Göbek Fıtığı Nedenleri

Göbek Fıtığı Neden Olur,
Göbek Fıtığının Nedenleri

Karın çeperinin yerel bir zayıflığına (göbek düzeyinde) bağlıdırlar. Normalde göbek halkası 3-4 ay içinde bütünüyle kapanır. Ama doğumu izleyen aylarda bağırma, kusma, ıkınma gibi etkilerle, bu bölge fıtığın kolayca çıkabileceği zayıf bir nokta oluşturur. Bu çeper, bir güç harcama sırasında, genellikle yalnızca büyük iç organ askısının (mide -kalın barsak askısı) bir bölümünü taşıyan bir karın zarı kesesinin geçmesine izin vererek fıtığı oluşturur. Çocukta çeper, yıllar geçtikçe kendiliğinden sağlamlasın O yüzden, bu hastalığın geleceği çok iyidir.

Göbek fıtığı oluşması için öncelikle göbekte bir zayıflık olması gerekir. Bu zeminde karın içi basıncı artıran, kronik öksürük, kabızlık, aşırı ağırlık kaldırma, idrar yaparken zorlanmaya sebep olan durumlar (prostat şikayeti), fazla kilo, aşırı kilo kaybı, çok sayıda hamilelik, asit ve karında kitleler göbek fıtığına sebep olabilmektedirler.

Belirgin olması durumunda göbek bölgesinde gözle görülebilen bir şişlik ve şekil bozukluğu mevcuttur. Göbekte baskı hissi ve künt bir ağrı da şişliğe eşlik eder. Parmak ile göbek halkası hissedilir. Şişlik içeriye doğru itilebilir. Şikayetler fiziksel aktivite ile artabilmektedir.

Göbek fıtığının içinde genellikle karın içi yağ dokusu olan omentum ve ince bağırsak bulunur. Göbekteki şişlik içeriye itilemiyorsa, hassasiyet artmışsa, tuvalet yapamama, bulantı ve kusma olmuşsa, akla dışarıya çıkan karın içi organların fıtık deliğinde sıkışması sonrası dolaşımın bozulması, doku harabiyeti olduğu ve sıkışan organın canlılığını kaybetmeden acil ameliyat gerektiği akla getirilmelidir.

Erişkin döneminde göbek fıtığının tek tedavisi cerrahidir. Göbek fıtığı zaman geçtikçe büyümesi ve kilolu hastalarda ciddi sorunlara sebep olabilmesi nedeniyle başlangıç halinde küçük boyuttayken ameliyat ile onarılması daha kolay ve sonuçları açısından daha başarılıdır. Ameliyat öncesi ideal olan hasta kilolu ise kilo vermesi ve karın içi basıncı arttıran etkenlerin (kronik öksürük, kabızlık, prostat şikayetleri, asit vb) tedavi edilerek ortadan kaldırılmasıdır. Ameliyat esnasında genellikle göbek çukuru korunmaya çalışılır. Ameliyat açık yöntemler (Primer kapama ve yama ile tamir) veya laparoskopik (kapalı) yöntem ile gerçekleştirilir.

————————————————————————————————————————————————————-

Göbek Fıtığı Nedenleri Göbek Fıtığı Neden Olur, Göbek Fıtığının Nedenleri Karın çeperinin yerel bir zayıflığına (göbek düzeyinde) bağlıdırlar. Normalde göbek halkası 3-4 ay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir