Kulak Tıkanması Nedenleri

Kulak Tıkanması Nedenleri,

Kulak Tıkanmasının Sebepleri

Kulaklar yanlış alışkanlıklardan dolayı tıkanır. Bunlardan bir tanesi kulak temizleme, pamuklu çöplerle kulağı temizlemek son derece kötü bir alışkanlıktır. Çünkü dış kulak yolu bir huni şeklindedir. Kişi pamuklu çöple etraftaki kiri aldığını zanneder. Aslında o kir değildir. Kulağı koruyan son derece faydalı bir maddedir. Yani kulağın yağıdır. Kişi onu almaya çalışırken içerdekini arkaya doğru iter. Arkaya doğru itildikçe onlar kulak zarına gelir ve orda birikir. Ve bir süre sonra suyla şişer ve işitme kaybını ortaya çıkarır. Bu dış kulak yolundaki kire bağlı bir işitme kaybıdır.

İkincisi orta kulak enfeksiyonlarına bağlı bir işitmedir. Bu daha çok uzamış nezlelerde görülmektedir. Çocuklarda özellikle üç, beş, on gün nezle sürer anneler hiçbir şey ve ne var canım bir basit nezle biraz sonra geçer derler. Ama östaki borusu tıkanır ve östaki borusu tıkanınca orta kulaktaki sıvı birikir ve biriken sıvı enfekte olur. Enfek olduktan sonra ağrı, ateş ve işitme kaybı ortaya çıkar.

Bir diğer neden de yine kişilerin kötü alışkanlıklarından dolayıdır. Sümkürmeyi bilmeyen kişiler vardır. Kişiler iki elini tutarlar ve burun deliklerini kapatırlar ve var güçleriyle sümkürürler. Bu yapıldığı zaman ağız ve burun kapalı olduğundan bütün basınç, genizdeki bütün bakteriler östaki borusundan kulağa doğru gönderiliyor. Yani kötü bir sümkürmeyle hem orta kulak hasta edilir hem de kulak tıkanır.

Bir başka tıkanma nedeni nezleliyken ya da gripliyken uçağa binmek ya da dalmak, bunlar yapılmaması gereken şeylerdir. Eğer kişinin nezlesi varsa, burun tıkanıklığı varsa zorunlu değilse kişi uçağa binmemelidir. Eğer kişi zorunluysa o zaman mutlaka yanında burun damlası bulundurmalıdır. Uçağa binişte ve inişte mutlaka burun damlası damlatılmalıdır.
————————————————————————————————————————————————————-

Kulak Tıkanması Nedenleri Kulak Tıkanması Nedenleri, Kulak Tıkanmasının Sebepleri Kulaklar yanlış alışkanlıklardan dolayı tıkanır. Bunlardan bir tanesi kulak temizleme, pamuklu çöplerle kulağı temizlemek

One thought on “Kulak Tıkanması Nedenleri

  • 02/12/2014 tarihinde, saat 19:55
    Permalink

    oglumun kulagı iki günden beri tıkalı duyma kaybı var bir kulagında evde ne kullanabılırım bitkisel tedavi olarak ne önerirsiniz

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir