Kudret Narı Yetiştiriciliği

Kudret Narı Yetiştiriciliği
Kudret Narı Yetiştirilmesi
Kudret Narı Yetiştirmek

Tropik iklim bölgelerinde, Amazon· havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adaları’nda doğal olarak bulunan, Güney Amerika ve Uzakdoğuda ise özellikle, gıda ve ilaç sanayii için yetiştirilen kudret narı (momordica chantia), Türk girişimciler tarafından da keşfedilmeyi bekliyor. Tek yıllık, tırmanıcı, sarmaşık formunda bir bitki olan kudret narı, yaz aylarında çiçek açıyor ve bir yıl içerisinde bir kaç kez ürün veriyor.

Tropik iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adaları’nda doğal olarak bulunan, Güney Amerika ve Uzakdoğuda ise özellikle, gıda ve ilaç sanayii için yetiştirilen kudret narı (momordica chantia), Türk girişimciler tarafından da keşfedilmeyi bekliyor. Tek yıllık, tırmanıcı, sarmaşık formunda bir bitki olan kudret narı, yaz aylarında çiçek açıyor ve bir yıl içerisinde bir kaç kez ürün veriyor. Meyve ve yaprakları mineral ve vitamin deposu olan bitki özellikle demir, kalsiyum, fosfor ve B vitamini bakımından oldukça zengin. Bragfor Fidancılık Teknik Elemanı Orman Yüksek Mühendisi Şahin İncedemiroğlu’nun verdiği bilgilere göre, özellikle Filipinler’de şifalı olduğuna inanılarak, çok yetiştirilen bir bitki ve acımsı tadına karşın, birçok Filipin yemeğinde kullanılıyor. Batı ülkelerinde acı kavun, acı kabak, Afrika hıyarı, balsam elması veya balsam armudu gibi isimlerle adlandırılan kudret narının birçok hastalığın tedavisinde iyi geldiği biliniyor.

Nemli iklimde verim artıyor

Kumlu, tınlı, hafif killi topraklarda düzenli yaz sulamalarıyla yetiştirilen kudret narı, nemli iklim bölgelerine daha iyi adaptasyon sağlıyor. Hava sıcaklığı yükseldikçe çiçeklenme miktarı azalacağından sıcaklığın 20-25 derece olduğu yörelerde daha iyi verim alınıyor. Tek yıllık bir bitki olduğu için iyi bir bakımla Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebileceğini söyleyen Şahin İncedemiroğlu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde örtü altı yetiştiriciliğin daha uygun olacağını belirtiyor.

Dikim öncesi arazi hazırlığı ve destek sistemi için tel· ve direklere ihtiyaç olduğunu kaydeden İncedemiroğlu, “Düzenli yaz sulamaları ve gübre takviyesi istediğinden, sulama tesisi ve NPK içerikli gübrelere ihtiyaç var” diyor.

· 1 dönüme 2 bin adet fide dikiliyor

Kudret narı, ilkbahar aylarında nisan-mayıs gibi toprak· sıcaklığının 8-10 dereceye çıkmasıyla çimlendirme kaplarına ya da direkt araziye ekiliyor. Şahin İncedemiroğlu, tohumlar yüzde 100 çimlenme özelliğine sahip olmadığından çimlendirme kaplarından fide olarak yetiştirdikten sonra araziye dikilmesinin daha uygun olduğuna işaret ediyor. Büyüme ve gelişimine dair yaptıkları gözlemler neticesinde fideler arasının 50 cm olacak şekilde 2 metre yüksekliğinde bir destek sistemi oluşturularak tesis yapılabileceğini ileten İncedemiroğlu, bu durumda da 1 dönüm alana 2 bin adet fide dikimi yapılabildiğini belirtiyor. Fide adedinin 2 YTL’den satıldığı düşünülürse; 1 dönüm arazi için 4 bin YTL fide masrafı gerekiyor. Arazi hazırlığı, sulama ve destek sistemleri de göz önünde bulundurulursa ilk yatırım maliyeti 4 bin 500 YTL’yi geçiyor.

1 dönümden 10 bin adet meyve

İlk etapta yatırım maliyeti yüksek· gözüken kudret narı, kısa zamanda yatırımcısını kara geçirebiliyor. Çünkü, üzerinde sürekli çiçeklenme ve meyveye yatma olduğundan gelişim dönemi boyunca aralıksız ürün alınabiliyor. Şahin İncedemiroğlu’nun hesaplamalarına göre; orta büyüklükteki bir kudret narının 5-8 adet meyve verdiği dikkate alınırsa 1 dekar alanda en az 10 bin adet meyve elde ediliyor. Yine orta büyüklükteki bir meyvenin 130-180 gr geldiği düşünülünce bir seferde, 1 dekar alandan 1-1.5 ton ürün alınabiliyor. Dikimden 2-3 hafta sonra uygun şartlarda çiçeklenmenin başladığını açıklayan İncedemiroğlu, 1-1.5 ay arasında meyvelerin olgunlaştığını ve ekim ayının ortalarına kadar ürün alınabildiğini kaydediyor. Türkiye’de henüz ciddi anlamda bir pazarı bulunmasa da kudret narı meyvesinin kilosu 2 ile 5 YTL fiyatlarla satılıyor. Dolayısıyla 1.5 tonluk ürün alınan bir araziden ilk seferde elde edilen gelir de 7 bin 500 YTL’yi buluyor.

Her derde deva meyve (*)

Yaprak ve köklerinden hazırlanan çözeltiler, hemoroit şişliklerini indirir. .

Yapraktan elde edilen çözelti öksürük kesici ve ateş düşürücüdür,

Bu çözelti aynı zamanda pürgatif (barsak boşaltıcı) ve antihelmintik (barsak kurtlarına karşı) etkilidir.

Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılır.

Kudret narı antimikrobial etki gösterdiğinden, iltihaplı yaraların tedavisinde de yeri olduğuna inanılmaktadır.

Son yayınlarda, substans Q içerdiğinden AIDS tedavisinde değerli olabileceği bildirilmiştir.

(*) Bu etkiler, henüz bilimsel çalışmalarla tam olarak ispatlanamamıştır, ancak bunların aksi de gösterilememiştir.

Dikkat çekirdekleri zehirli olabilir!

Meyve ve yaprakları mineral ve vitaminler bakımından zengin olan kudret narı, özellikle demir, kalsiyum, fosfor ve B vitamini içeriyor. Tazesinin saklama süresi çok uzun olmayan meyvenin 1-2 hafta içinde tüketilmesi gerekiyor. Çekirdekleri zehirli olabileceğinden kabukları soyularak meyvenin etli kısmı bal ile karıştırılarak yenir. Ya da zeytinyağı ile karıştırılarak güneş ışığı altında bir hafta şişelerde bekletildikten sonra uzun süre serin ortamda saklanabilir. Yaprakları sıcak su içerisinde birkaç dakika bekletildikten sonra elde edilen çayların şeker hastalığı tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Meyveden elde edilen ekstreler, genellikle ülser ve yaraların tedavisinde kullanılıyor.

10 soruda kudret narı yetiştiriciliği

1) Kudret narı, nasıl bir bitkidir? Nerelerde yetişir?

– Tek yıllık, tırmanıcı, sarmaşık· formunda bir bitki olan kudret narı (momordica chantia), Amazon havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adaları’nda doğal olarak yetişir, Güney Amerika ve Uzakdoğu’da ise gıda ve ilaç için yetiştiriliyor.

2) Bitkinin toprak isteği nedir?· Türkiye’de yetiştirilebilir mi?

Kumlu tınlı, hafif killi topraklarda düzenli yaz sulamalarıyla yetişir. Tek yıllık olduğu için iyi bir bakımla Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde örtü altı yetiştiriciliği daha uygun.

3) Bitkinin ısı ve nem isteği nedir? –

Kudret narı nemli iklim bölgelerine daha iyi adaptasyon sağladığından hava sıcaklığı yükseldikçe çiçeklenme miktarı azalır. Hava sıcaklığının 20-25 derece olduğu yörelerde daha iyi verim alınabilir.

4) Kudret narı yetiştiriciliği nasıl yapılır? Dikim için uygun zaman nedir?

Kudret narı, tohumla ya da tohumdan elde edilen· fidelerle yetiştirilir. Nisan-mayıs aylarında toprak sıcaklığının 8-10 dereceye çıkmasıyla çimlendirme kaplarına ya da direkt araziye ekim yapılır. Tohumlar yüzde 100 çimlenme özelliğine sahip olmadığı için fide olarak dikilmesi tavsiye ediliyor. Fideler, haziran ayı başında da dikilebilir.

5) 1 dönüm araziye kaç fide dikilebilir? Dikim aralığı ne olmalıdır?

– Bragfor tesislerinde yapılan denemeler sonucunda; fideler arası 50 cm olacak şekilde 2 m yüksekliğinde bir destek sistemi oluşturularak 1 m sıralar arasında bırakılarak tesis yapılabilir. Bu durumda 1 dönüm araziye ortalama 2 bin adet fide dikilebilir.

6) Tohum ya da fidan fiyatları nedir? 1 dönüm arazi için fide maliyeti ne tutar?

– Kudret· narı fidesinin adet fiyatı ortalama 2 YTL, tohumun adet fiyatı ise 50 Ykr ile 1 YTL arasında. 1 dönüm arazi için 2 bin fide x 2 YTL = 4 bin YTL fide masrafı tutuyor.

7) Dikimden sonra ilk verim ne kadar sürede alınır ve ürün verme ne kadar sürer?

– Dikimden 2-3 hafta sonra uygun şartlarda çiçeklenme başlar. 1-1.5 ay arasında meyveler olgunlaşır. Üzerinde sürekli çiçeklenme ve meyveye yatma olduğundan gelişim dönemi boyunca aralıksız meyve alınabilir. Yani haziran ayı başında yapılan dikimlerden, düzenli sulama yapıldığı takdirde ağustos ayından başlayarak ekim ayı ortalarına kadar meyve alınabilir.

8) 1 dönüm araziden ne kadar meyve elde edilir?

Türkiye’de ticari anlamda yetiştiricilik yapılmadığından bu konuda net bilgilere ulaşılamıyor. Ancak Bragfor tesislerindeki deneme üretimlerine göre; 1 adet kudret narı orta büyüklükte 5-8 adet meyve veriyor, dolayısıyla 1 dönüm araziden en az 10 bin adet meyve elde ediliyor. Orta büyüklükteki bir meyvenin 130-180 gr geldiği hesaplanınca 1 dönüm araziden elde edilen ürün miktarı 1-1.5 tonu buluyor.

9) Kudret narının yetiştiricilere sağladığı gelir nedir?

– Kudret narı meyvelerinin kg fiyatı 2 ile 5 YTL arasında fiyatlarla alıcı bulabiliyor. 1 dönüm araziden ilk seferde 1.5 ton meyve alındığı hesaplanırsa; 1.5 ton x 5 YTL = 7.500 YTL gelir elde edilebilir. Yetişme dönemi boyunca sürekli ürün alınabildiği düşünülürse elde edilen gelir 15 bin YTL’yi geçiyor.

10) Tohum ya da fideler nereden temin edilebilir?
————————————————————————————————————————————————————-

Kudret Narı Yetiştiriciliği Kudret Narı Yetiştiriciliği Kudret Narı Yetiştirilmesi Kudret Narı Yetiştirmek Tropik iklim bölgelerinde, Amazon· havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adaları’nda doğal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir