Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

25 Ekim 2012 Perşembe günü Kurban Bayramının 1. günü. Kurbanlık alırken neye dikkat etmeliyiz ? Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veteriner hekimi Burak Erten, vatandaşların kurbanlık alırken; sağlık raporu ve menşe-i şehadetnamesine dikkat etmelerini istedi. Peki Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli ?

Kurbanlık alacak olan vatandaşların özellikle alacakları hayvanların sağlık kontrollerinin yapılıp yapılmadığına dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Veteriner Hekim Erten şöyle konuştu: “Malum önümüz Kurban bayramı, bizde bu vesile ile vatandaşlarımızın hem sağlıklı kurbanlık kesebilmeleri ve sağlıklı et yiyebilmeleri için bayram öncesi sağlık kontrollerine ağırlık verdik. Bu kapsamda Bitlis merkez başta olmak üzere, Tatvan, Güroymak, Hizan, Mutki, Adilcevaz ve Ahlat ilçeleri ve bağlı köylerdeki kurbanlık hayvanların sağlık kontrollerini yapıyoruz. 2013mersin.net Bu hayvanların kurbanlık olarak satılmasının uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Vatandaşlarımız kurbanlık alırken, alacakları hayvanlarda veteriner sağlık raporu ve menşe şahadetnamesi olmasına dikkat etsinler. Küpesi ve pasaportu bulunmayan, çok zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi, çok genç ve etleri olgunlaşmamış, tüyleri karışık ve mat, bakışları ve dış görünümü cansız, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanları almasınlar.”

Kurban alırken nelere dikkat edilmeli, kurbanlık hayvan alırken hangi noktalara hususlara dikkat edilmelidir , Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Dr. Feridun Kunak Show’un sunucusu Feridun Kunak, kurban seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri uygulamalı olarak anlattı ve pazardaki fiyatlar hakkında bilgi verdi.

 Gölbaşı’nda bir çiftlikten kendisi için kurbanlık seçen Kunak, kurbanlık koyunu 750 TL’ye satın aldı, büyükbaş canlı hayvanın kilosu ise 12 TL olarak açıklandı.

Bir televizyon kanalında yayınlanan Dr. Feridun Kunak Show’da , Kurban Bayramı’nın yakalaşması üzerine, kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gerekenler ve kurban etinin hangi bölgelerinin lezzetli olduğu hakkında konuşuldu. Program sunucusu Opr. Dr. Feridun Kunak, Ankara Gölbaşı Hacılar köyünde bulunan bir kurban pazarına giderek orada hangi hayvandan kurbanlık olmayacağını, büyükbaş hayvan alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktardı. Feridun Kunak ayrıca, kurban etinin lezzetli kısımlarını göstererek izleyicilere bilgiler verdi.

ETLİ KOYUN NASIL ANLAŞILIR?

Kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlatan Dr. Feridun Kunak koyunların sırt kısmına dokunulduğunda kemiklerin hissedilmemesi gerektiğini belirterek, kuyruk kısmının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Kendisi için bir kurbanlık seçen Kunak, 850 TL fiyat biçilen bir koyun için pazarlık yaparak 750 TL’ye aldı.

BÜYÜKBAŞIN KİLOSU 12 TL

İki yaşını geçmiş hayvanların kurbanlık olacağını hatırlatan Feridun Kunak programda dişlerden yaş tespitinin nasıl yapılabileceğini de uygulamalı olarak gösterdi. Boynuzu sağlam, topal olmayan, kulağında kopukluk ve kesiklik olmaması gerektiğini söyleyen Kunak, kulağın nasıl kontrol edilmesi gerektiğini de uygulamalı olarak anlattı.

Büyükbaş hayvanın sırtından besili olup olmadığının anlaşılabileceğini belirten Dr. Kunak Ankara’da Gölbaşın’da canlı büyükbaş havyanın kilosunun 12 TL olduğunu söyledi.

İşte Dr. Kunak’ın aktardığı kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar;

[pro-player width=’550′ height=’390′ type=’video’ image=’https://www.eokulegitim.com//HLIC/1656c85fa12ba951742a1542ca2ed25a.jpg’]http://video.haber7.cdn.tr.gostream.nl/videos/h7mp4/20121009143737.mp4[/pro-player]

Kurbanlık Hayvan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli , Kurbanlık Nasıl Alınır , Kurbanlık Nasıl Seçilir Video İzle

One thought on “Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • 11/10/2012 tarihinde, saat 10:09
    Permalink

    küpe numarasından kontrol nasıl yapılıyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir