KPSS Ortaöğretim – Lise – Başvuruları Nasıl Yapılacak – 2010

Eylül 2010’da  yapılacak olan ve Ortaöğretim(lise)  öğrencilerine yönelik KPSS’ye başvurular nasıl yapılacak. Bu soruya açıklık getireceğiz.

Daha önce KPSS’ye girmediyseniz yani 2008 yılındaki KPSS’ye ortaöğretim ya da Önlisans düzeyinden hiç girmediyseniz,ilk kez KPSS’ye başvuracaksanız, aşağıdaki yollarını takip edeceksiniz.

1)Başvurma süresi içerisinde kılavuzda belirtilen bankalardan(*) birine sınav ücretini yatırınız.

2) Kılavuz ekinde yer alan aday bilgi formunu doldurun.

3)Doldurduğunuz Aday Bilgi Formu ve nüfus cüzdanı veya fotoğraflı-onaylı bir özel kimlik belgesi ile birlikte www.osym.gov.tr adresinde yayınlanan başvuru merkezlerinden birisine gidiniz. Başvuru hizmeti ücreti olarak 3,00  YTL ödeyiniz.

3)Bilgilerinizin, başvuru merkezi görevlisi tarafından elektronik ortama girişini izleyiniz, kurallara uygun fotoğrafınızı
çektiriniz ve görevlinin size vereceği Aday Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünden bilgilerinizi kontrol edip onaylayınız. Sizin ve görevlinin imzaladığı bu belgeyi saklayınız.

Daha önce (2008 KPSS) sınava girdiyseniz aşağıdaki adımları takip edeceksiniz.

1)Daha önce ÖSYM’den Şifre almamışsanız ya da hatırlamıyorsanız www.osym.gov.tr adresinde yayınlanan başvuru
merkezlerinin birisinden şifrenizi alınız. Alacağınız bu şifre daha sonra ÖSYM’ye yapacağınız tüm sınav başvurularında da kullanacağınız tek şifre olacaktır.

2)www.osym.gov.tr adresinden başvurma süresi içinde KPSS Kılavuzunu ve Aday Bilgi Formunu edinebilirsiniz.

3)Başvurma süresi içerisinde kılavuzda belirtilen bankalardan(*) birine sınav ücretini yatırınız.

4)Kılavuzun ekindeki Aday Bilgi Formunu önceden doldurmanız yararınıza olacaktır.

5)Bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra internet bağlantısı ve yazıcısı olan bir bilgisayarı kullanarak  www.osym.gov.tr internet adresinde “BAŞVURULAR” kısmından “KPSS” başlıklı alana girdikten sonra T.C. Kimlik / Y.U. Numaranız ile şifrenizi giriniz; mevcut bilgilerinizi kontrol ediniz, kimlik ve öğrenim bilgileriniz dışında istediğiniz
alanları güncelleyiniz, eksik bilgilerinizi giriniz.

6)Başvuru İşlemini Tamamla butonuna basınız ve “Başvurunuz Sistem Tarafından Başarıyla Tamamlanmıştır” iletisini bekleyiniz. Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Bilgilerim bağlantısından Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dökümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız.

* Sınav Ücretinin Yatırılabileceği Bankalar: Ziraat Bankası, VakıfBank, Halk Bankası, Akbank ve Garanti Bankası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir