Japon Eriği Faydaları

Japon Eriğinin Faydaları
Japon Eriği yararları
Japon Eriği nedir yararları nelerdir

Ginkgo biloba olarak bilinen japon eriği hafızayı güçlendirici özelliğiyle tanınmaktadır.

Japon eriği(Ginkgo biloba) yaşayan en eski ağaç olarak bilinir ve hakkındaki kayıtlar İ.Ö. 2800 yılına dek uzar. Ginkgo biloba ağacı nın diğer isimleri mabed ağacı, fosil ağacıdır.

Ginkgo doğuda asırlardır kullanılmasına rağmen batı da 1970 li yıllardan itibaren tanınmaya başladı.

Ginkgo biloba ağacı yaprağından elde edilen özün, belleği geliştirici nitelikte olduğu yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiş tespittir.

Ginkgo Biloba Yaprağı: 

Ginkgo biloba extresi yeşil yapraklardan elde edilir. Ginkgo biloba bitkisi nin yaprakları bilobalit ve ginkgolit olarak bilinen terpenler bakımından zengindir. Bu maddeler kılcal damarlardaki kan dolaşımına yardımcı olucu etkinliktedir. Kılcal damarlarda biriken toksinler bu damarların beslediği dokulara zarar verir. Ginkgo biloba’da bulunan maddeler, tıkanmaları açmaya yardımcıdır ve kan dolaşımının yeniden başlamasını sağlayıcı özelliktedir.

Ginkgo biloba gözlerdeki damar, sinir ve doku ağlarından toksinleri temizleyerek görme yeteneğini muhafaza eder.

Damar sertliğine karşı yararlıdır.

Astımın etkilerini azaltabilir.

Konsantrasyonu güçlendirmek için kullanılabilir.

Kulak çınlaması, kronik başdönmesi gibi proplemlere iyi gelmesi ginkgo faydaları arasındadır.

Alerjik reaksiyonları hafifletici etkinliktedir. Trombosit aktivasyon faktörünü (PAF) bloke edici özelliğiyle alerjik reaksiyonu hafifletir veya tamamen ortadan kaldırabilir.

Kan dolaşımını harekete geçirir.

Beyine ve diğer organlara kan akışını geliştirir.

Arterlerin ve toplardamarların genişlemesine yardımcı olmak suretiyle kanın tüm vücutta akmasını destekler.

Kan hücrelerinin bir araya yapışmasını engelleyerek damar tıkanıklıklarını önler.

Ginkgo biloba beyin damarları içerisinde plak oluşumunu azaltır ve kanın daha hızla dolaşmasını sağlar. Bu şekilde de plak oluşumuna bağlı nedenle görülebilecek hafıza zayıflamasını azaltır.

Ginkgo Biloba da bulunan flavonoidler ve terpenler yaşlanmanın neden olduğu bazı bellek proplemlerini uzun süreli olarak yavaşlatabilir.

Alzheimer hastaları üzerinde yapılan deneylerde Ginkgo Biloba kullanımı nın bu hastalığı olanların bellek gücünü artırmıştır.

Genç yaşlardan itibaren kullanımı ciddi oksidatif beyin yıkımlarını engelleyebilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre ginkgo dopamin düzeyini yükselterek vücudun bilgi iletme yeteneğini geliştirmiştir.

Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu Ginkgo yaprağı ekstresinin kulak çınlaması, başdönmesi ve bunamalarda kullanımına onay vermiştir.

Sirkülasyonu artırıcı özelliğiyle erkeklerin iktidarsızlık proplemlerinde de yararlı olabilir.

Yapılan araştırmalar ginkgonun ciddi hastalıklara sebep olan serbest radikallerin meydana gelişini önleyen antioksidan niteliğini göstermiştir.

Hemoroide bağlı kaşınma ve kanama gibi durumlarda da yararlı olabileceği belirtiliyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma ginkonun cep telefonlarının beyin üzerindeki olumsuz etkilerine karşı yararlı olabileceğini göstermiştir.

Ginkgo biloba kapsül olarak günlük kullanım dozu 80-150 mg arasındadır. Kapsül biçiminde satılan ürünlerin yaprak ekstresi olması gerekir. Standardize Ginkgo biloba ekstresi %24 flavonoid glikozitleri içerir.

Tedavide yalnızca özel olarak hazırlanan standardize ekstre kullanılır. Kurutulmuş Ginkgo biloba yaprağı (ham drog) tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.

Ginkgo biloba çay olarak da tüketiliyor ancak bu şekilde kullanımı belirtilen yararları sağlamayacak ve de kötü kokusu nedeniyle de içilmesi zor olacaktır.
————————————————————————————————————————————————————-

Japon Eriği Faydaları Japon Eriğinin Faydaları Japon Eriği yararları Japon Eriği nedir yararları nelerdir Ginkgo biloba olarak bilinen japon eriği hafızayı güçlendirici özelliğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir