Korkusuz Felix’ lakaplı Baumgartner, kapsülden yaptığı atlayışla, en yüksek mesafeden serbest dalış yapan insan oldu ve 52 yıl önce Joe Kittinger’in yaptığı 31 km mesafeli atlayışı tarihe gömdü.

Avusturyalı hava dalışçısı son olarak, en hızlı serbest dalışı gerçekleştirdi. Korkusuz Felix’in atlayışı esnasında saatte 1124 km olan ses hızını aştığı belirtilse de (ilk bilgiler hızın saatte 1174km olduğu yönünde) bu durum henüz doğrulanmadı.

TARİHİ GÜNDE TARİHİ ATLAYIŞ
Baumgartner’in hafta başında yapılması amaçlanan ancak ertelenen atlayışı, tesadüf eseri uzay-havacılık alanında tarihi bir olayın yıldönümüne denk geldi. ABD’li pilot Chuck Yaeger, X-1 uçağı ile 14 Ekim 1947’de gerçekleştirdiği uçuşla, ses duvarını uçakla delen ilk insan olmuştu.

Baumgartner’in atlayışı, YouTube üzerinden 7 milyon kişi tarafından izlendi. İki saati aşkın hava tırmanışı boyunca kapsüldeki yüzde 100 oksijeni tüketen ve yerdeki komuta merkezindekendisine yardımcı olan Joe Kittinger ile telsizden kontroller yapan Baumgartner, aynı zamanda Twitter’dan mesaj atmayı da ihmal etmedi.

Baumgartner, 15 km mesafede -67 dereceye ulaşan hava sıcaklığına rahatlıkla karşı koyan kapsülüyle, beklendiği gibi 36.500 metreye değil, tam 38.700 bin metreye çıktı. Baumgartner, Kittinger’in talimatlarıyla son kontrollerini yaptı. Ana ve yedek paraşütün açma kollarını kontrol eden Baumgartner, kapsülün kapısını açmadan önce kapsül ile dış ortamın hava basıncını eşitledi.

Korkusuz Felix daha sonra basınç giysisini şişirdi kapsülün kapısını açtı. Son olarak oksijen borularını kontrol eden Baumgartner, Kittinger’in atlayış için hazır olduğunu belirtmesinin ardından atlama pozisyonunu aldı.

‘MELEĞİM SENİ İZLEYECEK’
Kittinger, atlamasından saniyeler önce Baumgartner’e telsizden, ‘Tüm Dünya seni izliyor… Seni izleyen bir meleğim olacak’ dedi.

Baumgartner, Haziran ve Temmuz aylarında 19 ve 25 binn metreden gerçekleştirdiği atlayışlarda elde ettiği güvenin ardından aylar süren hazırlığını ortaya koydu ve boşluğa atladı.

Yaklaşık bir dakika sonra en hızlı serbest dalış rekorunu kıran Baumgartner’in ses duvarını delmeyi de başardı. Atlayışı esnasında telsizle komuta merkeziyle irtibatta olan Baumgartner, en hızlı serbest dalış rekorunu kırmasının birkaç dakika sonrasında paraşütünü açtı ve çöl araziye sağ salim indi.

Felix Baumgartner uzay atlama görüntüsü , Felix Baumgartner uzaydan atladı videosu izle

14 Ekim 2012

One thought on “39 KM Yüksekten Uzaydan Atladı / Tarihi Anlar Video !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir