Kirpik Dökülmesini Önlemek

Kirpik Dökülmesini Önlemek,

Kirpikler, her şeyden önce göz kapaklarının kenarında gözleri dış etkenlerden korumak görevini yapmaktadır. Bunun yanı sıra göz guzelliği üzerinde büyük bir rol oynar.

Kirpiklerin bu büyük önemine karşılık pek çok hanım onların bakımını ve makyajını ihmal etmektedir. Kirpikler de saçlar gibi uzarlar ve dökülürler. Ama yerlerine yenileri de çıkar. Bilgili bir bakım kirpiklerin daha çabuk yenilenmelerini ve uzamalarını Sağlar. Kirpiklerin bakımsız kalmaları halinde döküldükten sonra yerine yenilerinin çıkmaması da mümkündür. Kirpiklerin bu kendi kendilerini yenilemesinden yararlanmak gerekir.

Kirpik, zamanı gelip döküldükten sonra, yenisi çok geç uzar. Alınacak en isabetli tedbir, kirpiğin daha geç düşmesini sağlamak için, besleyici bir bakım uygulayarak güçlendirmektir. Bu bakım sayesinde düşenin yerine yenisinin çıkmasını çabuklaştırmak ta mümkün olur.
Kirpikler nasıl beslenebilir
Kirpiklerin beslenmesi için tatlı Hint yağı eskiden beri kullanılmaktadır. Akşamları yatmadan önce ve sabahları yataktan kalktıktan sonra yüzün yıkanmasını takiben yumuşak bir fırçayla iki damla tatlı badem yağı veya Hint yağı kirpiklere sürülerek fırçalanır. Bunu yaparken fırçayı kirpiklerin uzayış yönüne göre sürmek gerekir. Daha açık bir deyişle üst kapaktaki kirpikler yukarıya alt kapaktaki kirpikler ise aşağıya doğru fırçalanmalıdır. Bu fırçalama yapılırken Hint yağını göze kaçırmamaya dikkat etmelidir. Yağ gözün yanıp kızarmasına yol açar. Kirpikleri temizlemek ve beslemek için her akşam üç çay kaşığı Hint yağı ile bir çay kaşığı rom iyice kanştırılarak fırça ile sürülmesi yararlıdır. Ancak bu karışıınm da göze kaçırılmaması lazımdır.

DÖKÜLEN KİRPİKLER
Kirpiklerin dökülmesini önlemek için;
100 gram kuru papatyanın içine bir tutam sulfala (kinin) atıp, elde edilen karışımla gözler banyo yapılabilir veya yıkanabilir.
Kirpiklerin dökülmesini önleyecek ve uzamasını sağlayacak başka bir metod da şudur : Ispanak temizlenip haşlandıktan sonra suyu ile kirpikler banyo yapılır.

AÇIK RENK KİRPİKLER

Açık renk kirpikler gözleri çıplakmış gibi gösterir. Böyle kirpiklerin boyanması şarttır. Günümüzün kozmetik teknolojisi bu çeşit kirpikler için de çare bulmuştur. Ancak, evde basit maddelerle kirpikleri koyulaştırmak mümkundür. Bunun için bir miktar Hindistan cevizi yağına batırılmış fırça ile akşam ve sabah olmak üzere günde iki defa kirpikler fırçalanır. Bu işleme devam edildiği takdirde kısa bir süre sonra kirpiklerin koyulaştığı görülecektir. Eğer Hindistan cevizi yağı bulunamıyorsa bir miktar Hindistan cevizi tozu biraz suda kaynatılır. Su soğutulduktan sonra aynı işlem bu su ile de yapılabilir.
Kirpikler kesinlikle saç boyası kullanılarak boyatılmamalıdır.

SEYREK KİRPİKLER

Bazı hanımların kirpikleri, doğuştan seyrek, az ve kısadır. Bundan başka, bakımsızlık ve hastalık gibi çeşitli sebeplerle kirpiklerin dökülmeye başlamaları da en korkutucu durumlardan biridir. Kirpikler, doğuştan seyrek ve kısa oldukları takdirde köklerini besleyerek, mevcutları daha çok uzamaya zorlamak, yenilerinin üremelerine imkan hazırlamak gerekir. Modern kozmetik, bu amaca formüllere ve metodlara sahip bulunmaktadır.

KİRPİKLERİ BÜYÜTMEK İÇİN BAZI REÇETELER

Kirpikleri büyütmek için, Huile D’amande Douce 0,5 gram

Noille de paraffine (pure).99,5 gram

Bu karışım la elde edilecek krem sabah ve akşam günde iki defa kirpik diplerine sürülerek ovulur.

KİRPİKLERİ GURLEŞTİRMEK VE UZATMAK İÇİN KREM

Kirpiklerin gurleşmesi ve uzaması için,

Acide gallgue 2 gram
Risinuı oli (llintyağı) 8 gram
Vaseline 20 gram
karışımı ile elde edilen krem kirpik diplerine sürülür. Ancak gözlere kaçırmamaya dikkat etmek gerekir.

DÖKÜLMELERE KARŞI BİR BAŞKA KREM

Kirpiklerin dökülmesini önleyen formül aynı zamanda gürleşmelerini de sağlayacak tır:
Hintyağı 49 gram
Parafin (katı) .1 gram
Vazelin 5.0 gram
Bu krem de kullanılırken göze kaçırılmamalıdır.

KEPEKLENEN KİRPİKLER

Bazı kirpiklerde kepeklenme görülür. Bu kepeklenmenin önlenmesi için:
Hint yağı 3 gram
Alkol 43 gram
karıştırılarak surulür. Diğer kremlerde olduğu gibi bu karışımın da göze kaçırılmamasına özellikle dikkat etmek gerekir.

————————————————————————————————————————————————————-

 Kirpik Dökülmesini Önlemek Kirpik Dökülmesini Önlemek, Kirpikler, her şeyden önce göz kapaklarının kenarında gözleri dış etkenlerden korumak görevini yapmaktadır. Bunun yanı sıra göz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir